Շտուտգարտում հայկական մշակույթի օրերը՝ գրաքննության զո՞հ
Օգոստոսի 5-ին Գերմանիայի Բադեն-Վյուրթեմբերգ երկրամասի հայ համայնքը և Շտուտգարտ քաղաքի հայկական մշակութային միությունը՝ ի դեմս Գերմանիայի հայ միությունների կենտրոնական խորհրդի նախագահ Ազատ Օրդուխանյանի,Բադեն-Վյուրթեմբերգ երկրամասի հայ համայնքի հոգևոր հովիվ դոկտոր Տիրատուր քահանա Սարդարյանի եւ Շտուտգարտի  հայկական մշակութային միության ատենապետ Ավետիս Փիլավջյանի, հրապարակել են իրենց դիրքորոշումը՝ հակադարձելով դրանից 2 օր առաջ  Գերմանիայում Ադրբեջանի դեսպանության առաջին քարտուղար Սուլեյմանովի՝ Իզի Թիքեթ սերվիս (Easy TicketService in.Stuttgart Veranstaltungsgesellschaft mbH Neckarwiesenstr. 5 70188 Stuttgart) ընկերությանն ուղղված պահանջ – հայտարարությանը:
Սուլեյմանովը իր հայտարարությամբ փորձել էր պարտադրել, որ ընկերությունը կատարի իրենց պահանջները և անվանափոխի սեպտեմբերին նախատեսված «Հայ մշակույթի օրերը Շտուտգարտում» (www.armenische-kulturtage-stuttgart.de )  ծրագրում ընդգրկված՝ Լեռնային Ղարաբաղի  Հանրապետության 20-ամյակին նվիրված միջոցառման անվանումը, ինչպես նաև չհիշատակի Գերմանիայում  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության  մշտական ներկայացուցչի տիտղոսը:
Հրապարակման մեջ մասնավորապես նշված է.
«Բադեն-Վյուրթեմբերգ երկրամասի հայ համայնքը և Շտուտգարտ քաղաքի հայկական մշակութային միությունը մերժում են այդ անմտությունը՝ հիմնվելով Սահմանդրության հիմնական դրույթների վրա:
Սակայն  Իզի Թիքեթ սերվիս (Easy TicketService)  ընկերությունը, տեղի տալով Բաքվի և Բեռլինի ճնշումներին, «խնդրում  է»  այլ ձևակերպում՝ պատճառ բերելով իրենց անտեղյակությունը հարավկովկասյան այդ քաղաքական  կոնֆլիկտից:
Այնուհետև, առանց միջոցառման կազմակերպիչների համաձայնության, Իզի Թիքեթ սերվիս (Easy TicketService)  ընկերությունը  անվանափոխում է միջոցառման  անունը՝ անճանաչելի դարձնելով ամբողջ բովանդակությունը:
Գերմանիայի հայ միությունների կենտրոնական խորհուրդը, Շտուտգարտ քաղաքի  հայերը ադրբեջանական դեսպանության այս փորձը գնահատում են որպես ճնշման քարոզ  գերմանական տարածքում ազատ ձեռներեց ընկերության վրա, ինչպես նաև հարձակում Գերմանիայի Ֆեդերատիվ Հանրապետության դեմոկրատական կառուցվածքի վրա:
Նկատվում է նաև, թե ինչքան խոցելի է Գերմանիան դեմոկրատիայից հեռու պետությունների համար:
Ոչ մոտ անցյալում Շտուտգարտի Հոհենհայմի համալսարանը հրաժարվեց լսարան տրամադրել «Օսմանյան կայսրությունում  իրականացված Հայոց ցեղասպանության մասին բանախոսություն»  թեմայով միջոցառման կազմակերպիչներին՝ ցանկանալով այդ հարցում մնալ «չեզոք»:
Սույն հայտարարությունը արտահայտում է Գերմանիայի հայ միությունների կենտրոնական խորհրդի, Բադեն-Վյուրթեմբերգ երկրամասի հայ համայնքի և Շտուտգարտ քաղաքի հայ մշակութային միության աննկուն դիրքորոշումը»:
Օրեր անց Իզի Թիքեթ սերվիս (Easy TicketService)  ընկերությունը , որն զբաղվում է  «Հայ մշակույթի օրերը Շտուտգարտում» ծրագրի շրջանակներում տոմսերի վաճառքով, տեղի տալով Գերմանիայի Բադեն-Վյուրթեմբերգ երկրամասի հայ համայնքի, Շտուտգարտ քաղաքի հայ մշակութային միության և Գերմանիայի հայ միությունների կենտրոնական խորհրդի բողոքներին, վերկանգնեց  19.09.11 -ին Շտուտգարտում նախատեսված  «Լեռնային Ղարաբաղի  Հանրապետության 20 -ամյա հոբելյանին» նվիրված միջոցառման անվանումը:
Այս դեպքերի հետ կապված իրենց դիրքորոշումն են արտահայտել նաեւ ազգությամբ գերմանացիներ: Ստորեւ ներկայացնում ենք նրանցից մեկի՝ բրեմենցի Յոխեն Մանգելսենի մտորումները.
«Բադեն- Վյուրթեմբերգի մայրաքաղաք Շտուտգարտում տեղի են ունենում տարօրինակ երևույթներ: Սկզբում Շտուտգարտի Հոհենհայմ համալսարանը փակում է իր դռները Հոլոքոստի զոհերին նվիրված միջոցառման առջև, այնուհետև տոմսերի վաճառքով զբաղվող ընկերությունը ինքնագլուխ անվանափոխում է բովանդակային և անվանական ինֆորմացիան «Հայ մշակույթի օրեր» ծրագրում. երկուսն էլ՝ դեմոկրատիայից հեռու երկրների սադրանքով. սկզբում՝ Թուրքիայի, ապա՝ Ադրբեջանի…
Համալսարանն ուզում է չեզոք մնալ Ցեղասպանության հարցերում, իսկ տոմսերն իրացնող ընկերությունը մտածում է իր ապագա բիզնեսի մասին: Ինչքա՜ն «հաստատուն»  է ահավասիկ մեր դեմոկրատիան, երբ շատ թույլ ճնշմումն էլ բավական է՝  ճկվելով նահանջելու և ոչ բարոյական առաջարկներ ընդունելու համար:
Ես հրավիրված եմ մասնակցելու  «Հայ մշակույթի օրերը Շտուտգարտում» ծրագրին, որտեղ պետք է իմ գիրքը ներկայացնեմ: Այդ օրագիր-գիրքը ԼՂՀ կատարած իմ ճամփորդության պատմությունն է:  Եվ հիմա ես կանգնած եմ ադրբեջանական գրաքննչական պաշտոնյաների հայեցողության ներքո: Ի՞նչ է, ապագայում պետք է ես իմ լեզուն և իմ համակարգի՞չն էլ կողպեմ:
Եթե Բաքուն ի վիճակի է ռմբակոծել Շտուտգարտում նախատեսված միջոցառումը, և երբ տոմսեր իրացնող ընկերությունը կարող է Բաքվի պարտադրմամբ ջնջել ԼՂՀ բանախոսի տիտղոսն ու պաշտոնը, ապա մենք բոլորս երևի պետք է փողոց դուրս գանք՝ պաշտպանելու մեր սեփական երկրում դեմոկրատիան և բարոյականությունը եւ քվեարկենք հայ մշակույթի վերածնունդը տոնելու օգտին»:

Дни Армянской культуры в Штутгарте: жертва цензуры?
5 августа армянская община земли Баден-Вюртемберг Германии и Армянский культурный союз города Штутгарт в лице председателя Центрального совета армянских союзов Германии Азата Ордуханяна, духовного пастыря армянской общины земли Баден-Вюртемберг доктора иерея Тиратура Сардаряна и главы Армянского культурного союза Штутгарта Аветиса Пилавджяна обнародовали свои позиции, опротестовав озвученное двумя днями ранее требование-заявление первого секретаря посольства Азербайджана в Германии Сулейманова, адресованное компании �?зи Тикет сервис (Easy TicketService in.Stuttgart Veranstaltungsgesellschaft mbH Neckarwiesenstr. 5 70188 Stuttgart).
Своим заявлением  Сулейманов пытался обязать, чтобы компания выполнила их требование и переименовала название мероприятия, посвященного 20-летию Нагорно-Карабахской (Арцахской) Республики в рамках программы намеченных на сентябрь «Дней армянской культуры в Штутгарте», а также не упоминала титул постоянного представителя Нагорно-Карабахской Республики (Арцаха) в Германии.
В публикации, в частности, отмечается:
«Армянская община земли Баден-Вюртемберг и Армянский культурный союз города Штутгардт отвергают эту бессмыслицу, опираясь на основные положения Конституции.
Однако компания �?зи Тикет сервис (Easy TicketService), уступая давлению Баку и Берлина, «просит» иную формулировку, приводя в качестве довода свое неведение об этом южно-кавказском политическом конфликте.
Затем, без согласия организаторов мероприятия, компания �?зи Тикет сервис (Easy TicketService) меняет название мероприятия, доводя до неузнаваемости все содержание.
Центральный совет Армянских союзов Германии, армяне города Штутгардт оценивают эту попытку азербайджанского посольства как пропаганду давления на свободную предпринимательскую кампанию на территории Германии, а также нападки на демократический строй Федеративной Республики Германии.
Очевидно также, насколько уязвима Германия для государств, далеких от демократии.
В недалеком прошлом университет Хохенхайм Штутгардта отказался предоставить аудиторию организаторам мероприятия «Лекция о Геноциде армян, осуществленном в Османской империи», желая сохранить «нейтралитет» в этом вопросе.
Данное заявление выражает непоколебимую позицию Центрального совета Армянских союзов Германии, армянской общины германской земли Баден-Вюртемберг и Армянского культурного союза города Штутгардт».
Спустя дни компания �?зи Тикет сервис (Easy TicketService), занимающаяся продажей билетов в рамках программы «Дни армянской культуры в Штутгардте», уступив протестам армянской общины земли Баден-Вюртемберг Германии, Армянского культурного союза города Штутгардт и Центрального совета Армянрских союзов Германии восстановила наименование предусмотренного в Штутгардте на 19.09.11 мероприятия, посвященного «20-летнему юбилею Нагорно-Карабахской (Арцахской) Республики.
Свою позицию в связи с этими событиями высказали также немцы по национальности. Ниже приводим рассуждения  одного из них, бременца Йохена Мангелсена:
«В столице Баден-Вюртемберга Штутгардте происходят странные явления. Сначала университет Хохенхайм Штутгардта закрывает свои двери перед мероприятием, посвященным жертвам Холокоста, затем компания по продаже билетов самовольно меняет название содержательной и именной информации в программе «Дней армянской культуры» – оба по провокации стран, далеких от демократии: сперва Турции, а затем Азербайджана…
Университет хочет оставаться нейтральным в вопросах Геноцида, а компания, реализующая билеты думает о своем будущем бизнесе. Увы, насколько же «стойка» наша демократия, если даже слабого давления достаточно, чтобы склоняясь, отступить и принять безнравственные предложения.
Я приглашен участвовать в программе «Дни армянской культуры в Штутградте», где должен представить мою книгу. Эта книга-дневник – история совершенного мною путешествия в НКР. �? теперь я нахожусь на усмотрении чиновников азербайджанской цензуры. Что, в перспективе я должен «закрыть» и свой язык, и свой компьютер?
Если Баку в состоянии торпедировать мероприятие, предусмотренное в Штутгардте, естественно, это пробуждает мою неприязнь и непредвзятость. Если компания по распространению билетов может, по настоянию Баку, стереть титул и должность лектора из НКР, то мы все, видимо, должны выйти на улицу в защиту демократии и нравственности в нашей собственной стране и проголосовать за празднование возрождения армянской культуры».