Համահայկական ձմեռային խաղեր. մշակութային միջոցառում Ծաղկաձորում
Երկու օրից կմարի Համահայկական ձմեռային առաջին խաղերի ջահը: Մասնակիցները Հայաստանից կհեռանան ոչ միայն մարզական հաջողություններով, նոր ծանոթություններով ու հետաքրքիր հիշողություններով, այլ նաև իրենց հետ կտանեն այն ջերմ երեկոյի հուշերը, որը նրանց էր պարգևել ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:
Փետրվարի 27-ին Ծաղկաձորի սպորտային համալիրում կազմակերպված մշակութային գեղեցիկ միջոցառումը մեկտեղել էր ոչ միայն խաղերի մասնակիցներին, այլև համալիրում իջևանած օտարերկրա հյուրերին ու աշխատակիցներին:
Ներկաներին իրենց գեղեցիկ կատարումները նվիրեցին ՀՀ վաստակավոր արտիստ Ռուբեն Սահակյանը, ժողովրդական երգի հրաշալի կատարողներ Հայկ Եսայանը, Հայկուհի Բաբախանյանը, երաժիշտներ Հարություն Չքոլյանը (զուռնա), Ալբերտ Օրդինյանը (դհոլ), Դավիթ Հայրիկյանը (դուդուկ): Ասմունքով հանդես եկավ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան խոսքի մշակույթի կենտրոնի սան Մարիաննա Սահրադյանը:
Հայկական ժողովրդական, հայրենասիրական երգերն ու դհոլի, զուռնայի ու դուդուկի կախարդական մեղեդիները այնքան էին ոգևորել ներկաներին, որ նրանք ելույթներին մասնակցում էին ոչ միայն չդադարող ծափերով, այլև միասնական պարի ռիթմերով: Հատկապես ակտիվ էին Իրանից, Լիբանանից ու Վրաստանից ժամանած մեր հայրենակիցները:
Երեկոյի ընթացքում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը ներկաներին փոխանցեց Համահայկական ծրագրերի վարչության մշակութային, սպորտի և երիտասարդական ծրագրերի բաժնի պետ Գրետա Մնացականյանը և նախարարի հանձնարարությամբ Սփյուռքից ժամանած պատվիրակությունների ղեկավարներին հանձնեց Հայկական խորհրդանիշների փաթեթ:

Зимние Панармянские игры: культурное мероприятие в Цахкадзоре
Через два дня погаснет факел Первых зимних Панармянских игр. Участники покинут Армению не только со спортивными успехами, новыми знакомствами и интересными воспоминаниями, но и увезут с собой воспоминания о том теплом вечере, который подарило им Министерство Диаспоры РА.
Прекрасное культурное мероприятие, организованное в спортивном комплексе Цахкадзора 27 февраля, собрало не только участников игр, но и живущих в комплексе иностранных гостей, сотрудников.
Свое прекрасное исполнение подарили присутствующим Заслуженный артист РА Рубен Саакян, замечательные исполнители народных песен Айк Есаян, Айкуи Бабаханян, музыканты Арутюн Чколян (зурна), Альберт Ординян (доол), Давид Айрикян (дудук). С декламацией выступила воспитанница Центра культуры слова им. Месропа Маштоца Марианна Саградян.
Армянские народные, патриотические песни, завораживающие звуки доола, зурны, дудука настолько воодушевили  присутствующих, что они сопровождали выступления не только не смолкающими аплодисментами, но и ритмами совместного танца. Особенно активны были наши соотечественники, приехавшие из �?рана, Ливана и Грузии.
Приветственное послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян присутствующим на вечере передала начальник отдела культуры, спорта и молодежных программ Управления общеармянских программ Министерства Грета Мнацаканян. По поручению министра она вручила руководителям прибывших из Диаспоры делегаций пакета армянской символики.