Վնասվել է Սրբոց Քառասնից Մանկանց եկեղեցու մուտքը և զանգակատունը. սիրիայում ՀՀ դեսպան
«Հայերն այսօրը» տեղեկացրել էր, որ ապրիլի 26-ին ռմբակոծվել էր Հալեպի Ջդեյդե թաղամասը և Ֆարհաթ հրապարակը, որին կից գտնվում է Հալեպի Ազգային առաջնորդարանը և 15-րդ դարում կառուցված Սրբոց Քառասնից Մանկանց Մայր եկեղեցին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը կապ է հաստատել Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանի հետ: Վերջինս տեղեկացրել է, որ ռմբակոծության հետևանքով վնասվել է Սրբոց Քառասնից Մանկանց եկեղեցու մուտքն ու զանգակատանունը: Բարեբախտաբար զոհեր չեն եղել:
Հավելենք, որ Սբ. Քառասնից Մանկանց Մայր եկեղեցին 15-րդ դարից առ այսօր Բերիո Թեմի առաջնորդանիստ եկեղեցին է և պատմականորեն առաջին անգամ հիշատակվել է 1476-ին: Անցյալում եղել է նաև կաթողիկոսանիստ եկեղեցի, որտեղ կատարվել են եպիսկոպոսական ու կաթողիկոսական ձեռնադրություններ և սրբալույս մյուռոնի օրհնություններ: Այն սփյուռքում գործող ամենահին հայկական եկեղեցիներից մեկն է: Եկեղեցու զանգակատունը համարվում է Հալեպի ճարտարապետության եզակի նմուշներից: Ավանդույթի համաձայն` Քառասնից Մանկանց Մայր Եկեղեցու և նախկին Սբ. Աստուածածին Եկեղեցու վայրը քրիստոնեական գերեզմանատուն է եղել`իր փոքրիկ մատուռով:

Посол РА в Сирии: Повреждены вход и колокольня церкви Сорока святых младенцев
«Армяне сегодня» уже сообщала, что 26 апреля жестокой бомбардировке подверглись квартал Ждейде и площадь Тархат Алеппо, рядом с которой находится Армянское Национальное предстоятельство и построенная в XV веке кафедральная церковь   Сорока святых младенцев.
Министерство Диаспоры РА связалось с послом РА в Сирии Аршаком Поладяном, который сообщил, что вследствие бомбардировки  вовреждены вход и колокольня церкви. Жертв, к счастью, нет.
Добавим, что кафедральная церковь   Сорока святых младенцев с XV века по сей день является Кафедральной церковью Берийской епархии и впервые в истории упоминается в 1476 году. В прошлом была и резиденцией Католикоса, где совершались рукоположения епископов и католикосов, совершалось благословение священным миро. Это одна из самых старых церквей, функционирующих в Диаспоре, колокольня которой считается одним из редких образцов  архитектуры Алеппо. По легенде, на месте этой церкви и бывшей церкви Святой Богородицы было кладбище с маленькой часовней.