Իսլամացած հայերը՝ ուշադրության կենտրոնում
«Արի տուն» ծրագիրը ոչ միայն օրավուր հետաքրքիր ու բազմաբովանդակ է դառնում, այլև ընդլայնում է մասնակիցների տարիքային սահմանները՝ այսպես ձգտելով  ուշադրության դաշտ բերել բազմաշերտ Սփյուռքի բոլոր հատվածներին: 2014 թվականին ծրագիրն աչքի է ընկնում մի յուրահատկությամբ ևս. այս տարի  ծրագրի շրջանակներում (6-րդ փուլ, օգոստոսի 3-16-ը) Հայաստան կգան Դիարբեքիրում (Տիգրանակերտ) ապրող շուրջ երեք տասնյակ իսլամացած հայեր`որպես բացառություն  առանց տարիքային սահմանափակման, որոնք երկար ժամանակ հեռու են եղել հայկական ինքնությունից, լեզվից, մշակույթից:  Նրանք Թուրքիայի տարածքում ապրող իսլամացած մեծաթիվ հայերի մի փոքրիկ բեկորն են, որոնց համար եկել է դարձի ժամանակը:
1915-ից հետո մահմեդականություն ընդունած հայերի խնդիրը շատ երկար ժամանակ եղել է վարագուրված, արգելանքի տակ, շատերն են վախեցել բացահայտել իրենց մեջ ապրող հային, որպեսզի խուսափեն թուրքական իշխանությունների կողմից հալածանքների ենթարկվելուց: Սակայն վերջին տարիներին շրջադարձ է արձանագրվել. Հրանտ Դինքի սպանությունը խթան հանդիսացավ, որպեսզի շատերը ոտքի կանգնեն, բարձրաձայնեն իրենց ինքնության մասին, փորձեն պարզել իրենց ծագումնաբանությունը, մշակութային այն հենարանները, առանց որոնց այսօր այլևս չեն կարող ապրել: Ինքնության խնդիրը հատկապես հիմա դառնում է կարևոր, քանզի շատերի համար եկել է մեծ դարձի ժամանակը, քանզի Ցեղասպանության մոտալուտ 100-րդ տարելիցը պարտադրում է շատերին հասկանալ անցած դարասկզբի մեծագույն ողբերգությունը, պարզել դրդապատճառները և ամեն ինչ անել, որպեսզի այն չկրկնվի:
ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը իր դռներն է բացել հատկապես այն երիտասարդների առջև, որոնք արդեն գիտակցում են, որ իրենց Հայրենիքը Հայաստանն է, որ իրենց լեզուն հայերենն է: Ուստի նախարարությունը նախանձախնդրորեն արձագանքեց դիարբեքիրցի երիտասարդների ցանկությանը և միջնորդ դարձավ, որպեսզի նրանք գան Հայաստան, ապրեն իրենց հասակակիցների կողքին, ծանոթանան իրենց պապերի երկրին:  Եվ շուտով այս երիտասարդները  (նրանց հետ` նաև տարեցներ) Հայաստան կգան: Նրանց համար մշակվել են հատուկ ծրագրեր, որոնք էապես տարբերվում են «Արի տան» հայրենաճանաչության ավանդական դարձած ծրագրերից ու միջոցառումներից:
Նախարարությունը անհամբերությամբ է սպասում ճակատագրի անողոք խաղով մահմեդական դարձած մեր հայրենակիցների ժառանգներին, նրանց, ովքեր կարճ Ժամանակ անց հպարտությամբ ասելու են, որ իրենք հայ են:

�?сламизированные армяне – в центре внимания
Программа «Ари тун» день ото дня не только становится интереснее и разнообразнее, но и расширяет возрастные границы участников, стремясь тем самым привести в поле внимания все сегменты многослойной Диаспоры. Программа 2014 года бросается в глаза еще одной особенностью: в этом году в рамках программы (6 этап, с 3 по 16 августа) в Армению приедут около трех десятков исламизированных армян, проживающих в Диарбекире (Тигранакерт), в порядке исключения – без возрастного ограничения, которые долгое время оставались вдали от армянской идентичности, языка и культуры. Это лишь малая часть многочисленных исламизированных армян, проживающих на территории Турции, для которых настало время возвращения.
Проблема армян, принявших мусульманство после 1915 года долгое время была завуалирована, под запретом, многие боялись раскрыть живущего в них армянина, дабы избежать гонений со стороны турецких властей. Однако в последние годы зафиксирован перелом: убийство Гранта Динка стало стимулом к тому, чтобы многие поднялись на ноги, заявили вслух о своей идентичности, попытались выяснить свое происхождение, те культурные основы, без которых сегодня уже не могут жить. Вопрос идентичности сегодня становится особенно важным, поскольку для многих настало время великого возвращения: приближающееся 100-летие Геноцида армян многих заставило осознать величайшую трагедию начала прошлого века, выяснить побудительные причины и сделать все возможное, чтобы подобное больше не повторилось.
Министерство Диаспоры РА распахнуло свои двери особенно перед теми молодыми людьми, которые уже осознают, что их Родина – Армения, их язык – армянский. Поэтому Министерство с ответственностью откликнулось на пожелание диарбекирской молодежи и стало посредником к тому, чтобы они приехали в Армению, пожили рядом со сверстниками, ознакомились со страной своих дедов. �? вскоре эти молодые люди (вместе с ними – и пожилые) приедут в Армению. Для них разработаны специальные программы, существенно отличающиеся от ставших традиционными программ и мероприятий познания родины «Ари тун».
Министерство с нетерпением ждет наследников наших соотечественников, по иронии судьбы ставших мусульманами, тех, кто спустя короткое время с гордостью будут говорить, что они армяне.