ՀՀ սփյուռքի նախարարը շնորհակալական խոսք է հղել «Կոմիտաս. հավերժի ճամփորդ» բեմադրութունը Ամմանում հավուր պատշաճի կազմակերպելու համար
ԱՄՄԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ՏԵՂԱԿԱՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԱԽԱԳԱՀ
ԲԱՐՁՐԱՇՆՈՐՀ ՏԵՐ ՎԱՀԱՆ ԱՐՔԵՊԻՍԿՈՊՈՍ ԹՈՓԱԼՅԱՆԻՆ,
ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ՔԱՐՏՈՒՂԱՐ ՊԱՐՈՆ ՆԵՐՍԵՍ ՆԵՐՍԵՍՅԱՆԻՆ,
ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ԲԱԺՆԻ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՈՒ ՊԱՐՈՆ ԱՆԴՐԱՆԻԿ ԼԵՓԵՃՅԱՆԻՆ
Մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում ձեզ՝ «Կոմիտաս. հավերժի ճամփորդ» բեմադրութունը Ամմանում՝ մեր սիրելի քույրերի և եղբայրների համար հավուր պատշաճի կազմակերպելու, բեմադրության մասնակիցներին սրտաբաց ու ջերմորեն ընդունելու և անհրաժեշտ բոլոր ծախսերը սիրով հոգալու համար:
Այսօր, առավել քան երբևէ, հրամայական է դարձել համայն աշխարհի ուշադրությունը 20-րդ դարասկզբի ոճրագործության վրա սևեռելու, մարդկության քնած խիղճը արթնացնելու և ցեղասպանության փաստը ճանաչելու հարցը: Ուստի անհնար է գնահատել անմեղ նահատակների կերպարը մարմնավորող Մեծն Կոմիտասին նվիրված բեմադրությունը Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին ընդառաջ հայ համայնքներում ներկայացնելու կարևորությունը:
Ուրախ ենք, որ ունենք ձեզ պես հայորդիներ, ովքեր կարևորում են Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության սերտացումն ու ընդլայնումը, հայ մշակույթի և մշակութային ինքնության պահպանումն ու զարգացումը, ազգային միասնության ամրապնդումը և մշտապես պատրաստ են մասնակիցը դառնալու մեր բոլոր նախաձեռնություններում:
Մեկ անգամ ևս մեր երախտիքի խոսքն ենք ուղղում ձեզ՝ մաղթելով ուժ և կորով՝ ձեր ազգանպաստ ու հայրենանվեր առաքելությունը շարունակելու և նոր նվաճումներ ու հաղթանակներ գրանցելու՝ հանուն հայ ժողովրդի և Հայրենիքի հարատևության:

Поздравительное послание Министра Диаспоры РА по случаю организации на должном уровне постановки в Аммане спектакля «Комитас – путник вечности»
Председателю Национального местного совета Аммана
Высокочтимому архиепископу Ваану Топаляну,
Общему секретарю господину Нерсесу Нерсесяну,
Ответственному учебным отделом господину Андранику Лепечяну
Выражаем вам нашу глубокую признательность за организацию на должном уровне постановки для наших сестер и братьев в Аммане спектакля «Комитас – путник вечности», сердечного и теплого приема участников постановки, оплату всех необходимых расходов.
Сегодня более чем когда либо насущным стало привлечение внимания всего мира на преступление начала XX века, пробуждение дремлющей совести человечества и признание факта Геноцида армян. Посему невозможно переоценить важность представления сегодня, в канун 99-й годовщины Геноцида армян, в армянских общинах спектакля, олицетворяющего в образе великого Комитаса невинные жертвы.
Рады, что имеем таких армян, как вы, которые сознают важность сближения и расширения взаимодействия Родина-Диаспора, сохранения и развития армянской культуры и культурной идентичности, укрепления национального единства и всегда готовы участвовать во всех наших начинаниях.
Еще раз адресуем вам слова нашей признательности, желая сил и воли в продолжении вашей патриотичной миссии, достижения новых успехов и побед во имя вечности армянского народа и Родины.