«Արի տուն -2014». Վերադարձ ինքնությանը.Դիարբեքիրցինեը Հայաստանով են ապրում…
Ջանան Էքինջի – Հայրիկիս մայրիկն է ինձ պատմել հայի ծագում ունենալուս մասին: Հինգ տարեկան էի այդ ժամանակ: Նախնիներս Շապին-Գարահիսարից են: Տատիկս մանրամասնորեն պատմում էր, թե ինչպես էին թուրքերը հայերին Շապին-Գարահիսարից տեղահան անում և կոտորում, սակայն նրանց հաջողվել է փրկվել: Սիրեցի շատ Հայաստանը, արտասովոր գեղեցկություն ունի: Ամեն ինչ այստեղ  իմ պատկերացրածից էլ ավելի գեղեցիկ է. իր քաղաքակրթությամբ եվրոպական ոչ մի երկրի չի զիջում: Հավանել եմ Հանրապետության հրապարակը, Կասկադը, Մայր Հայաստանի արձանը: Հայկական կերակուրներն էլ համտեսեցի, որոնք շատ համեղ էին: Դեռ փոքրուց ցանկացել եմ գալ և տեսնել Հայաստանը: Այն իմ ամենամեծ երազանքն է եղել:
Մուսա  Ալփ – Այն  ժամանակ ռադիոյով շատ էին խոսում հայերի մասին: Հայրս միշտ հետևում էր այդ հաղորդումներին և պատմում մեզ: Նա է տեղեկացրել, որ հայ ազգը դաժան կոտորածների է ենթարկվել թուրքերի կողմից. մենք ազդվում էինք հորս պատմածներից: «Մենք ցեղասպան եղած ընտանիքների սերունդներն ենք,-ասում էր նա,-մենք Սասունից ենք եկել: Եվ հիմա պետք է շարունակենք պահել մեր ընտանիքների արմատները»:
Առաջին անգամ լինելով Հայաստանում՝ իմ երազած հայրենիքը տեսա, երջանիկ եմ, որ հայրենի հողի վրա եմ: Իսկ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը բոլորս մեր սրտանց շնորհակալությունն ենք հայտնում, որ Հայաստանը տեսնելու բացառիկ հնարավորություն տվեց: Սփյուռքահայերի հանդեպ նախարարության  որդեգրած  քաղաքականությունը ուղղակի գովասանքի է արժանի:
Ռիհան Աքգյուն – Մայրիկիս կողմը ծագումով քուրդ է եղել, իսկ հայրիկի կողմը՝ հայ: Նրանք թուրքական Սիլվան գյուղում էին ապրում, ատաղձագործությամբ էին զբաղվում, փայտ մշակում: Առաջին անգամ եմ լինում Հայաստանում, հուզմունքս այդ առումով անբացատրելի է: Այստեղ գտնվելու օրերին ավելի կապվեցի Հայաստանին: Բազմիցս փորձեր եմ արել գալ՝  տեսնելու  պատմական հայրենիքս, բայց չի ստացվել: Երբ իմացա, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը հայրենասիրական նման ծրագիր ունի, միանգամից համաձայնությունս տվեցի՝ մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրին: Ծիծեռնակաբերդ այցելելիս շատ ազդվեցի. աչքերիս առջև հայտնվեցին այն բոլոր պատկերներն ու պատմությունները, որոնք կարդացել էի Հայոց ցեղասպանության մասին, որոնց մասին պատմել էին ծնողներս:
Սելիմ ԱգտաշԵս արմատներով Սասունից եմ: Նախնիներս այնտեղ ատաղձագործությամբ են զբաղվել: Մինչև տասնվեց տարեկան դառնալս ծնողներս, անվտանգությունից ելնելով,  ինձ չէին ասում, որ հայ եմ: Ընտանիքով որոշել էինք, որ ուսումս Հայաստանում պետք է շարունակեմ: Եկա Հայաստան, և ավելի ամրապնդվեց այդ միտքը, քանի որ հնարավորություն ունեցա մոտիկից ծանոթանալ այստեղի ուսումնական հաստատությունների պայմաններին: Ուզում եմ հայոց պատմություն ուսումնասիրել: Առաջին քայլը, որ պետք է անել,  հայերենը սովորելն է: Բառերով չի ստացվի նկարագրել զգացողություններս ու ապրումներս Հայաստանից. դրանք հոգումս են կուտակվել: Այս ընթացքում կարողացա Երևանում և Աշնակ գյուղում գտնել ազգականներիս, որի համար ուրախ եմ շատ:
Մուստաֆա ԻլհանՃիշտ է, անունս Մուստաֆա է, բայց կնքվելուց հետո հայկական անուն կրեցի՝ անվանվելով Ստեփան, որի համար հպարտ եմ: Ազգականներս հայոց ջարդերի ժամանակ պատսպարվել են Հալեպի տարածքում, նրաց մի մասը կենդանի մնաց, մյուսներն էլ նահատակվեցին թուրքերի կատարած ոճրագործությունից: Ծնողներս ինձ պատմել են, թե ինչ արհավիրքով է անցել  հայ ժողովուրդը: Այստեղ մեզ հարազատի պես են ընդունում, մոտենում են, ծանոթանում, հարցուփորձ անում, ինչից շատ ենք ոգևորվում: Հայաստանն ինձ համար զարգացած, մաքուր երկիր է: Իմանալով, որ Հայաստան գալու հնարավորություն ունեմ, առանց վարանելու որոշեցի գալ:

“Ari Tun-2014”. Return to the identity. Diyarbakirinas live with Armenia ….”
Janan Ekinji – My dad’s mother told me about my Armenian origin. At that time I was five years old. My ancestors were from Shapin-Garahisar. My grandma was telling us in details, how the Turks had displaced the Armenians from Shapin-Garahisar and killed, but they managed to escape. I liked Armenia very much, it has a unique beauty. Everything here is even more beautiful than I could imagine; no one can tell that, in terms of its civilization, it is worse than any European country. I liked the Republic Square, Cascade, the statute of Mother Armenian. I tasted the Armenian food, which were very delicious. Since early childhood, it has been my wish to come and see Armenia. It was my biggest dream.
Musa Alp – In those times, they were talking a lot about Armenians. My father would always listen to such programs and tell us about them. It was him, who told us that the Armenian nation was subjected to cruel mass killing by Turks, and my dad’s stories would upset us. “We are the generations of massacred families”- was telling he – “We came from Sasun. And now we need to preserve our family roots”.
Being for the first time in Armenia, I saw my dream homeland; I am happy for being on the Mother land. All of us extend our deep gratitude to the RA Ministry of Diaspora for affording us this exceptional opportunity of seeing Armenia. The policy adopted by it in relation to Diaspora Armenians simply deserves appreciation.
Rihan Akgyun – My mother’s relatives had Kurdish origin, and my father’s side is of Armenian origin. They were living in Turkish village Silvan, dealing with carpentry – timber processing. This is my first visit to Armenia, and, in this regard, my excitement is incomprehensible. During the days of my sojourn here, I feel more closely tied to Armenia. For many times I had tried to visit and see my historical Homeland, but I failed. When I leant that the RA Ministry of Diaspora has such a patriotic program, I immediately agreed to participate in “Ari Tun” program. I was very much excited when visiting Tsitsernakaberd. That brought back to me the scenes and stories read by me about the Armenian Genocide and told by my parents.
Selim Agtash – I am originally from Sasun. There my ancestors were dealing with carpentry. In view of security issues, my parents wouldn’t tell me, before I turned 16, that I am an Armenian. My family decided that I am going to continue my education in Armenia. I came to Armenia, and my mind has been made up, as I had an opportunity to get to know the conditions of the local educational institutions more closely. I want to study the Armenian history. The first step for this is learning Armenian. No word is able to describe my feelings and emotions I have about Armenia; they have been accumulated in my soul. Through these days, I was able to find my relatives in Yerevan and Ashnak village and I am happy for this.
Mustafa Ilyan – While my name is Mustafa, after being baptized I was renamed Stepan, thus bearing a new name, of which I am proud. During the Armenian genocide my relatives found refuge in Aleppo region, and part of them survived, and the other part was martyred as a result of the crime committed by the Turks. My parents used to tell me about the sufferings experienced by the Armenian people. Here we are received like natives, people approach us, get familiar, and ask questions, which is very much encouraging. To me, Armenia is a developed and clean country. Knowing that I have an opportunity to visit Armenia, I made up my mind without any hesitation.