«Արի տուն-2014».«Հայրենիքն սկսվում է այնտեղ ապրող մարդկանցից»
Հուլիսի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» երիտասարդական հայրենաճանաչողական ծրագրի շրջանակներում 4-րդ փուլի մասնակիցները եղան կապուտաչյա Սևանում:
Օրն ըստ ավանդույթի սկսվեց հայոց լեզվի դասընթացով,որի ավարտից հետո ծրագրի մասնակիցները ոգևորությամբ քննարկում էին դասը, կրկնում նոր սովորած բառերն ու արտահայտությունները և խորհրդակցում դասավանդողների հանձնարարած շարադրության թեմայի շուրջ:
Օրվա հաջորդ երթուղին Երևանի կենդանաբանական այգին էր , ուր աշխարհագրական տարբեր գոտիներից բերված հետաքրքրաշարժ կենդանիներից ու թռչուններից երեխաներին առավել հետաքրքրեցին մարդկանց շարժումները նմանակող կապիկները : Երևանյան կիզիչ արևից հետո իր զով գիրկն էր կանչում հրաշք Սևանը: Չնայած եղանակն այնքան էլ բարենպաստ չէր, սակայն արիտունցիները բարձրացան Սևանավանք , իրենց աղոթքը հղեցին առ Աստված , հետո բարձունքից զմայլվեցին շրջակա հիասքանչ տեսարաններով:
Անձրևային եղանակի պատճառով մասնակիցները մի փոքր տխրել էին, քանի որ չէին կարող լողալ: Սակայն եղանակը «բարի գտնվեց», և քիչ անց արևի շողերը ողողեցին լճի կապուտակ հայելին: Միմյանց ամբողջովին թրջելուց հետո «Արմենիա» պարային համույթը հենց լճի ափին կատարեց երկու պար, որոնք ավելի բարձրացրեցին բոլորի տրամադրությունը:
Աբխազիայից Հայրենիք եկած 13-ամյա Կարինե Սուրմելեյանը, ով առաջին անգամ է Հայրենիքում, ամենքից շատ էր ոգևորված իր տեսածով ու զգացածով. հիացած էր թե՛ բնությամբ, թե՛ մարդկանցով: Նա հուզմունքով էր խոսում հատկապես Մատենադարանի ու Էջմիածնի մասին՝ ասելով, որ դրանք իր համար ամենատպավորիչ սրբավայրերն են իրենց նշանակությամբ ու ճարտարապետությամբ: Կարինեն խնդրեց մեր կայքի միջոցով իր երախտագիտությունը հայտնել Սփյուռքի նախարարաությանն ու իրեն հյուրընկալող ընտանիքին:

«Родина начинается с живущих там людей»
В рамках программы познания родины молодежью Диаспоры «Ари тун» Министерства Диаспоры РА участники 4 этапа побывали на голубом Севане. День, по традиции, начался с курсов армянского языка, по окончании которого участники оживленно обсуждали урок, повторяли новые выученные слова и фразы, консультировались по заданной педагогами теме сочинения.
Следующим маршрутом дня был Ереванский зоологический парк, где среди зверей и птиц, привезенных из разных географических поясов, детей больше всего заинтересовали копирующие движения людей обезьяны. После палящего Ереванского солнца в свои прохладные объятия звал волшебный Севан. Несмотря на то, что погода была не слишком благоприятна, аритунцы поднялись к монастырю Ахтамар, вознесли молитву Богу, затем с высоты полюбовались замечательным окружающим пейзажем.
�?з-за дождливой погоды участники чуточку приуныли, поскольку купаться было невозможно. Однако природа смилостивилась, и чуть спустя солнечные лучи залили голубое зеркало озера. Хорошенько облив водой друг друга, ансамбль «Армения» прямо на берегу исполнил два танца, что еще более улучшило настроение всех.
Приехавшая на родину из Абхазии 13-летняя Карине Сурмелян, впервые оказавшаяся в Армении, больше всех была воодушевлена увиденным и прочувствованным: была восхищена и природой, и людьми. Она с волнением говорила особенно о Матенадаране и Эчмиадзине, говоря, что это для нее самые впечатляющие святыни по своему значению и архитектуре. Карине попросила через наш сайт выразить ее признательность Министерству Диаспору и принимающую ее семью.