Երիտասարդական համահավաք` ընդդեմ Քեսաբում թուրքական ոճրագործության
Երեքշաբթի` ապրիլի 15-ի առաւօտեան ժամը 11:00-ին, նախաձեռնութեամբ Սպահանի հայոց թեմի Թեմական խորհրդի եւ կազմակերպութեամբ «Ռուբէն» երիտասարդական միութեան, երիտասարդական բողոքի համահաւաք կայացաւ Սպահան քաղաքի Մոթահառի կենտրոնական պողոտայի վրայ գտնւող «Turkish airlines» -ի գրասենեակի առջեւ` ի բողոք Թուրքիայի հովանաւորութեամբ Սիրիայի Լաթաքիա շրջանի հայաբնակ Քեսաբ քաղաքի վրայ կատարւող ռազմական գործողութիւնների եւ ի պաշտպանութիւն սիրիահայութեանը:
Շուրջ մէկ ժամ տեւողութեամբ համահաւաքի ընթացքում դատապարտանքի վանկարկումներով ու պաստառներով` բողոքարկողներն իրենց ցասման ու զայրոյթի ձայնը միացրին համայն հայութեան պահանջատենչ ձայնին: Համահաւաքի շարունակութեան մէջ Շահինշահրի հայ համայնքի հոգեւոր տեսուչ Տ. Անանիա վրդ. Գուճանեանն անդրադառնալով վերջերս Քեսաբում տեղի ունեցածին` կարեւորութեամբ ընդգծեց, որ հայը յարութիւն առնող ժողովուրդ է եւ նման երիտասարդներով կանգուն է եղել ու պէտք է յարատեւի` ի շահ մեր ընդհանուր գաղափարների ու պահանջատիրութեան£ Հայր Սուրբն աւելացրեց նաեւ, որ համայն հայութիւնը չի լռելու կատարւածի կապակցութեամբ եւ տէր է կանգնելու քեսաբահայութանն ու աջակցելու է նրանց£ Նա իր խօսքը եզրափակեց` պահաջելով թուրքից ծունկի գալ հայի առջեւ եւ ներողութիւն խնդրել կատարւածի համար:
Հայր Սուրբի խօսքին յաջորդեց օրւայ բանաձեւի ընթերցումը, որտեղ դատապարտելով Թուրքիայի ոտնձգութիւնները Սիրիայի` ի մասնաւորի Քեսապ քաղաքի նկատմամբ, ՄԱԿ-ից եւ մարդու իրաւունքները պաշտպանող միջազգային կազմակերպութիւններից պահանջւում էր կանխել Թուրքիայի աջակցութիւնն ու հովանաւորութիւնը տերորիստ-ծայրայեղական խմբաւորումների ոճրագործութիւնների իրականացման ուղղութեամբ, իսկ Իրանի պետութիւնից խնդրւում էր իր դիւանագիտական բոլոր հնարաւորութիւնները ի գործ դնել` տարածաշրջանի քրիստոնեաների ու մուսուլմանների խաղաղ համակեցութեան համար:

Молодежная акция против турецкого преступления в Кесабе
Во вторник, 15 апреля, в 11:00 утра по инициативе епархиального совета армянской епархии �?сфагана у офиса «Turkish airlines»  на центральном проспекте �?сфагана Мотахар состоялась организованная молодежным союзом «Рубэн»  молодежная акция протеста в связи с военными действиями под патронатом Турции в отношении  армянонаселенного города Кесаб сирийской провинции Латакия и в поддержку армянства Сирии.
В ходе акции, продлившейся около часа, молодежь осуждающими плакатами и скандированием присоединила свой голос возмущения к требованию всего армянства. Духовный инспектор армянской общины Шахиншахра вардапет Анания Гучанян коснулся происшедшего недавно в Кесабе, подчеркнув, что армяне –  возрождающийся народ, и существовал подобной молодежью и будет жить во имя наших общих идей и требования. Святой отец добавил также, что армянство не станет  молчать по поводу происшедшего и встанет на защиту армянства Кесаба. Свою речь он завершил требованием к туркам встать на колени перед армянином и просить прощения за содеянное.
Затем было зачитано заявление, в котором, наряду с осуждением посягательства Турции на Сирию, в частности город Кесаб,  содержится требование к ООН и международным правозащитным организациям предотвратить содействие и покровительство Турции преступлениям террористов-экстремистов, и просьба к государству �?ран задействовать все свои дипломатические возможности для обеспечения мирного сосуществования христиан и мусульман региона.
В заключение участники акции направились в Монастырь С.А., где возложили цветы к памятнику жертвам Геноцида армян. На акции присутствовали также члены региональной комиссии Ай-Дат, иерей Вардан Агабабаян, члены молодежного союза «Рубэн» и студенческого объединения армянского СС «Арарат» Новой Джуги, старшеклассники армянских национальных школ и члены общины.