ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Էդվին Գևորգյանին
Մայիսի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ռուսաստանի հայազգի գործարար Էդվին Գևորգյանին: Նա «Benjamin Moore» ներկերի արտադրության ամերիկյան ընկերության ներկայացուցիչն է Ռուսաստանում: Հանդիպման ընթացքում հայազգի գործարարը, ով նաև Հայաստանի կույրերի միավորման ներկայացուցիչն է Ռուսաստանում, նախարարին ներկայացրեց մանրամասներ իր գործունեության վերաբերյալ:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, բարձր գնահատելով Էդվին Գևորգյանի գործունեությունը, կարևորեց սփյուռքահայ գործարարների ներդրումը հայրենիքում: «Ինչպես սիրիահայերի օրինակը ցույց տվեց, յուրաքանչյուր սփյուռքահայի համար կարևոր է հայրենիքում տուն և ներդրում ունենալը»,- նշեց նախարարը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Ռուսաստանում սփյուռքահայ ներուժի համախմբման, համայնքային կյանքի կազմակերպման խնդիրներ, ուղենշվեցին հետագա համագործակցության քայլերը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ աշխարհի բոլոր ծայրերում ապրող հայերը համահայկական առաջնահերթության խնդիրների լուծման հարցում պետք է համախմբված լինեն: Քննարկվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Ռուսաստանի հայերի կողմից կազմակերպվելիք ոգեկոչման միջոցառումների իրականացման ընթացքը:
Նշենք նաև, որ Էդվին Գևորգյանը բազմաթիվ երաժշտական ստեղծագործությունների հեղինակ է, և այդ շարքում մեծարժեք է հեղինակի՝ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ռեքվիեմը:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла Эдвина Геворгяна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 7 мая приняла предпринимателя-армянина из России Эдвина Геворгяна, являющегося представителем в России американской компании по производству красок «Benjamin Moore». В ходе встречи предприниматель, являющийся представителем объединения слепых Армении в России, представил министру подробности своей деятельности.
Министр Грануш Акопян, высоко оценив деятельность Эдвина Геворгяна, отметила важность вклада предпринимателей армянской Диаспоры на родине. «Как показывает пример сирийских армян, для каждого армянина Диаспоры важно иметь на родине дом и инвестиции»№, – отметила министр.
В ходе встречи были обсуждены вопросы сплочения потенциала армянской диаспоры России, организации общинной жизни, определены шаги по дальнейшему сотрудничеству.
Министр Грануш Акопян отметила, что армяне, живущие в разных уголках мира, должны проявлять сплоченность в решении вопросов общенациональной приоритетности.
Был обсужден также вопрос осуществления армянами России поминальных мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян.
Отметим также, что Эдвин Григорян является автором многочисленных музыкальных произведений, и в этом плане особую ценность представляет реквием, посвященный Геноциду армян.