«Արի տուն-2014». Վերադարձ ինքնությանը.Դիարբեքիրի հայերը Ծիծեռնակաբերդում հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը
Ինչպես նախապես տեղեկացրել էինք, «Արի տուն-2014» ծրագրի վեցերորդ փուլին Դիարբեքիրից իրենց մասնակցությունն են բերել մի խումբ իսլամացած հայեր: Նրանք ծրագրի շրջանակներում այցելել են Հայաստանի պատմամշակութային կոթողներ, թանգարաններ. հերթական կանգառը  Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրն էր, ուր նրանք այցելել էին՝  գլուխ խոնարհելու և ծաղիկներ դնելու 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին:
Մինչև հուշահամալիր հասնելը՝ նրանց հուզմունքը նկատելի էր, իսկ լարվածությունը՝ մեծ, քանի որ շատ երկար էին սպասել այս պատմական պահին: Տեղ հասնելուն պես բոլորը սկսեցին տեղեկություններ հավաքել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի մասին, այնուհետև  շրջեցին տարածքում: Դիարբեքիրցիները չէին կարողանում զսպել իրենց հուզմունքը. նրանց աչքերից հոսում էին արցունքներ՝ շաղախված  ցավի, հիշողության  զգացումով:
«Ընկերներիցս, ովքեր եղել էին Հայաստանում, լսել էի Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի և թանգարանի մասին: Նրանք պատմում էին, որ  մանրամասն ներկայացված է ողջ ճշմարտությունը 1915թ. դեպքերի մասին, և թե Թուրքիայի այս կամ այն գավառում, նահանգում որքան   հայ է նահատակվել : Ես շատ էի ցանկանում այցելել Հայաստան և սեփական աչքերով տեսնել ամեն ինչ, որովհետև մենք մեծացել ենք՝ ոչինչ չիմանալով այդ մասին: Ես անչափ հուզված եմ, որ այսօր այստեղ եմ», – «Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում ասաց 65-ամյա Էքրեմ Օզքեսքինին:
Վերջում ծրագրի բոլոր մասնակիցները  «Հայր մեր» տերունական աղոթքն առաքեցին առ Աստված՝ ի հանգստություն վայրագ թուրքերի եղեռնագործությանը  զոհ գնացած հայերի հոգիների հանգստության համար:

«Ари тун-2014» Возвращение к идентичности: Армяне Диарбекира на Цицернакаберде почтили память жертв Геноцида армян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/08/Untitled-121.jpg)
Как уже сообщалось, в 6-м этапе программы «Ари тун-2014» участвует группа исламизированных армян из Диарбекира. В рамках программы они посетили историко-культурные памятники Армении, музеи, очередная же остановка была – Мемориальный комплекс Цицернакаберд, который они посетили, чтобы возложить цветы и склонить головы в память жертв Геноцида армян 1915 года.
�?х волнение и напряженность были заметны еще до того, как достигли Мемориального комплекса – слишком долго они ждали этого исторического момента. Достигнув места, все начали интересоваться сведениями о мемориальном комплексе, обходить его территорию. Диарбекирцы не могли сдержать свое волнение – из их глаз текли слезы, вызванные чувством боли и памяти.
«От друзей, бывавших в Армении, слышал о Мемориальном комплексе и музее Цицернакаберд. Они рассказывали, что подробно представлена вся правда о событиях 1915 года, сколько армян погибло в том или ином вилайете или уезде Турции. Мне очень хотелось приехать в Армению и собственными глазами все увидеть, потому что мы выросли, ничего об этом не зная. Я очень взволнован, что сегодня нахожусь здесь», – сказал в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» 65-летний Экрем Озкескини.
В завершение все участники программы вознесли Богу молитву «Отче наш» за упокой душ армян, павших жертвами турецкого варварства.