Հայկական խաչքար Սինգապուրում
Սինգապուրի հայկական ժառանգությունն ավելացավ ևս մեկով: Օրերս Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու բակում տեղադրվեց Հայկական խաչքար` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության նահատակների: Եկեղեցու Հիշողության պարտեզը, որտեղ ամփոփված են բազմաթիվ հայկական տապանաքարեր, հարստացավ ևս մեկ հայկական ներկայությամբ:
Սա առաջին Հայկական խաչքարն է, որը տեղաղադրվել է Ասիայում (2013 թվականի նոյեմբերին Հայկական խաչքար էր տեղադրվել Չինաստանում ՀՀ դեսպանատան տարածքում):
Նախաձեռնողը Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Բուդաղյանն է:
«Մի քանի տարի առաջ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգաբարձուների խորհրդի ժողովի ժամանակ Գրեգ Բասմաջյանը, ով  Սինգապուրի հայկական համայնքի հնաբնակներից է, առաջարկեց եկեղեցու բակում խաչքար տեղադրել: Միտքն ինձ ներշնչեց իրականացնելու այդ գաղափարը»,-մեզ հետ զրույցում ասաց Արմեն  Բուդաղյանը:
Ամիսներ անց՝ Երևան կատարած այցի ժամանակ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական Հարաբերությունների բաժնի տնօրեն, Արթիկի թեմի առաջնորդ Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանի խորհրդով Արմեն Բուդաղյանը հանդիպում է քանդակագործ Վարազդատ Համբարձումյանին, ով և խորհրդանշական խաչքարի հեղինակն է:
Խաչքարի տեղադրումը Սինգապուրի պես երկրում հայկական փոքրաթիվ համայնքի  հերթական հաղթանակը կարելի է համարել, ինչը, սակայն, ինչպես իր խոսքում նշեց Արմեն Բուդաղյանը, հնարավոր չէր լինի կյանքի կոչել առանց աջակիցների.
«Միայնակ հնարավոր չէր այս ամենն իրականություն դարձնել: Շատ օգնողներ են եղել. ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հայկական համայնքին, հոգաբարձուների խորհրդի անդամներին, Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանին, «Արևա գրուպ» ընկերության ներկայացուցիչ Պավել Կարապետյանին, Երևանի «Կիլիկիա» գարեջրի գործարանին, որն օժանդակել է խաչքարը տեղափոխել Սինգապուր»:
Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին ամենահին քրիստոնեական կառույցն է Սինգապուրում. կառուցվել է 1835 թվականին, օծվել` 1836-ին: Եկեղեցու բակում բազմաթիվ հայկական տապանաքարեր կան, որոնք ամփոփված են Հիշողության պարտեզում: Եկեղեցին գտնվում է Սինգապուրի «Հիլլ» և «Արմենիա» փողոցների միջև: Այն ազգային պատմական կոթող է (National Historical Monument), նշված է Սինգապուրի բոլոր քարտեզների վրա: ճարտարապետը իռլանդացի Ջորջ Քոլմանն է: Եկեղեցին հեղինակի ամենահայտնի գործերից է:

Армянский хачкар в Сингапуре
Армянское наследие Сингапура увеличилось на еще одну единицу. На днях во дворе церкви Св. Григор Лусаворич был установлен армянский хачкар в память о жертвах Геноцида армян. Парк памяти церкви, где сосредоточено множество армянских надгробий, обогатился еще одним армянским присутствием.
Это первый армянский хачкар, установленный в Азии (в ноябре 2013 г. армянский хачкар был установлен на территории посольства РА в Китае).
�?нициатором является председатель совета попечителей церкви Св. Григор Лусаворич Армен Будагян.
«Несколько лет назад на собрании совета попечителей церкви Св. Григор Лусаворич Грег Басмаджян, один из старожилов армянской общины Сингапура, предложил установить во дворе церкви хачкар. Эта мысль подсказала мне осуществить идею», – сказал в беседе с нами Армен Будагян.
Спустя месяцы, во время визита в Ереван, по совету директора отдела межцерковных отношений Первопрестольного Святого Эчмиадзина, предстоятеля Артикской епархии епископа Овакима Манукяна Армен Будагян встретился со скульптором Вараздатом Амбарцумяном, которые и является автором символического хачкара.
Установку хачкара в такой стране, как Сингапур, можно расценить как очередную победу малочисленной армянской общины, что, однако, как отметил Армен Будагян, невозможно было осуществить без поддержки.
«В одиночку невозможно было сделать все это реальностью. Помощников было много. Хочу выразить благодарность армянской общине, членам совета попечителей, епископу Овакиму Манукяну, представителю компании «Арева групп» Павлу Карапетяну, ереванскому пивзаводу «Киликия», который помог доставить хачкар в Сингапур.
Церковь Св. Григор Лусворич самое старое христианское сооружение Сингапура, она построена в 1835 году, освящена в 1836-м. Церковь находится между улицами «Хилл» и «Армения» Сингапура, является национальным историческим памятником, указана на всех картах Сингапура. Архитектор – ирландец Джордж Колман, данная церковь является самым известным произведением автора.