ՀՀ սփյուռքի նախարարության հովանավորությամբ կայացավ հայ բեմի կենդանի լեգենդ Վարդուհի Վարդերեսյանի մեծարման երեկոն
Ապրիլի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության հովանավորությամբ «Առնո Բաբաջանյանե համերգասրահում կայացավ ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհի, հայ բեմի կենդանի լեգենդ Վարդուհի Վարդերեսյանի մեծարման երեկոն: Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, մշակութային գործիչներ, մտավորականներ:
1928 թվականին Ռումինիայի մայրաքաղաք Բուխարեստում ծնված և 1946թ. ընտանիքով Հայաստան ներգաղթած հայ թատրոնի և կինոյի ապագա մեծ դերասանուհին 1947թ. ընդունվել է Լենինականի դրամատիկական թատրոնին կից ստուդիա, ապա խաղացել նույն թատրոնում: 1958-ին տեղափոխվել է Երևանի Սունդուկյանի անվան թատրոն, որտեղից սկսվել է տաղանդավոր դերասանուհու մուտքը մեծ բեմ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը: Բարձր գնահատելով մեծ դերասանուհու վաստակը հայրենի մշակույթի, թատերարվեստի զարգացման գործում՝ նա նշեց. «1946թ. մեծ հայրենադարձության ժամանակ, սիրելի՛ տիկին Վարդուհի, Դուք Հայաստան եկաք Ձեր հոգու կանչով, Ձեր մոր անձնվիրության, Ձեր մեծ ուսուցչի՝ ապագա Ամենայն Հայոց Հայրապետ Վազգեն Առաջին կաթողիկոսի աջակցությամբ: Դժվար է պատկերացնել, թե որքան բան կկորցներ հայ բեմը, եթե Դուք այն ժամանակ մնայիք Բուխարեստում»:
Տիկին Հակոբյանն ընդգծեց նաև, որ Վարդուհի Վարդերեսյանի արվեստը ամենաբարձր գնահատանքի է արժանացել բոլոր ժամանակներում: «Դուք արժանացել եք դերասանուհու համար ամենաբարձր պարգևներին, այդ թվում՝ ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհու կոչմանը, Ձեզ սիրում է ողջ հայ ազգը: Դուք հայ բեմի թագուհին եք, և ես հպարտ եմ, որ Ձեր ժամանակակիցն եմ և կարողացել եմ վայելել Ձեր անկրկնելի դերակատարումները»- նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատարը՝ եզրափակելով իր խոսքը:
Կարճ ներկայացնելով իր կենսագրությունը և Ռումինիայից Հայաստան ներգաղթի պատմությունը՝ Վարդուհի Վարդերեսյանը դիմեց դահլիճում ներկա բազմաթիվ սիրիահայերին. «1940-1950-ական թվականներին ստալինյան «երկաթե վարագույրը» դեռ շատ անսասան էր: Այդ տարիներին Հայաստանում իսկապես դժվար էր հաստատվելը և ապրելը, բայց մենք սիրով եկանք Հայրենիք և դարձանք նրա կերտողները: Սիրիայի սիրելի՛ հայեր, դուք էլ պիտի ապրեք այստեղ մեզ հետ այնպես, ինչպես մենք ենք ապրում ու մաքառում»:
Դերասանուհին ցավ հայտնեց, որ ոչ վաղ անցյալում հայության շնչով ու հոգով ապրող Հալեպն այսօր արնաքամ է լինում ու հայաթափվում է: Մեծ դերասանուհուն իր կատարումներով ողջունեց սիրիահայ երեխաների «Շառավիղ» երգչախումբը: Երաժշտական կատրումներով հանդես եկան նաև օպերային մեներգչուհի Արևիկ Բաղդասարյանը, ջութակահար Դավիթ Պիվազյանը:
Մեծարման երեկոյին ներկայացվեց Վարդուհի Վարդերեսյանի անցած ուղին, ցուցադրվեցին հատվածներ «Մոր սիրտը», «Պատվի համար», «Կարինե» ֆիլմերից, «Իմ սիրտը լեռներում է» ներկայացումից, ընթերցվեցին հայ կինոյի, թատրոնի և գրականության մեծերի կարծիքները մեծ արտիստուհու մասին:
Երեկոյի ընթացքում Վարդուհի Վարդերեսյանը ընթերցեց հայ բանաստեղծների՝ Սիամանթոյի, Պարույր Սևակի ստեղծագործությունները, ներկայացրեց դրվագ Շահան Շահնուրի «Պճեղ մը անուշ սիրտ» պատմվածքից:
Վերջում Վարդուհի Վարդերեսյանը շնորհակալություն հայտնեց միջոցառման կազմակերպիչներին և անձամբ ՀՀ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանին:

Под патронатом Министерства Диаспоры РА состоялся вечер чествования живой легенды армянской сцены Вардуи Вардересян
Под патронатом Министерства Диаспоры РА 10 апреля в концертном зале «Арно Бабаджанян» состоялся вечер чествования Народной артистки СССР, живой легенды армянской сцены Вардуи Вардересян. В мероприятии участвовали исполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян, другие официальные лица, деятели культуры, представители интеллигенции.
Родившись в 1928 году в столице  Румынии Бухаресте и в 1946 году репатриировавшись с семьей в Армению, будущая великая актриса армянского театра и кино в 1947 году поступила в студию при Ленинаканском драматическом театре, затем играла в том же театре. В 1958 году перешла в Ереванский театр имени Сундукяна, где и началась дорога талантливой актрисы на большую сцену.
С приветственной речью выступила исполняющая обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян. Высоко оценив заслуги великой актрисы в деле развития отечественной культуры, театрального искусства, она отметила: «Во время великой репатриации 1946 года Вы,  дорогая госпожа Вардуи, приехали в Армению по зову сердца, при преданности Вашей матери, содействии Вашего большого учителя, будущего Католикоса Всех армян Вазгена I. Трудно представить, сколько бы потеряла армянская сцена, если бы тогда Вы остались в Бухаресте».
Госпожа Акопян подчеркнула также, что искусство Вардуи Вардересян удостаивалось высочайшей оценки во все времена. «Вы удостоились самых высоких наград для актрисы, в том числе звания Народной артистки СССР, Вас любит вся армянская нация. Вы королева армянской сцены, и я горжусь, что являюсь Вашей современницей и имела возможность наслаждаться Вашей неповторимой игрой», – отметила и.о. министра Диаспоры РА, заверная свое слово.
Кратко представив свою биографию и историю репатриации из Румынии в Армению, Вардуи Вардересян обратилась к присутствующим в зале многочисленным сирийским армянам: «В 1940-50 годах сталинский «железный занавес» был еще непоколебим. В те годы в Армении действительно трудно было обосноваться и жить, но мы охотно приехали на Родину и стали ее строителями. Дорогие армяне Сирии. Вы тоже должны жить здесь вместе с нами, жить и бороться с нами так, как это делаем мы».
Актриса выразила сожаление по поводу того, что еще недавно живший армянским духом и душой Алеппо сегодня истекает кровью, его покидают армяне. Своим исполнением приветствовал великую актрису детский хор сирийских армян «Шаравиг». С музыкальными исполнениями выступили также оперная солистка Аревик Багдасарян , скрипач Давид Пивазян.
На вечере чествования был представлен путь, пройденный Вардуи Вардересян, были продемонстрированы отрывки из фильмов «Сердце матери», «�?з-за чести», «Карине», спектакля «В горах мое сердце», были зачитаны высказывания великих представителей армянского кино, театра, литературы о великой актрисе.
В ходе вечера Вардуи Вардересян декламировала произведения армянских поэтов – Сиаманто, Паруйра Севака, был представлен отрывок из рассказа Шаана Шахнура «Кусочек сладкого сердца».
В заключение Вардуи Вардересян выразила благодарность организаторам мероприятия и лично исполняющей обязанности министра Диаспоры РА Грануш Акопян.