ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը» ծրագրի շրջանակներում կայացավ Արշիլ Գորկուն նվիրված ցուցահանդեսի բացումը
Մայիսի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մեր մեծերը» ծրագրի շրջանակներում կայացավ հայ մեծանուն նկարիչ Արշիլ Գորկուն նվիրված միջոցառում: Միջոցառման շրջանակներում կայացավ «Ողբերգական լույսի գույները» խորագրով ցուցահանդես-վաճառքի բացումը, որին մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Հայաստանում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեյրոն, նկարիչներ, արվեստագետներ, մտավորականներ:
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև մայիսի 16-ը Ռուսական արվեստի թանգարանում (հասցե՝ Իսահակյան փող., 38 շենք): Ներկայացված են Արշիլ Գորկու ստեղծագործությունների ազդեցությունը կրած հայ նկարիչների՝ Էդուարդ Արծրունյանի, Յուրա Հարությունյանի, Կարեն Աղամյանի, Շահեն Ասլանյանի, Վիգեն Թադևոսյանի, Սամվել Չիբուխչյանի, Հրաչ Վարդանյանի, Էդուարդ Հակոբյանի, Վահե Թևոսյանի, Վահագն Գալստյանի, Էդուարդ Վարդանյանի գործերը: Նկարների վաճառքից գոյացած հասույթը կտրամադրվի սիրիահայերի Նոր Հալեպ թաղամասի կառուցմանը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Շնորհակալություն հայտնելով Ռուսական արվեստի թանգարանի տնօրինությանը, «Արտ-Կովկաս» Արմենիա ասոցիացիային և Հայ կանանց միջազգային միավորմանը միջոցառման կազմակերպմանն իրենց գործուն մասնակցությունը ցուցաբերելու համար՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց. «Արշիլ Գորկին, ծնվելով և նախնական կրթությունը ստանալով Վանի հայկական դպրոցում, կարողացավ դառնալ Ամերիկայի նորագույն նկարչության մոդեռն ուղղություններից մեկի՝ վերացական արվեստի հիմնադիրը: Նրա կտավներում աշխարհը տեսավ Ցեղասպանությունը վերապրած հայի անսահման տխրությունը: Կարմիրի, ճերմակի և դեղինի համադրությամբ ստեղծված նկարներում մահվան տրամադրություններն են, իսկ «Ցեղասպանություն Եփրատի հատակին» վերտառությամբ նկարը պարզապես հաստատում է Եղեռնի փաստը»:
Նախարարը ցավով նշեց, որ այսօր Արշիլ Գորկու մեծ ժառանգությունից միայն մեկ կտավ կա Հայաստանում, որը ցուցադրվում է Ազգային պատկերասրահում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարն ուրախությամբ հայտնեց, որ Հայաստանում կա Արշիլ Գորկու անունը կրող դպրոց: Նա շնորհակալություն հայտնեց միջոցառմանը ներկա ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Շահեն Խաչատրյանին՝ մեծ վարպետի գործերը հայ հասարակությանը խորքային և համոզիչ մեկնաբանություններով ներկայացնելու համար:
Արշիլ Գորկու 110-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ 70-ամյակը բոլորած ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Շահեն Խաչատրյանը ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի կողմից պարգևատրվեց Սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով:
«Ի դեպ, Շահեն Խաչատրյանը նույնպես ծնվել է Հալեպում և 1946թ. մեծ հայրենադարձության ժամանակ տեղափոխվել Հայաստան, – նշեց տիկին Հակոբյանը՝ հավելելով, – Շահեն Խաչատրյանին մեկնաբանությամբ մենք միշտ հաղորդակցվել ենք մեր մեծ նկարիչների աշխատանքներին»:
Այնուհետև Շահեն Խաչատրյանը միջոցառման մասնակիցներին ներկայացրեց Ոստանիկ Ադոյանի՝ Արշիլ Գորկու կյանքն ու ստեղծագործությունը: Ցեղասպանության սարսափներին ականատես նկարչի ստեղծագործ ոգու դրոշմն առկա է նրա յուրաքանչյուր կտավում:
Շահեն Խաչատրյանը ներկայացրեց նաև Արշիլ Գորկու կրտսեր քրոջ՝ Վարդուշի հուշերը նկարչի մասին: Նա նշեց, որ շուտով հայաստանցի արվեստասեր հասարակությունը նույնպես հնարավորություն կունենա հիանալու հայազգի աշխարհահռչակ նկարիչ Արշիլ Գորկու մի քանի գործերով, որոնք Հայաստանում ցուցադրվելու համար կտեղափոխվեն Պորտուգալիայի «Գալուստ Գյուլբենկյան» թանգարանից:

В рамках программы Министерства Диаспоры РА «Наши великие» состоялось мероприятие, посвященное Аршилу Горки, и открытие выставки
В рамках программы Министерства Диаспоры РА «Наши великие» 14 мая состоялось мероприятие, посвященное великому армянскому художнику Аршилу Горки, и открытие выставки-продажи «Краски трагического света», в котором участвовали министр Диаспоры РА ГШрануш Акопян, Чрезвычайный и Полномочный посол Федеративной Республики Бразилия в Армении Эдсон Маринио Дуарте Монтейро, художники, деятели искусства, представители интеллигенции.
Выставка будет функционировать с 14 по 16 мая в Музее русского искусства (адрес: ул. �?саакяна, 38). Будут представлены работы армянских художников, испытавших на себе влияние Аршила Горки – Эдуарда Арцруняна, Юры Арутюняна, Карена Адамяна, Шагена Асланяна, Вигена Тадевосяна, Самвела Чибухчяна, Грача Варданяна, Эдуарда Акопяна, Ваге Тевосяна, Ваагна Галстяна, Эдуарда Варданяна. Прибыль, полуенная от продажи картин, будет предоставлена на строительство квартала «Новый Алеппо» для сирийских армян.
Со вступительной речью на мероприятии выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Выразив благодарность дирекции Музея русского искусства, ассоциации «Арт-Кавказ» Армения и международного объединению женщин-армянок за их деятельное участие в организации мероприятия, министр Диаспоры РА отметила: «Аршил Горки, родившийся и получивший образование в армянской школе Вана, сумел стать одним из основателей одного из новейших направлений изобразительного искусства Америки – модерна – отвлеченного искусства. В его полотнах мир увидел беспредельную грусть армянина – очевидца Геноцида армян. В картинах, родившихся из сочетания красного, белого и желтого цветов, – настроения смерти, а картина под названием «Геноцид на дне Евфрата» просто констатирует факт Геноцида».
Министр с сожалением отметила, что из большого наследия Аршила Горки в Армении находится одно-единственное полотно, которое демонстрируется в Национальной картинной галерее.
Министр Диаспоры РА с радостью сообщила, что в Армении есть школа, носящая имя Аршила Горки. Она выразила благодарность присутствующему на мероприятии Заслуженному деятелю искусства РА Шагену Хачатряну за постоянное представление произведений великого мастера армянской общественности с глубокими и убедительными комментариями.
По случаю 70-летия Заслуженного деятеля искусства, а также в связи со 110-летним юбилеем Аршила Горки министр Диаспоры РА Грануш Акопян вручила Шагену Хачатряну медаль Министерства Диаспоры РА «Аршил Горки».
«Кстати, Шаген Хачатрян также родился в Диаспоре, в Алеппо, и в 1946 году, во время великой репатриации переехал в Армению, – отметила госпожа Акопян, добавив: – Мы всегда восхищались работами наших великих художников, особенно в представлении Шагена Хачатряна».
Затем Шаген Хачатрян представил участникам мероприятия жизнь и творческий путь Аршила Горки Востаника Адояна.
Творческий дух художника, очевидца ужасов Геноцида оставил свой неизгладимый след на каждой полотне.
Шаген Хачатрян представил также воспоминания младшей сестры Аршила Горки Вардуш. Он отметил, что вскоре общественность Армении также будет иметь возможность любоваться несколькими произведениями великого армянского художника Аршила Горки, которые для демонстрации в Армении будут привезены из португальского музея «Галуст Гюльбенкян».