ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ամանորյա շնորհավորական խոսքը աշխարհասփյուռ հայությանը
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Ամանորի և Սուրբ ծննդյան տոների առթիվ և մաղթում, որ 2014 թվականը լինի կայունության, վերելքի, ձեր երազանքների իրականացման տարին:
Վստահ եմ, որ գալիք տարում ձեր հայրենանվեր գործունեությամբ, ձեր նվիրումով ու միասնական գործակցությամբ էլ ավելի կհամախմբվի Սփյուռքը, և կյանքի կկոչվեն բազում հայանպաստ ձեռնարկներ:
Համոզված եմ, որ 2014-ը կլինի զբոսաշրջության զարգացման տարի. Հայրենիք չայցելած յուրաքանչյուր հայ կգա և Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին իր գլուխը կխոնարհի անմեղ զոհերի հիշատակի առաջ և առավել կճանաչի իր Հայրենիքը:
Հայրենիքը կանչում և սպասում է ձեզ:
Կասկածից վեր է, որ տարբեր ոլորտներում ներդրվող մեր ջանքերը պետք է ուղղորդենք՝ հզորացնելու մեր Հայրենիքը,ամրապնդելու Հայաստանի և Արցախի անվտանգությունը:
Սիրելի´ բարեկամներ,
Մի կողմից մեր բոլորի հայացքն ուղղված է դեպի Սիրիա, և բոլորիս ցանկությունն է, որ օր առաջ դադարի արյունահեղությունը, մեր հայրենակիցները գտնեն իրենց հոգու անդորրը: Մյուս կողմից Սիրիայում պատերազմից տուժած մեր հայրենակիցներին աջակցելը յուրաքանչյուրիս պարտքն է ու պարտավորությունը նրանց Հայրենիքում հաստատվելու, «Նոր Հալեպ» բնակարանաշինության ծրագիրը կյանքի կոչելու, մեր քույրերին ու եղբայրներին Սիրիայում օգնելու համար:
Բոլորիս երազանքն է, որ Նոր տարում ամենուր խաղաղություն լինի, և հանդուրժողականությունը, սերն ու երջանկությունն ուղեկցեն յուրաքանչյուրիս:
Մաղթում եմ ձեզ առողջ երկարակեցություն, հոգու մշտատև զվարթություն, աշխուժություն ու զորացում՝ շարունակելու դժվարին, սակայն պատվաբեր ու ազգանպաստ ձեր առաքելությունը, որտեղ էլ որ գտնվելիս լինեք:
Թող գալիք տարին Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի համար լինի համազգային նպատակների իրականացման, նվաճումների և նորանոր ձեռքբերումների տարի:
Թող Նոր տարին զերծ պահի մեզ ամեն տեսակ փորձությունից, և հաջողությամբ պսակվեն մեր բոլոր ազգանվեր գործերը:
Թող Սուրբ ծննդյան լույսն առաջնորդի աշխարհասփյուռ հայությանը՝ ի բարօրություն և ի միասնություն Հայաստանի Հանրապետության, Արցախի և Հայկական սփյուռքի:
Սիրով և բարեմաղթանքներով՝
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորական խոսք է հղել նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական կառույցների ղեկավարներին.
Ձերդ գերազանցություն պարոն դեսպան,
Սիրով շնորհավորում եմ Ձեր գալիք Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը: Մաղթում եմ, որ 2014-ը դառնա անձնական և աշխատանքային հաջողությունների տարի:
Թող նոր տարին դառնա մեր երկրների հետագա համագործակցության զարգացման և մեր ժողովուրդների միջև բարեկամության առավել ամրապնդման տարի:

Новогоднее поздравительное обращение министра Диаспоры РА Грануш Акопян к армянству всего мира
Горячо поздравляю Вас с Новым годом и Святым Рождеством, желаю, чтобы 2014 год стал годом стабильности, подъема, исполнения ваших мечтаний.
Уверена, что в предстоящем году вашей патриотической деятельностью, вашей преданностью и совместной деятельностью еще более сплотится Диаспора, будут претворены в жизнь многочисленные идеи на благо армянства.
Убеждена, что 2014-й станет годом развития туризма: каждый армянин, не бывавший на Родине, приедет и в канун 100-летию Геноцида армян склонит голову перед памятью невинных жертв, еще лучше узнает свою Родину.
Родина зовет и ждет вас.
Вне всякого сомнения, что усилия наши, прилагаемые в различных сферах, мы должны направить на повышение мощи нашей Родины, укрепление безопасности Армении и Арцаха.
С одной стороны, взгляды всех нас направлены на Сирию, и желание каждого, чтобы днем раньше прекратилось кровопролитие, наши соотечественники обрели душевный покой. С другой стороны, содействие нашим соотечественникам, пострадавшим от войны в Сирии, помощь в их утверждении на Родине, претворение в жизнь программы жилищного строительства «Новый Алеппо», поддержка наших братьев и сестер в Сирии – долг и обязанность каждого.
Мечта каждого из нас – чтобы в новом году повсюду воцарился мир, и терпимость, любовь и счастье сопутствовали всем.
Желаю вам здорового долголетия, вечную духовную радость, активность и мощь в продолжении вашей трудной, но почетной и патриотичной миссии, где бы вы ни находились.
Пусть наступающий год станет для Армении, Арцаха и Диаспоры станет годом достижения общенациональных целей, завоеваний и обретений.
Пусть новый год избавит нас от любых испытаний, и пусть успехом увенчаются все наши дела на благо нации.
Пусть свет Святого рождества ведет армянство мира во имя благополучия и единства Республики Армения, Арцаха и армянской Диаспоры.
С любовью и добрыми пожеланиями
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян с поздравительным посланием обратилась также к руководителям аккредитованных в РА иностранных дипломатических структур
Ваше Превосходительство господин посол,
Поздравляю Вас с наступающим Новым годом и Святым Рождеством. Желаю, чтобы 2014 год стал годом личных и трудовых успехов.
Пусть новый год станет годом дальнейшего развития сотрудничества наших стран и еще большего укрепления дружбы между нашими народами.