«Արի տուն -2014». Վերադարձ ինքնությանը. Դիարբեքիրցիների շուրթերը Հայաստանոտ են…
Քասըմ Էրգյուն – Երբ փոքր էի, քուրդ երեխաների հետ էի խաղում: Նրանք ինձ հայ էին անվանում իբրև հայոյանք: Դրանից հետո սկսեցի հետաքրքրրվել, թե ինչ է նշանակում հայ: Այդպես հստակ իմացա հայ լինելուս մասին և հիմա շատ հպարտ եմ այդ առումով: 1915թվականի Հայոց ցեղասպանությունից հետո նախնիներս տեղահան եղան, իսկ փրկվածներն էլ պատսպարվեցին թուքական գյուղերում, որի պատճառով մենք զրկվեցինք հայկական կրթություն ստանալուց: Նախնիներս բնիկ սասունցիներ են: Երկրորդ անգամ եմ լինում Հայաստանում: Առաջին այցելությունս 1991 թվականին էր: Գտնվելով Հայաստանում՝ և՛ ուրախ, և՛ տխուր եմ. ուրախությանս պատճառնն այն է. որ ազատ, անկախ Հայաստան ունենք, իսկ տխրության պատճառը ցեղասպանության հետևանքով Արևմտյան Հայաստանից զրկվելն է:
Անուշ Ասադուր – Նախնիներս Կիլիկյան Հայաստանից են: Ես Հայասատանում առաջին անգամ 1982 թվականին եղա, երբ Ֆրանսիայում հայոց լեզվի ուսուցչուհի էի: Ապա բախտ վիճակվեց ներկա գտնվել 2011թվականի համահայկական խաղերին: Հիմա նույպես ուրախությունս անչափ է, որ Հայաստանում եմ՝ իմ պատմական հայրենիքում: Հայաստանը փոխօգնության կարիք ունի, քանի որ արհավիրքներ է տեսել: Սակայն համոզված եմ, որ ապագայում ամեն ինչ լավ է լինելու: Յուրաքանչյուր հայ թե՛ դրսում, թե՛ այստեղ իր օգնությունը պետք է ցուցաբերի Հայաստանին: Միայն համախմբված լինելու դեպքում կհասնենք հաղթանակի և հետ կբերենք կորցրածը:
Նուրէդին Յաշար – Պապիկս սասունցի է եղել: Նա շատ էր պատմում ինձ Հայաստանի և հայ ժողովրդի մասին: Գիտակցությանս մեջ միշտ հայրենասիրություն էր սերմանում: Երկրորդ անգամ եմ արդեն լինում Հայաստանում: Առաջին անգամ հատուկ նպատակով 1995թվականին եկա. ցանկանում էի կորցրած ազգականներիս գտնել: Պատկերացրեք՝ հաջողվեց ինձ. գնալով Թալինի Սասնաշեն գյուղ՝ գտա նրանց, որից երկուստեք շատ ուրախացանք: Դա նաև պապիկիս խնդրանք է եղել ինձ, և հիմա հոգով հանգիստ եմ, որ կատարեցի նրա խնդրանքը: Հպարտ եմ, որ ևս մեկ անգամ ստացվեց գալ Հայաստան: Այստեղ ինձ լիովին հայ եմ զգում: Փափագս է, որ բոլոր աշխարհասփյուռ հայերը վերադառնան իրենց հայրենիք, որպեսզի իրենց ինքնությունը վերագտնեն: Հայաստան գալով՝ մենք լավ օրինակ կծառայենք մյուս ծպտյալ հայերին:
Հանգյուլ Օզբայ – Փոքր տարիքում եմ իմացել, որ հայ եմ: Տատիկս միշտ պատմել է այդ մասին: Նաև միշտ պատմում էր նախնիների կրած չարչարանքների մասին: Ջարդի ժամանակ տատիկիս մայրիկը ամուսնուն կորցնելուց հետո չի համաձայնվել թուրքի հետ ամուսնանալ. փրկվելու համար իրեն գցել է ծովը : Այդ միջոցով է որոշել փրկվել: Առաջին անգամ եմ Հայաստանում: Շատ գեղեցիկ, մաքուր քաղաք է Երևանը: Մարդիկ այստեղ հարգանքով են լցված միմյանց հանդեպ: Դեռ փոքր տարիքից երազել եմ գալ Հայաստան, բայց չէր ստացվում: Այն հույսով եմ եկել, որ կկարողանամ գտնել բարեկամերիս:
Նարին Գյունդողուշ – Հուզված եմ շատ, որ Հայաստանում եմ գտնվում: Զգացողություններս բառերով դժվարանում եմ բացատրել: Անընդմեջ աչքերիս առջև Հայոց ցեղասպանության տեսարաններն են հայտնվում: Առաջին անգամ եմ Հայաստանում: Երբ մտանք Երևան, միանգամից այն գեղեցիկ և զարգացած քաղաք թվաց: Շինությունները հոյակապ են կառուցված, իսկ մարդիկ ժպտերես են: Ուզում եմ Հայաստանի բոլոր վայրերում լինել: Իսկ Հայաստան գալը միշտ մտքիս մեջ է եղել, պարզապես պատեհ առիթ չէր գտնվում: Շնորհակալ ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը մեր հանդեպ ունեցած բարեկամական վերաբերմունքի, ջերմ ընդունելության համար, զգացված ենք:
Արմեն Դեմիրճյան – Հինգ տարեկան էի, երբ իմացա՝ հայ եմ: Դրանից հետո միշտ հետաքրքրվել եմ հայերով, հայոց պատմությամբ, մշակույթով: Լինելով Հայաստանում՝ շատ եմ ուզում գտնել բարեկամներիս: Առաջին անգամ եմ գալիս Հայաստան: Շատ լավ է ամեն ինչ այստեղ, արդեն մտածում եմ, որ ամեն տարի այցելելու եմ իմ հայրենիք, երեխաներիս էլ կբերեմ: Օտարի պես չեն վերաբերվում մարդիկ մեզ, այլ բարեկամաբար:

“Ari Tun-2014”. Return to the identity. Diyarbakirinas lips taste Armenian….”
Qasem Ergyun – When I was a child, I used to play with Kurdish children. They would call me Armenian, as a curse. Then I became curious about the meaning of “Armenian”. Thus, I was clearly told that I was an Armenian, and now I am very proud of it. After the Armenian Genocide in 1915, my ancestors were dislocated and those rescued took refuge in Turkish villages, and this was the reason that we were deprived of an opportunity to receive Armenian education. My first visit was in 1991. Being in Armenia, I experience both happiness and sadness: I am happy because we have free and independent Armenia, and my sadness is because we lost the Western Armenia as a result of the genocide.
Anush Asadur – My ancestors are from the Cilician Armenia. For the first time I came to Armenia in 1982, when I was a French language teacher in France. Then I had a chance to be present at the Pan-Armenian games in 2011. And now I am happy very much for being in Armenia – my historical homeland. Armenia needs mutual assistance, as it has seen disasters. However, I am sure that in the future everything will be fine. Each Armenian both here and outside Armenia should provide support to Armenia. Only being consolidated we can attain victory and bring back the loss.
Nouredin Yashar – My Grandpa was from Sasun. He was telling a lot about Armenia and the Armenian people. He would always enroot patriotism in my mind. This is my second visit to Armenia. For the first time I visited Armenia in 1995 for a special purpose. I wanted to find my lost relatives. Imagine, but I managed to do this; visiting to Sasnashen village in Talin, I found them, we both were happy. It was also my grandpa’s request to me. Now I am relieved for being able to comply with his request. I am proud that once again I had this chance of visiting Armenia. Here I completely feel myself as an Armenian. My wish is that all the Armenians around the world would come to their Homeland, so that they could restore their identity. Through our visits to Armenia, we will be a good example for other obscured Armenians.
Hangyul Ozbay – I was too young when I learnt that I am an Armenian. My Grandma would always tell me about it. She would always tell about the sufferings of our ancestors. During the massacre, my grandma’s mother, after losing her husband, didn’t agree to marry a Turk, and has thrown herself down into the sea to be rescued. I am for the first time in Armenia. Yerevan is a very nice and clean city. Here people are full of respect toward each other. Since childhood, I have dreamt of visiting Armenia. I have come here hoping that I’ll be able to find my relatives.
Narin Gyundoghush – I am excited very much for being in Armenia. It is hard to find words that would interpret my feelings. All the time, that brings the scene of the Armenian Genocide back to me. I am for the first time in Armenia. When we entered Yerevan, I had an impression of seeing a nice and developed city. There are fabulous buildings, and people are smiling. I want to be in all the locations in Armenia. Visiting Armenia has always been in my mind, just hasn’t had an opportunity. We thank the RA Ministry of Diaspora for such a friendly attitude, warm reception; we are really touched.
Armen Demirchian – I was five years old, when I got to know that I am an Armenian. Thereafter, I have always been interested in Armenians, the Armenian history, culture. Being in Armenia, I am keen to find my relatives. This is my first visit to Armenia. Everything is fine here; I am already thinking of visiting the homeland every year, and bringing my children with me. People do not treat us as foreigners, but are very friendly.