Ապրիլի 24-ը մեր օրերում լացի կամ նզովքի օր չէ, վերածաղկման օր է. սփյուռքահայ գրողի նամակը թուրք ժողովրդին
Սիրիահայ գրող, բանաստեղծ Թորոս Թորանյանը, ով այժմ բնակվում է Բեյրութում, նամակ է հղել թուրք ժողովրդին, որը հրապարակել է պոլսահայ «Ակօս» շաբաթաթերթը։
Հիշեցնենք, որ «Ակօս» շաբաթաթերթն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ սփյուռքի 16 գործիչներ նամակներ են հղել Թուրքիայի ժողովրդին, որոնք առանձին-առանձին կներկայացնի շաբաթվա ընթացքում։
Նամակը ներկայացնում ենք ստորև.
«Դարձյալ Ապրիլի 24-ը եկավ։ Այդ օրը մի ազգի գերեզման դնելու սկիզբը դրվեց։ Սակայն դա վերջը չէր, այլ շարունակության սկիզբը։ Ապրիլը մեր մայրենի լեզվով «ապրել» է նշանակում։
Մեր ժողովուրդը ծնվել է ապրելու համար։ Ապրել է դարերով, մինչդեռ թվով մեզնից շատ ավելի մեծ ժողովուրդները պատմության գիրկն են անցել։ Մենք շարունակեցինք և դեռ շարունակելու ենք ապրել։
Անցյալ տարի ապրիլի 24-ին թոռնիկս մոտենալով ինձ ասաց. «Պապի՛կ, ես թուրքերին չեմ սիրում»։ Նրան պատասխանեցի. «Ինչո՞ւ, անուշիկս, դու թուրք տեսե՞լ ես»։
Թոռնուհիս պատասխանեց. «Չեմ տեսել, բայց լսել եմ, որ նրանք կոտորել են հայերին, եկեղեցիներ կործանել, մեզ վտարել մեր դարավոր հողերից»։
Ես չէի ուզի, որ թոռնուհուս, անմեղ թոռնուհուս հոգին պղտորվեր։
Ամեն ինչ բացատրեցի նրան և ավելացրի.
«Բայց մենք, ինչպես տեսնում ես, ապրել ենք, վերածաղկել, և մեզ կոտորողների ապրած ողջ տարածքը շքեղացրել ենք՝ նրանց տալով թատրոն, մշակույթ։
Այո՛, քիչ չէ եղել նաև իսլամացած հայերի թիվը, որոնք որպես հայ մահանալով, անգամ թրքանալով՝ ավելացրել են այդ երկրի թիվը։
Հիմա, ձագուկ մի՛ տրտմիր, երբ մենք այժմ պետականություն ունեցող ժողովուրդ ենք դարձել, ու մեր անկախությունը ճանաչվել է մեր հարևան երկրի՝ Թուրքիայի կողմից։ Ճանաչված անկախություն՝ փակ սահմաններով։
Ապրել սիրողները մի օր անպայման կբացեն նաև փակ սահմանները, սահմաններն անգամ կվերանան բոլոր երկրներից, եթե տվյալ երկրի բնակիչների պես մարդիկ ևս սիրեն ապրել։
Եվ ապրողը կտեսնի այդ օրը, սահմաններ չունեցող աշխարհը կդառնա երջանկության օրրան։
Անուշի՛կ թոռնիկս, խոսքս միայն մեր մասին, քո մասին չէ։ Բոլորի մասին է»։
Հիրոսիմայի վրա ատոմային ռումբ նետողը խենթացավ։ Թող զենք ու ռումբ պայթեցնողներն այս մասին էլ մտածեն։
Այս օրերին ուր հայ կա, մտածում է Ապրիլի 24-ի մասին։ Ահա Բեյրութում կազմակերպվել է ցուցահանդես, որտեղ ցուցադրված են հայ մշակույթի և գիտության համաշխարհային համբավի հասած հայերի կյանքն ու գործը։
Սա մի փոքր պատասխանն է այն խոսքին, որ աշխարհում լոկ մեկ հայ պետք է մնա՝ այն էլ՝ թանգարանում։
Ահա այդ շարքից մի քանի անուն. Մարշալ Բաղրամյան, ծովալալ Իսակով, գիտնականներ Ալիխանյան եղբայրներ, ծովանկարիչ Այվազովսկի, Խրիմյան Հայրիկ, Զորավար Անդրանիկ, Արամ Խաչատրյան, Տիգրան Պետրոսյան, Մարտիրոս Սարյան, Արշիլ Գորկի, Կոմիտաս, Ռուբեն Մամուլյան, Շառլ Ազնավուր, Վիկտոր Համբարձումյան, Վիլյամ Սարոյան…
Այսպես Եղեռնից շատ առաջ և հետո աշխարհին տվել ենք բազմահարյուր գիտնականներ, ճարտարապետներ, գեղանկարիչներ, թատրոնի հռչակավոր մարդիկ։
Ապրիլի 24-ը մեր օրերում լացի կամ նզովքի օր չէ, վերածաղկելու օր է, երբ ապրելով և ստեղծագործելով մեր ապրած բոլոր երկրներում, մանավանդ մեր հայրենիքի անկախացած մասում տիրացել ենք մեր գոյատևման իրավունքին, մեր ապրելու կռվի հաղթանակողի իրավունքին։
Թող ճանապարհները բաց լինեն, դռները բաց՝ բարի կամքի տեր բոլոր մարդկանց համար ու թող Բեռլինյան բոլոր պատերը փլվեն՝ ուրախություն պատճառելով աշխարհին»։

В наши дни 24 апреля – это не день плача или проклятия, а день возрождения – письмо армянского писателя из Сирии турецкому народ
Сирийский писатель армянского происхождения, поэт Торос Торанян, который ныне живет в Бейруте, написал письмо турецкому народу, которое опубликовала газета «Акос».
Напомним, ранее газета «Акос» сообщала, что 16 деятелей из армянской диаспоры написали письма народу Турции, и ныне все письма по отдельности публикуются. Письмо Тороса Тораняна представляем ниже.
«Вновь пришло 24 апреля. В этот день был установлен первый камень могилы целого народа. Однако это был не конец, это было начало продолжения. Слово «апрель» на нашем языке означает «жить».
Наш народ родился для того, чтобы жить. Он жил веками, пока народы с большей численностью вошли в историю. Мы продолжили и будем продолжать жить.
В прошлом году 24 апреля моя внучка, подойдя ко мне, сказал: «Дедушка, я не люблю турок». Я ответил ей: «Почему, моя сладкая, разве ты видела турок?». Внучка ответила: «Нет, не видела, но слышала, что они убили армян, уничтожили церкви, выгнали нас с наших вековых земель».
Я бы не хотел, чтобы невинная душа моей внучки была помутнена.
Я все объяснил ей и добавил: «Однако, как видишь, мы выжили, расцвели, сделав территорию уничтожавших нас людей лучше, подарив им театр и культуру.
Да, немало было и исламизированных армян, которые, погибнув, как армяне, даже отуречиваясь, увеличили численность населения этой страны.
Детка, не огорчайся ныне, когда мы стали народом, имеющим государственность, когда наша независимость признана соседним государством – Турцией. Признанная независимость при закрытых границах…
Любящие жить люди обязательно однажды откроют и границы, границы даже исчезнут у всех стран, если все жители будут любить жизнь так же, как жители данной страны.
�? проживающий увидит тот день, когда мир без границ станет его домом.
Моя дорогая внучка, речь не только о нас, не только о тебе, а о всех.
Человек, сбросивший атомную бомбу на Хиросиму, потерял рассудок… Пускай использующие оружие лица думают об этом.
В эти дни везде, где есть армяне, думают о 24 апреля. Вот в Бейруте организована выставка, на которой представлены жизнь и деяния армян, достигших мировой славы в сфере культуры и науки. Это маленький ответ на слова о том, что в мире должен остаться один армянин, да и то в музее. Вот лишь некоторые имена из этого списка: Маршал Баграмян, адмирал �?саков, ученые браться Алиханяны, маринист Айвазовский, Хримян Айрик, Зоравар Андраник, Арам Хачатурян, Тигран Петросян, Мартирос Сарьян, Аршил Горки, Комитас, Рубен Мамулян, Шарль Азнавур, Виктор Амбврцумян, Вильям Сароян…
Так, задолго до Геноцида и после него мы дали миру множество ученых, архитекторов, живописцев, театральных деятелей и др.
В наши дни 24 апреля – это не день плача или проклятия, а день возрождения, когда, живя и творя во всех странах, особенно в ставшей независимой части нашей родины, мы завоевали право на существование, достигли победы в борьбе за жизнь.
Пускай дороги и двери будут открыты для всех людей доброй воли, пускай разрушатся все берлинские стены, принося миру радость».