ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնակցեց Հայաստանի գրողների միության 80-ամյա հոբելյանին նվիրված հանդիսությանը
Արարողությունն սկսվեց ՀԳՄ նախագահ Էդ. Միլիտոնյանի խոսքով: Նա ներկայացրեց ԳՄ պատմությունը և նրա դերը գրական-մշակութային կյանքի կազմակերպման, հասարակական-քաղաքական հարաբերությունների արտացոլման, պետական գաղափարախոսության ձևավորման հարցերում:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա բարձր գնահատեց ՀԳՄ դերը հանրապետության և հայության մշակութային կյանքում, նշեց այն դժվարին ճանապարհը, որով տարբեր ժամանակներում անցել և այդ փորձություններին պատվով է դիմացել ՀԳՄ-ն:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ՀԳՄ մեկ տասնյակից ավել գրողների պարգևատրեց հուշամեդալներով, իսկ ՀԳՄ-ն նվեր ստացավ ծառայողական մեքենա:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մեկնեցին Ծաղկաձոր՝ մասնակցելու «Արի տուն» ծրագրի երկրորդ փուլի փակման արարողությանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար խոսքը ներկայացրեց նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Նախարարը ոչ միայն բարձր գնահատեց և արժևորեց միության աշխատանքը, այլև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ հայ գրողների անելիքների վերաբերյալ յուրահատուկ ծրագրային առաջարկներ է ներկայացնում: Իր խոսքում Հ. Հակոբյանը մասնավորապես կարևորում է հայոց ողբերգության ճանաչելիությունն ու տարածումը գեղարվեստական խոսքի միջոցով, իբրև առավել ազդեցիկ ուղղու: ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Ս. Սրապիոնյանը ընթերցեց նախարարի հրամանը, որով ստեղծագործական ակնառու ձեռքբերումների, Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման, հայապահպանությանը նպաստելու համար ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Վիլյամ Սարոյան» մեդալով պարգևատրեց Բ.Գ.Դ պրոֆեսոր, գրականագետ, հրապարակախոս Հենրիկ Բախչինյանին, իսկ հրապարակախոս, հրատարակչական գործի ճանաչված մասնագետ, ՀՀ մշակույթի նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սեյրանուհի Գեղամյանին՝ «Մայրենիի դեսպան» մեդալով:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի ողջույնի խոսքն ընթերցեց նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը և ներկայացրեց Մշակույթի նախարարության կողմից պարգևատրվածների ցանկը:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла участие в праздновании 80-летия Союза писателей Армении
В зале Ереванского государственного театра музыкальной комедии им. А.Пароняна 4 июля состоялось празднество, посвященное 80-летнему юбилею Союза писателей Армении. На мероприятии присутствовали премьер-министр РА Овик Абрамян, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, министр культуры РА Асмик Погосян, другие официальные лица, писатели из Армении, Арцаха и Диаспоры, другие гости.
Мероприятие началось с речи председателя СПА Эд.Милитоняна. Он представил историю СПА и его роль в организации литературно-культурной жизни, отражении общественно-политических отношений, в вопросе формирования государственной идеологии.
Затем выступил премьер-министр РА Овик Абрамян. Он высоко оценил роль СПА в культурной жизни республики и армянства, отметил труднейший путь, который в разные времена прошел и с честью вышел из этих испытаний СПА.
Премьер-министр РА Овик Абрамян наградил более десятка писателей памятными медалями, а СПА получил в подарок служебный автомобиль.
Затем министр Диаспоры РА Грануш Акопян и премьер-министр РА Овик Абрамян отбыли в Цахкадзор для участия в церемонии закрытия второго этапа программы «Ари тун».
Речь министра Грануш Акопян огласил заместитель министра Серж Срапионян. Министр не только высоко оценила деятельность Союза, но и представила своеобразные программные предложения относительно деятельности армянских писателей в канун 100-летия Геноцида армян. В своей речи Г.Акопян, в частности, подчеркнула важность информирования о великой трагедии армянского народа посредством художественного слова, как наиболее действенного средства. Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян огласил приказ министра, которым за выдающиеся творческие достижения, укрепление связей Родина-Диаспора, содействие сохранению армянства медалью Министерства Диаспоры РА «Вильям Сароян» награжден доктор филологических наук, профессор, литературовед, публицист Генрих Бахчинян, а публицист, известный специалист издательского дела, начальник Управления современного искусства Министерства культуры РА Сейрануи Гегамян – медалью «Посол родного языка».
Приветственную речь министра культуры РА Асмик Погосян огласил заместитель министра Нерсес Тер-Варданян, представивший список награжденных Министерством культуры РА.