«Արի տուն- 2014».Հայաստանը մորս նման գեղեցիկ է և անփոխարինելի
ՀՀ Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն-2014» ծրագրի 8-րդ փուլին մասնակցում են աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած 45 պատանի ու աղջիկ, ովքեր այս օրերի ընթացքում արդեն հասցրել են ծանոթանալ Հայաստանի որոշ պատմական և տեսարժան վայրերի հետ: Իրենց տպավորություններով «Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ կիսվեցին Գեղարդ տանող ճանապարհին:
Ավետիսյան Մոնիկա , 19 տարեկան, Վլադիկավկազ
-Ես ծնվել եմ Հայաստանում , երբ երկու ամսական էի, ընտանիքով մեկնեցինք Վլադիկավկազ: 2 տարի հաճախել եմ հայկական դպրոց:
«Արի տուն» ծրագրին արդեն երկրորդ անգամ է , որ մասնակցում եմ : Այս տարի, մինչև «Արի տուն» ծրագիրը, մարտին մասնակցեցի նկարչական մրցույթի և հաղթող ճանաչվեցի՝ Հայաստանը իմ ամենավառ երևակայությամբ նկարած աշխատանքի համար: Ինչի համար պատիվ ունեցա անձամբ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանից ստանալու պատվոգիր:
Հայաստանն ինձ համար կարծես մի առեղծվածային երկիր լինի. ամեն անգամ, երբ գալիս եմ, ավելի ու ավելի նոր բաներ եմ բացահայտում ինձ համար:
Մարգարյան Դավիթ, 12 տարեկան, Վրաստան
-Մենք Վրաստանում հայկական գյուղում ենք ապրում, որտեղ բոլորը հայեր են : Տանը և դրսում միայն հայերեն ենք խոսում: Ես հայկական դպրոց եմ գնում: Շատ եմ սիրում ընթերցել հայ գրականություն :
«Արի տուն» ծրագրին մասնակցեցի հորեղբորս խորհրդով :
Հայաստանում ամեն ինչ ինձ դուր է գալիս, հատկապես Սևանա լիճը: Շատ ուրախ կլինեմ, եթե կարողանամ հաջորդ տարի նույնպես մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին :
Հասմիկ Հովհաննիսյան , 15 տարեկան , Բուլղարիա
-Իմ արմատները Հայաստանից են : Ես ծնվել եմ Բուլղարիայում, բայց շատ եմ եղել Հայաստանում : Երբ հայրս եկավ Հայաստան՝ աշխատելու նպատակով , ինձ իր հետ բերեց : Մեկ տարի այստեղ եմ դպրոց գնացել : Երբ վերադարձանք Բուլղարիա, շատ տխրեցի , քանի որ շատ էի կապնվել Հայաստանի և դպրոցում ձեռք բերած ընկերներիս հետ :
Բուլղարիայում իմ շրջապատում հայեր շատ քիչ կան, ես ստիպված եմ լինում օտար լեզվով խոսել : Բայց երբ տանը նույնիսկ մեկ բառ փորձում եմ օտար լեզվով արտասանել, հայրս անմիջապես բարկանում է՝ ասելով, որ միայն հայերեն խոսեմ :
Հայաստանը շատ գեղեցիկ է. հեքիաթային բնություն ունի : Ես պարզապես հիացած եմ Հայաստանի գեղեցկությամբ :
Աննա –Մարիա, 21 տարեկան , Ռումինիա
Նախ ուզում եմ ասել , որ ես հայերեն չգիտեմ, ինչի համար շատ եմ ափսոսում : Ես մայրական կողմից եմ հայ, մեր ազգը Ռումինիայում հաստատվել է դեռևս 1915թ. Ցեղասպանությունից առաջ : Շրջապատումս ինձ նման հայ երեխաներ շատ կան: Իմ նախնիները շատ մեծ ջանքերի շնորհիվ կարողացել են պահպանել մի քանի հայկական ավանդույթներ, ցավոք չեն կարողացել պահպանել հայերենը:
Երբ ծնողներս իմացան «Արի տուն» ծրագրի մասին, առանց վարանելու ինձ գրանցեցին:
Ես պարզապես ապշած եմ Հայաստանի գեղեցկությամբ, այն մորս նման գեղեցիկ է ու անփոխարինելի:
Ես հայկական պարերի եմ հաճախել , և հիմա, երբ արդեն Հայաստանում եմ, ցանկություն ունեմ հենց այստեղ հաճախել հայկական պարերի : Հայաստանը աննկարագրելի գեղեցկություն ունի: Շնորհակալ եմ անչափ, որ ինձ և մյուսներին այսպիսի զգացողություններ եք պարգևում :

Ари тун-2014»: Армения, подобно моей матери, прекрасна и незаменима
В 8-м этапе программы «Ари тун» Министерства Диаспоры РА участвуют 45 юношей и девушек из разных стран мира, которые за эти дни успели уже ознакомиться с некоторыми историческими и достопримечательными местами Армении. Своими впечатлениями они поделились с корреспондентом «Армяне сегодня» по дороге в Гегард.
Моника АВЕТ�?СЯН, 19 лет, Владикавказ: – Я родилась в Армении, когда исполнилось 2 месяца, наша семья переехала во Владикавказ. Два года посещала армянскую школу.
В программе «Ари тун» участвую уже во второй раз. В этом году, до программы «Ари тун», в марте участвовала в конкурсе рисования и была признана победителем – за изображение Армении самым ярким собственным воображением. Грамоту за это получала лично из рук министра Диаспоры Грануш Акопян.
Армения для меня является какой-то сказочной страной: каждый раз, когда приезжаю, открываю для себя все новые и новые вещи.
Анна-Мария, 21 год, Румыния: – Прежде всего хочу сказать, что не владею армянским, о чем очень жалею. Я армянка только по матери. Наш род обосновался в Румынии еще с 1915 года, до Геноцида. В Окружении подобных мне армянских детей много. Мои предки ценой очень больших усилий  сумели сохранить несколько армянских традиций, но армянский язык. К сожалению, сохранить не сумели.
Когда родители узнали о программе «Ари тун», не колеблясь зарегистрировали меня. Я просто поражена красотой Армении,  подобно моей матери, она прекрасна и незаменима.
Посещала кружок армянских танцев, и теперь, находясь в Армении, хочу и здесь посещать кружок армянских танцев. Армения обладает неописуемой красотой. Безмерно благодарна, что мне и другим доставляете такие ощущения.
Давид МАРГАРЯН, 12 лет, Грузия: – Мы в Грузии живем в армянском селе, где все армяне. Дома говорим исключительно на армянском. Я посещаю армянскую школу, в окружении одни армяне и говорим между собой только на армянском. Очень люблю читать армянскую литературу. В программе «Ари тун» участвую по совету дяди.
В Армении мне все нравится, особенно озенро Севан. Буду очень рад, если смогу в будущем году также участвовать в программе «Ари тун».
Асмик ОВАНН�?СЯН, 15 лет, Болгария: – Мои корни из Армении. Я родилась в Болгарии, но много раз бывала в Армении. Когда мой отец приехал в Армению, чтобы работать, привез меня вместе с собой. Год посещала здесь школу. Когда возвратились в Болгарии, очень скучала, поскольку очень привязалась к Армении и друзьям, приобретенным в школе.
В Болгарии в моем окружении нает такого числа армян, я вынуждена говорить на чужом языке. Но когда дома пытаюсь произнести хоть одно иноязычное слово, Отец сердится, требуя, чтобы говорила только на армянском.