Հայ սև գոտիների միության անդամները հյուրընկալվեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Սեւ գոտիների հայկական ակադեմիայի նախագահ ու հիմնադիր, աշխարհի Կունգ Ֆու Տաի Նուի Ֆեդերացիայի պաշտոնական ներկայացուցիչ, Մերձավոր Արեւելքի երկրներում ԼՂՀ ներկայացուցիչ, լիբանանահայ Կարո Քաբաբջյանին:
Հանդիպմանը ներկա էին Հայ սեւ գոտիների միության (A.B.B.A.) համաշխարհային մասնաճյուղերի ղեկավարները, Սեւ գոտիների հայկական ակադեմիայի հանրային կապերի պատասխանատու Աբրահամ Գասպարյանը եւ այլ հյուրեր:
Ողջունելով հյուրերին՝ Սփյուռքի նախարարը մասնավորապես նշեց. «Անգնահատելի է Կարո Քաբաբջյանի ներդրումը Սփյուռքում հայապահպանության, հայի ոգին բարձր պահելու, քաջարի, անկոտրում սերունդ կրթելու գործում: Քառասուն տարի շարունակ այս ակադեմիայի թիմը կարողացել է մրցանակներ շահել, հաղթել: Հայ սեւ գոտիների միության ակադեմիան հայեցի դաստիարակության, հայակերտման մեծ ճամբար է»:
Սեւ գոտիների հայկական ակադեմիան ստեղծվել է 1974թ. եւ իր գործունեությունն է ծավալել աշխարհի տարբեր երկրների սփյուռքյան համայնքներում՝ իր հովանու տակ առնելով հարյուրավոր հայորդիների:
Սեւ գոտիների հայկական ակադեմիայի հանրային կապերի պատասխանատու Աբրահամ Գասպարյանը նշեց, որ ակադեմիան իր մասնաճյուղերն ունի Կանադայում, Լիբանանում, Կիպրոսում, Սիրիայում, Հայաստանում եւ Արցախում: Նախատեսվում է Հայաստանում բացել նաեւ գրասենյակ:
Օգոստոսին Հայ սեւ գոտիների միության թիմն արժանացել է աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսին, իր հաղթանակը նվիրել Հայկական Սեւ գոտիների ակադեմիայի 40-ամյակին, որը սեպտեմբերի 2-ին մեծ հանդիսավորությամբ նշվեց Շուշիում՝ Արցախի անկախության 23-ամյակի տոնակատարությունների ժամանակ:
Հայկական Սեւ գոտիների ակադեմիայի 40-ամյակի կապակցությամբ եւ հայապահպանության գործում անգնահատելի ներդրման համար ակադեմիայի ղեկավար Կարո Քաբաբջյանը պարգեւատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության ոսկե մեդալով:
Կարո Քաբաբջյանը շնորհակալություն հայտնեց բարձր պարգեւի համար եւ նշեց. «Շնորհակալ եմ նաեւ ՀՀ նախագահին, որ աջակցում է մեզ դեռեւս պաշտպանության նախարար եղած ժամանակներից: Ոչ ոք չի կարող մեզ հաղթել: Մենք պետք է ուժեղ լինենք, միասնաբար պիտի հաղթենք»:

RA Ministry of Diaspora hosted members of the Armenian Black Belt Association
On September 4, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received founding President of the Armenian Black Belt Academy, official representative of the World Kung Fu Tai Noi Federation, NKR Representative in countries of the Near East, Lebanese-Armenian Garo Kababjian.
Leaders of the international branches of the Armenian Black Belt Association (ABBA), public relations correspondent of the Armenian Black Belt Academy Abraham Gasparyan and other guests were also attending the meeting.
Greeting the guests, the Minister of Diaspora particularly mentioned: “Garo Kababjian has made invaluable contributions by helping preserve the Armenian identity in the Diaspora, keeping the Armenian spirit high and educating a generation of brave and unwavering Armenians. For 40 years, the Academy’s team has been able to win awards at different competitions. The Armenian Black Belt Academy is like a big camp for Armenian education and upbringing.”
Established in 1974, the Armenian Black Belt Academy has carried out activities with hundreds of Armenians in the Armenian communities of different countries around the world.
Public relations correspondent of the Armenian Black Belt Academy Abraham Gasparyan mentioned that the Academy has branches in Canada, Lebanon, Cyprus, Syria, Armenia and Artsakh and is planning on opening an office in Armenia.
In August, the team of the Armenian Black Belt Association received the title of world champion and dedicated its victory to the 40thanniversary of the Armenian Black Belt Academy, which was solemnly celebrated during the celebrations dedicated to the 23rd anniversary of Artsakh’s independence in Shushi.
Garo Kababjian was granted the Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora on the occasion of the 40th anniversary of the Armenian Black Belt Academy and for his invaluable contributions to preservation of the Armenian identity.
Garo Kababjian expressed his gratitude for the high award and mentioned: “I would also like to thank the President of the Republic of Armenia for having supported us since the days when he was the Minister of Defense. Nobody can win us. We must be strong. We will win together.”