ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սիրիայի Ղամիշլի քաղաքի հայազգի բժիշկ Զարեհ Սիմոնյանին և Հայ Կաթողիկե եկեղեցու առաջնորդարանի սպասավոր Տեր Հովսեփ քահանա Պետոյանին
Փետրվարի 20-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Սիրիայի Ղամիշլի հայաշատ քաղաքի բնակիչ, բժիշկ Զարեհ Սիմոնյանին և Հայ Կաթողիկե եկեղեցու առաջնորդարանի սպասավոր Տեր Հովսեփ քահանա Պետոյանին:
Բժիշկ Զարեհ Սիմոնյանը ներկայացրեց այս օրերին Սիրիայում գտնվող հայերի ծանր վիճակը, ովքեր աջակցության կարիք ունեն: Ի տարբերություն Դամասկոսի և Հալեպի՝ Ղամիշլիի հայերը գտնվում են համեմատաբար անվտանգ վիճակում, սակայն Ղամիշլիից 20 կմ հեռավորության վրա մշտական ռմբակոծությունների պատճառով բնակավայրերը վտանգված են:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի առողջապահական, կրթական, սոցիալական և այլ հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարության կատարած աշխատանքները, այդ թվում՝ նաև սիրիահայերի համար բնակարանաշինության «Նոր Հալեպ» ծրագիրը: Նա ներկայացրեց նաև դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետևողական աշխատանքը և կարևորեց այն հանգամանքը, որ պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում Սիրիայում չդադարեցին գործել ՀՀ դիվանագիտական և հյուպատոսական ներկայացուցչությունները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև Սիրիայում գտնվող հայերի անվտանգության ապահովման, օգնության տրամադրման, անձնագրային և վիզաների ձեռքբերմանը վերաբերող խնդիրներ:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла доктора армянской национальности из города Гамишли Сирии Заре Симоняна и иерея предстоятельства Армянской Католической церкви Овсепа Петояна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 20 февраля приняла жителя армянонаселенного города Гамишли Сирии доктора Заре Симоняна и иерея предстоятельства Армянской Католической церкви Овсепа Петояна.
Доктор Заре Симонян представил тяжелое положение в эти дни армян в Сирии, нуждающихся в содействии. В отличие от Дамаска и Алеппо, армяне Гамишли находятся в относительно безопасном положении, однако вследствие постоянных бомбежек в 20 км. от Гамишли населенные пункты находятся в опасности.
Министр Грануш Акопян представила работу, проводимую Министерством Диаспоры РА по решению образовательных, социальных, медицинских проблем сирийских армян, переехавших в Армению, в том числе программу строительства для сирийских армян жилья «Новый Алеппо». Она также представила последовательную работу дипломатических представительств, подчеркнув, что на всем протяжении военных действия функционирование посольства и консульских представительств РА в Сирии не прекращалось.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся обеспечения безопасности находящихся в Сирии сирийских армян, оказания им помощи, получения паспортов и виз.