ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կայացավ Գալուստ Գյուբենկյանի ծննդյան 145 ամյակին նվիրված միջոցառում
Մարտի 23-ին լրանում է հայազգի մեծ բարերար Գալուստ Գյուլբենկյանի ծննդյան 145 ամյակը և այդ առթիվ մարտի 21-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Հայ բարերարների ճեմուղում կայացավ մեծ բարերարի հոբելյանին նվիրված միջոցառում:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչական ժողովի անդամ Վազգեն Յակուբյանը, Ֆրանսիայի «Սիանս Պո» քաղաքագիտության ինստիտուտի մասնագետ Ժիլբեր Տերտերյանը, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը և մյուս ներկաները ծաղիկներ դրեցին Գալուստ Գյուլբենկյանի և ճեմուղու մյուս մեծանուն բարերարների հուշակոթողների առջև:
Ողջունելով միջոցառմանը ներկա հյուրերին, ուսանողությանը և դպրոցականներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց այն հանգամանքը, որ մեծ տնտեսագետի և ֆինանսիստի հաջողությունները իրապես պայմանավորված են եղել նրա խորը և համապարփակ գիտելիքներով: Գալուստ Գյուլբենկյանը, կրթություն ստանալով եվրոպական հայտնի համալսարաններում, տիրապետում էր ութ լեզվի։ Հայազգի մեծ բարերարը հրաշալի գիտեր երկրագնդի տարբեր շրջանների երկրաբանական ու աշխարհագրական տվյալները, հատկապես՝ նավթային քարտեզը։
«Կարծում եմ՝ մերօրյա հայ գործարարները դասեր պետք է քաղեն մեր մեծ հայրենակցի կյանքից», – ընդգծեց նախարար Հակոբյանը՝ առանձնացնելով Գյուլբենկյան մարդու՝ գիտելիքի ջատագով լինելու, սկսած աշխատանքը նվիրումով և մինչև վերջ հասցնելու, իր ազգի հանդեպ անսահման նվիրումի և համայն մարդկությանը ծառայելու սկզբունքային մոտեցումները:
Տիկին Հակոբյանը նշեց նաև այն փաստը, որ Գալուստ Գյուլբենկյանը Հայկական Բարեգործական Ընդհանուր Միության ղեկավարությունը ստանձնել է կազմակերպության հիմնադիր Պողոս Նուբար փաշայի մահից հետո՝ 1906թ.:
Սակայն մեծ բարերարի երազանքը՝ հաստատվել հայրենիքում և ողջ կարողությունը կտակել Հայաստանին, Խորհրդային ռեժիմի պայմաններում այդպես էլ չի իրագործվել:
Գյուլբենկյանը հայապահպանման անկյունաքար էր համարում հայ եկեղեցին, ուստի նրա բարեգործական ամենամեծ ներդրումները կապված էին եկեղեցու հետ։
Վերջին հանգրվանում՝ Պորտուգալիայում, Գյուբենկյանն ապրել է տասներեք տարի։ Նրա վերջնական կտակի համաձայն՝ «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնադրամը պետք է գտնվեր Լիսաբոնում և ղեկավարվեր պորտուգալական օրենքներով, բայց միաժամանակ պետք է նպաստեր համայն մարդկության առաջընթացին, ինչպես Նոբելյան հիմնադրամը։
Խորհրդային տարիներից առ այսօր Գյուլբենկյան հաստատությունը օգնում է Երևանի Մատենադարանին, մեծ բարերարի անվան կրթաթոշակներով են ապահովվում աշխարհի տարբեր երկրների հայազգի 100-ավոր ուսանողներ:
Հայաստանում մշտապես գնահատել և մեծարել են աշխարհահռչակ հային, նրա անվամբ Երևանում գործում է դպրոց, կա փողոց:
«Մենք պետք է օրինակ վերցնենք Գալուստ Գյուլբենկյանից և անմար պահենք նրա անունը հայոց պատմության մեջ», – եզրափակեց իր խոսքը ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Արժևորելով տնտեսական գործչի և նավթարդյունաբերողի տաղանդը՝ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը նշեց, որ նավթարդյունաբերության մեջ առաջին քայլերը Գյուլբենկյանը կատարել է մեկ այլ հանրահայտ նավթարդյունաբերողի՝ Ալեքսանդր Մանթաշյանցի՝ Պոլսում
գտնվող նավթի գրասենյակում, իսկ «Նավթային գլխավոր կոմիտե» կազմակերպությունը Գ.Գյուլբենկյանը ստեղծել է Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ:
Պատմաբանն ընդգծեց, որ Գյուլբենկյանը նավթարդյունաբերության ոլորտում կարողացել է ստեղծել հավասարակշռություն և իր ձեռքում պահելով խոշոր նավթային ընկերությունների լծակները՝ հասնել մեծ հաջողությունների:
ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող, պատմական գիտությունների դոկտոր Էդվարդ Մելքոնյանը նշեց, որ Գյուբենկյանը տնօրինում էր արվեստի արժեքավոր հավաքածուի, ուր տեղ էին գտել շուրջ 6,000 բարձրարժեք նմուշներ։
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը Սփյուռքում գործող անվանի հայրենակիցների կյանքն ու գործունեությունը գնահատելու և մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելու համար՝ ՀԲԸՄ Կենտրոնական վարչական ժողովի անդամ Վազգեն Յակուբյանն արժևորեց մեծ բարերարի ավանդը Ցեղասպանությունից մազապուրծ հայությանը Լիբանանի Այնճար գյուղում և Բեյրութի Պուրճ Համուտ թաղամասում տեղավորելու գործում:
Ֆրանսիայի Էքս-Ան-Պրովանսի «Սիանս Պո» քաղաքագիտության ինստիտուտի մասնագետ Ժիլբեր Տերտերյանը նշեց, որ իր երկու զավակներն էլ Ֆրանսիայում բարձրագույն կրթություն ստացել են Գալուստ Կիւլպէնկեանի անվան կրթաթոշակի շնորհիվ:
Ելույթ ունեցան Հալեպում ծավալված պատերազմական գործողությունների հետևանքով Հայաստանում հաստատված և ՀՀ պետական բուհերում սովորող ուսանողներ Նարեկ Չաղլարյանը և Նուշիկ Թյությունճյանը, որոնց ուսման վարձերը նույնպես վճարվել են «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնադրամի, ՀՀ սփյուռքի նախարարության և ՀԲԸՄ ուժերով:
Միջոցառման գեղարվեստական հատվածում մեծ բարերարի կյանքի և գործունեության մասին ուշագրավ դրվագներ պատմող համարներով ելույթ ունեցան Երևանի Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան համար 190 ավագ դպրոցի սաները:
Հայրենիքի մասին բանաստեղծությունների գեղեցիկ ասմունքով հանդես եկան «Մեսրոպ Մաշտոց» խոսքի մշակույթի կենտրոնի սաները՝ Նադյա Անտոնյանի ղեկավարությամբ:

По инициативе Министерства Диаспоры РА состоялось мероприятие, посвященное 145-летию Галуста Гюльбенкяна
Двадцать третьего марта исполняется 145 лет со дня рождения великого армянского мецената Галуста Гюльбенкяна, и в этой связи по инициативе Министерства Диаспоры РА на Аллее армянских благотворителей состоялось мероприятие, посвященное юбилею великого мецената.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян, член Центрального административного собрания ВАБС Вазген Якубян, специалист французского института политологии «Сианс По» Жильбер Тертерян, директор �?нститута истории НАН РА Ашот Мелконян, декан исторического факультета ЕГУ Эдик Минасян и другие присутствующие возложили цветы к бюстам Галуста Гюльбенкяна и других именитых благотворителей, установленные на аллее.
Приветствовав присутствующих на мероприятии гостей, студенчество и школьников, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила важность того обстоятельства, что успехи великого финансиста и экономиста реально были обоснованы его глубокими и всеобъемлющими знаниями. Галуст Гюльбенкян, получив образование в известных европейских университетах, владел 8 языками. Прекрасно знал геологические и географические данные разных регионов планеты, особенно нефтяные карты.
«Думаю, наши современные армянские предприниматели должны извлечь уроки из жизни великого соотечественника», – подчеркнула министр, особо выделив принципиальные подходы Гюльбенкяна-человека – быть поборником знаний, начатое дело преданно выполнять до конца, безграничная преданность своей нации и служение всему человечеству.
Госпожа Акопян отметила также тот факт, что Галуст Гюльбенкян вступил в руководство Всеобщим армянским благотворительным союзом после кончины основателя организации Погоса Нубар паша в 1906 году.
Однако мечта великого мецената – обосноваться на родине и все свое состояние завещать Армении, – в условиях советского режима так и не осуществилась.
Краеугольным камнем сохранения армянства Гюльбенкян считал Армянскую церковь, и самые большие его благотворительные пожертвования были связаны с церковью.
В последнем своем пристанище, Португалии, Гюльбенкян прожил 13 лет. Согласно его последнего завещания, фонд «Галуст Кюльбенкян» должен был находиться в Лиссабоне и руководствоваться португальскими законами, но в то же время способствовать прогрессу человечества, подобно Нобелевскому фонду.
Начиная с советских времен и по сей день учреждение Гюльбенкян помогает ереванскому Матенадарану, стипендиями имени великого мецената обеспечивается сотни студентов-армян в различных странах мира.
В Армении всегда ценили и почитали всемирно известного армянина, в Ереване функционирует школа его имени, им названа улица.
«Мы должны брать пример с Галуста Гюльбенкяна и хранить немеркнущую память о нем в армянской истории», – завершила свою речь министр Диаспоры РА.
Оценивая талант экономического деятеля и нефтепромышленника, декан исторического факультета ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Эдик Минасян отметил, что пеорвые свои шаги в нефтепромышленности Гюльбенкян совершил в находящемся в Константинополе нефтяном офисе другого известного нефтепромышленника Александра Манташева, а организацию «Главный нефтяной комитет» Г.Гюльбенкян создал в период Первой Мировой войны.
�?сторик подчеркнул, что Гюльбенкяну удалось создать в нефтепромышленности взвешенность и держать в своих руках рычаги крупных нефтепромышленных компаний, достигнув больших успехов.
Старший научный сотрудник �?нститута истории НАН РА, доктор исторических наук Эдуард Мелконян отметил, что Гюльбенкян владел ценной коллекцией произведений искусства, где нашли место около 6000 ценных произведений.
Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА за то, что ценит жизнь и деятельность известных соотечественников, действующих в Диаспоре, и постоянно держит это в центре внимания, член Центрального административного собрания ВАБС Вазген Якубян высоко оценил вклад великого благотворителя в помощь едва спасшимся от Геноцида армянам обосноваться в ливанском селе Айнчар и квартале Бурч Хамуд Бейрута.
Специалист института политологии «Сианс По» французского Экс-Ан-Прованс Жильбер Тертерян отметил, что оба его сына получили во Франции высшее образование благодаря стипендии имени Галуста Кюльпенкяна.
Выступили обосновавшиеся в Армении в следствие военных действий в Алеппо и обучающиеся в государственных вузах РА Нарек Чахларян и Нушик Тютюнджян, плата за учебу которых также выплачивается усилиями фонда «Галуст Кюльпенкян», Министерства Диаспоры РА и ВАБС.
В художественной части мероприятия с интересными номерами, повествующими о жизни и деятельности великого благотворителя, выступили воспитанники старшей школы №190 имени Галуста Гюльбенкяна.
С декламацией прекрасных стихов, посвященных Родине, выступили воспитанники Центра культуры слова «Месроп Маштоц» под руководством Нади Антонян.