ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց քեսաբահայերի միության անդամներին
Օգոստոսի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «Քեսաբ հայրենակցական միավորում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գեղամ Սարմազյանին, համահիմնադիր Ռոբերտ Գազազյանին և քեսաբահայ մտավորական, լեզվաբան Հակոբ Չոլաքյանին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց քեսաբահայերի խնդիրներով զբաղվող նորաստեղծ միության աշխատանքը, քեսաբահայերին հավաքագրելուն, օժանդակելուն ուղղված նրա ազգանվեր գործունեությունը: Կազմակերպության նպատակն է համախմբել հայաստանաբնակ և սփյուռքահայ քեսաբահայերին, աջակցել նրանց նյութական և ֆինանսական վիճակի բարելավմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին քեսաբահայերի կեցության, առողջապահական, կրթական, իրավական և այլ հարցեր:
«Քեսաբ հայրենակցական միավորում» հասարակական կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2014 թվականի ապրիլի 6-ին՝ 1946-1947 թթ.-ին հայրենադարձված քեսաբահայերի ժառանգներ Գեղամ Սարմազյանի, Հովսեփ Փասլիկյանի, Կարապետ Բրդոտյանի, Ռոբերտ և Արթուր Գազազյանների կողմից:
Քեսաբ հայրենակցական միավորումը համագործակցելով ՀՀ սփյուռքի նախարարության  հետ, հինգամսյա գործունեության ընթացքում  հոգեբարոյական, խորհրդատվական և նյութական աջակցություն է ցուցաբերել Քեսաբից Հայաստան տեղափոխված ընտանիքներին: Անընդհատ ճշտվում են քեսաբահայ ընտանիքների կարիքները, գրանցվում են տվյալները:

Министр Диаспоры РА приняла членов союза кесабских армян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 21 августа приняла председателя общественной организации «Земляческий союз Кесаб» Гегама Сармазяна, соучредителя Роберта Газазяна и представителя кесабской интеллигенции, языковеда Акопя Чолакяна.
Министр Диаспоры РА высоко оценила работу новосозданного союза. Занимающегося проблемами кесабских армян, его патриотическую деятельность, направленную на сплочение и содействие кесабским армянам. Цель организации – сплотить кесабских армян, проживающих в Армении и Диаспоре, содействовать улучшению их материального и финансового положения.
В ходе встречи были обсуждены бытовые, медицинские, образовательные, юридические и другие проблемы кесабских армян.
Общественная организация «Земляческий союз Кесаб» основана 6 апреля 2014 года наследниками репатриировавшихся в 1946-47гг. кесабских армян Гегамом Сармазяном, Овсепом Пасликяном, Карапетом Брдотяном, Робертом и Артуром Газазянами.
Союз, сотрудничая с Министерством Диаспоры РА, в течение своей 5-месячной деятельности оказал психологическую, консультативную и материальную помощь семьям, переехавшим из Кесаба в Армению. Постоянно уточняются нужды семей кесабских армян, регистрируются данные.