Ապրիլքսանչորսյան միջոցառումներ Հորդանանում
Ապրիլի 24-ի առավոտյան Հորդանանի գրողների միությունը լուռ ցույց էր կազմակերպել Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց` Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցի առիթով զորակցելով հայությանը:
Ցույցին մասնակցում էին հայկական համայնքի անդամները, արաբ և հորդանանցի գրողներ, մտավորականներ: Նման ակցիա արդեն երկրորդ անգամ է կազմակերպվում Ամմանում: Անցյալ տարվա նույնատիպ միջոցառումը մեծ արձագանք գտավ ողջ Հորդանանում: Հորդանանյան ԶԼՄ-ները լուսաբանեցին ցույցը, որի ժամանակ անդրադարձան Հայոց ցեղասպանությանը և 100-րդ տարելիցին նախատեսվելիք միջոցառումներին:
Պետք է նշել, որ հորդանանցիներից շատերը, ովքեր ծանոթ են հայերին, մեծ աջակցություն են ցուցաբերում այս խնդրին և պատրաստակամորեն սպասում են հաջորդ միջոցառումներին: Սա, անշուշտ, առաջին հերթին Հորդանանի հայ համայնքի կատարած աշխատանքի արդյունքն է:
Նույն օրը երեկոյան հայկական համայնքը կազմակերպել էր Հայոց ցեղասպանության նահատակների ոգեկոչման արարողություն` հովանավորությամբ Պատրիարքական փոխանորդ և Հորդանանահայոց առաջնորդ գերաշնորհ Տ. Վահան արքեպիսկոպոս Թօփալեանի, նախաձեռնությամբ Ամմանի Ազգային տեղական խորհրդի, կազմակերպությամբ ԱՄՄ-ի, ՀՄԸՄ-ի, ՀՕՄ-ի և Ազգային վարժարանի տնօրինության:
Ս. Թադեոս եկեղեցու մեջ կատարված հոգեհանգստյան կարգին հաջորդեց մոմավառությունը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշակոթողի առջև: Ավարտին տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողություն ՀՄԸՄ-ի ակումբի սրահի մեջ:
Հորդանանի գրողների միությունը, լինելով հայերի լավ բարեկամը, Հայ դատի աջակցողների հետ միասին ապրիլի 26-ին միջոցառում էր կազմակերպել Հորդանանի գրողների միությունում: Երեկոն նվիրված էր Հայոց ցեղասպանությանը: Հնչեցին երաժշտական համարներ, երգ, ասմունք, ելույթներ: Երեկոն եզրափակվեց Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ֆիլմի դիտումով:

Мероприятия 24 апреля в �?ордании
Утром 24 апреля Союз писателей �?ордании организовал молчаливую демонстрацию около посольства Турции, поддержав таким образом армян в связи с 99-й годовщиной Геноцида армян.
В демонстрации участвовали члены армянской общины, арабские и иорданские писатели, представители интеллигенции. Подобная акция в Аммане организуется уже во второй раз. Такое же мероприятие в прошлом году получило широкий отклик по всей �?ордании, СМ�? осветили его, коснувшись Геноцида армян и мероприятий, планируемых к 100-летию.
Следует отметить, что многие из иорданцев, знакомых с армянами, оказывают в этом вопросе большую поддержку и с готовностью ждут следующего мероприятия. Это, несомненно, заслуга работы армянской общины �?ордании.
Вечером того же дня армянская община под патронатом патриаршего местоблюстителя и духовного лидера армян �?ордании архиепископа Ваана Топаляна и по инициативе Местного национального совета Аммана организовала церемонию поминовения жертв Геноцида армян. В организации мероприятия активное участие приняли ряд других национальных структур.
За поминальной церемонией в церкви Св. Тадеос последовала церемония зажжения свечей у мемориала памяти жертв Геноцида армян. Затем состоялась церемония поминовения жертв Геноцида в зале клуба ВАСС.
Союз писателей �?ордании, будучи хорошим другом армян, совместно с сочувствующими Ай-Дат 26 апреля организовал в Союзе писателей �?ордании мероприятие, посвященное Геноциду армян. Прозвучали музыкальные номера, песни, декламация. Вечер завершился просмотром фильма, посвященного Геноциду армян.