«Հրաշալի էքսկուրսիաներ, հոգատար վերաբերմունք, համեղ սնունդ. շնորհակալությու՛ն, Սփյուռքի նախարարություն». Էրիկ Վարդանյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն-2017» հայրենաճանաչողական ծրագիրը հունիս ամսից իր դռներն է բացել Սփյուռքի տարբեր երկրներից Հայաստան ժամանած հայորդիների առջև, որոնցից շատերն առաջին անգամ են Հայրենիքում, մի մասը ծնվել է Հայաստանում և ապրում է արտերկրում և գրեթե հիշողություններ չունի իր ծննդավայրից՝ շատ փոքր տարիքում Հայաստանից տեղափոխվելու պատճառով: Այս օրերից նրանք արդեն շատ հիշողություններ ու հետաքրքիր տպավորություններ կտանեն Հայրենիքից, որոնցով կիսվեցին նաև «Հայերն այսօր»-ի համար պատրաստվող զրույցների ընթացքում:
Էրիկ Վարդանյան, 15 տարեկան, ՌԴ
-8.5 տարեկան եմ եղել, երբ ընտանիքս տեղափոխվել է Ռուսաստան: Մեր ընտանիքը հայախոս է, ես դրսում եմ միայն ռուսերեն խոսում, որոհետև սովորում եմ ռուսական դպրոցում, ընկերներիցս շատերը ազգությամբ ռուս են: Ցավոք, նրանցից ոչ բոլորը գիտեն Հայաստանի ու հայերի մասին. կարծում են, թե հայերը մահմեդական են. ես կարողանում եմ հնարավորինս պատմել նրանց Հայաստանի ու հայերի մասին, ներկայացնել մեր պատմությունը, մեր Հայ առաքելական եկեղեցու մասին եմ պատմում:
Այս ծրագրի մասին լսել էի և մեծ ցանկություն ունեի մասնացել. ցանկությունս իրականություն է դարձել: Շատ հետաքրքիր շրջագայություններ են կազմակերպվում, որոնց ընթացքում ծանոթանում ենք Հայաստանի պատմամշակութային հուշարձաններին: Այսօր Սևան ենք գնալու, համոզված եմ, որ սա ամենատպավորիչն է լինելու, նաև կզովանանք կապուտակ Սևանի ափին: Առաջին անգամ եմ լինելու Սևանում, միայն լսել եմ ու նկարներում եմ տեսել այդ գեղեցիկ լիճը: Շատ շնորհակալ եմ այս ծրագրի կազմակերպիչներին, որ հնարավորություն ունենք ծանոթանալու Հայրենիքին, ծանոթանալու տարբեր երկրներից ծրագրին մասնակցող մեր հասակակիցների հետ, վայելելու Հայաստանի, Երևանի ամառը, անկրկնելի ջուրը, արևահամ մրգերը, հայկական կերակուրները, մեր հայրենակիցների ջերմ ու հոգատար վերաբերմունքը: Շնորհակալ եմ ինձ հյուրընկալող ընտանիքին, մեր խմբի ղեկավարներին, ուսուցիչներին: Ասեմ նաև, որ գոհ եմ էքսկուրսիայի ընթացքում մեզ տրվող ուտելիքից, հատկապես շատ եմ սիրում հայկական անմահական քաբաբը: Մեկ օրից մեզ սպասում է Աղավնաձորի ճամբարային առօրյան, որի մասին շատ լավ արձագանքներ եմ լսել: Ափսոս, որ յուրաքանչյուրը մեկ անգամ կարող է մասնակցել ծրագրին. ես իմ տպավորությունները կկիսեմ ընկերներիս հետ, որոնցից շատե՛րն են հետաքրքրված այս ծրագրով:

Eric Vardanyan: “Thank you, Ministry of Diaspora for the wonderful tours, generosity and tasty food!”
Since June, young Diaspora Armenians have been visiting Armenia through the 2017 “Ari Tun” Program of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia for homeland recognition. Most of them visit the Homeland for the first time. Some were born in Armenia, live abroad and remember almost nothing about their birthplace since they left Armenia when they were very little. Now they will leave Armenia with many memories and interesting impressions, and they shared those memories and impressions during the interviews for Hayern Aysor.
Eric Vardanyan, 15, Russian Federation
“I was eight-and-a-half years old when my family and I moved to Russia. Armenian is our household language. When I am outside, I only speak Russian because I attend a Russian school and most of my friends are Russian. Unfortunately, not all of them know about Armenia and the Armenians. They think Armenians are Muslim. I am able to tell them as much as I can about Armenia and the Armenians and present our history. I also tell them about the Armenian Apostolic Church.
I heard about this program and really wanted to participate, and my wish came true. The tours are very interesting and help introduce us to the historic and cultural monuments in Armenia. Today we are going to go to Lake Sevan. I am certain that this visit is going to be the most impressive visit. We will also cool off at the coast. This will be my first visit to Lake Sevan. I have only heard about the beautiful lake and seen photos of it. I am very thankful to the organizers of this program for providing me and the others with the opportunity to become familiar with the Homeland, meet our peers from different countries, enjoy the summer, the exceptional water, the sun-tasting fruits in Armenia, particularly in Yerevan, as well as Armenian national dishes and the generosity of our compatriots. I would like to thank my host family, as well as our teachers and supervisors. I am also content with the food served during the field trips. I especially like the unique Armenian kebab. Tomorrow we will be leaving for the camp in Aghavnadzor. I have received a lot of positive feedback about the camp. It is a pity that each participant can participate only once. I will share my impressions with my friends. Many of them are interested in this program.”