Ըստ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ծիսակարգի` Բուն Բարեկենդանին հաջորդող երկուշաբթի օրվանից սկսվում է Մեծ Պահքի շրջանը, որը տևում է քառասուն օր` մինչև Ծաղկազարդի կիրակին, ինչին հաջորդում է պահոց մի շրջան ևս` Ավագ շաբաթը: Այդ ընթացքում Եկեղեցին հավատացյալ ժողովրդին պատրաստում է` արժանավորապես և երկյուղածությամբ մոտենալու Սբ. Հաղորդության սեղանին` հռչակելով մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի Հարության ավետիսը:
Քրիստոնյա Եկեղեցին պահոց օրերը կանոնադրել է որպես հոգևոր կյանքի զարգացման կարևոր սկզբունք, որը հույժ նպաստավոր է նաև մարմնի առողջության համար: Սակայն պահոց օրերը, մասնավորապես Մեծ Պահքի օրերը, որոշ` հիմնականում կենդանական կերակուրներից հրաժարվելուց, ծոմապահությունից ու ժուժկալությունից զատ և սրանցից էլ առավել` հոգևոր, ներանձնական խոկումի, ներհայեցողության, ինքնաքննումի, աղոթքի, ապաշխարության, բարոյական մաքրագործման, մեղքերի թողության ու քավության կարևորագույն մի շրջան է: 40 օրերը խորհրդանշում են Քրիստոսի 40-օրյա ծոմապահությունը անապատում` սատանայից փորձվելուց առաջ, ինչպես նաև Սբ. գրքում հաճախ հանդիպող «40» թիվը:
«Հայր մեր» աղոթքի իր սքանչելի մեկնության մեջ ահա թե ինչ է պատգամում Եղիշե վարդապետը.«Մարմնիդ կամքով մի´ թաւալուիր երկրի վրայ. կտրի´ր եւ հեռացրու´ քեզանից աւելորդ ցանկութիւնները: Շատ եւ բաւակա´ն համարիր քեզ անհրաժեշտ կերակուրները, չափը մի´ անցիր եւ մի´ շուայտացիր: Գիրութիւնից ճարպակալում է մարդը, եւ առատ ճարպից անօրէնութիւններ են ելնում, ինչպէս արբեցողութիւնից` պիղծ գիճութիւններ. այդպիսին Աստծուն Հայր անուանել չի կարող… Թէպէտ մենք ի վիճակի չենք փոխհատուցել Աստծուն, չծուլանանք, որչափ որ մեր կարողութիւնն է. մեր սակաւապետութիւնը որպէս պահք է դիտում, չափաւոր ըմպելը` գինեհատութիւն, միջին հանդերձը` համեստութիւն եւ անհրաժեշտ ստացուածքը` աղքատութիւն:
Լեռան քարոզում Հիսուսը պատվիրում է. «Կատարեա´լ եղէք, ինչպէս ձեր երկնաւոր Հայրն է կատարեալ»(Մատթ. Ե 48): Պահոց շրջանը այդ առումով նաև կատարելության, ներքին ներդաշնակության տանող մի շրջան է. այն, ինչ կորցրեցին մեր նախածնողները Եդեմական պարտեզում, Հիսուսը մեզ վերադարձրեց:
Պահոց շրջանը ամեն մի հավատացյալի համար նաև մեղքի կրակոտ նետերից ազատվելու առիթ է: Պահքով և աղոթքով քրիստոնյան ի զորու է չարի փորձություններին դիմակայելու և հաղթանակած դուրս գալու:
Պահքի տեսակները
Պահքը երկու տեսակ է լինում` պահք մեղքից և պահք` մարմնական կերակուրներից: Միշտ չէ, որ Սբ. գիրքն ու Եկեղեցին թելադրում են հրաժարվել կերակուրներից, սակայն միշտ և ամեն ժամանակ հրահանգվում է հրաժարվել մեղքից: Աստված սուրբ է և պահանջում է, որ մարդն էլ սուրբ լինի, այսինքն` հեռու մնա մեղքից: Ասել է թե` մեղքից հետ կանգնելը օգտակար է անգամ առանց կերակուրից հրաժարվելու: Բայց կերակուրից հրաժարվելը, առանց մեղքից հետ կանգնելու, բացարձակ անօգուտ է: Ի՞նչ օգուտ, եթե մարմինը նիհարի պահքով, իսկ հոգին գիրանա մեղքերով:
«Սատանան միշտ պահքի մեջ է, ոչինչ չի ուտում, բայց մեղք գործելուց չի դադարում ու չի հոգնում»,- ասում է ս. Գրիգոր Տաթևացին և ավելացնում. «Ոմանք պահոց օրերին ոչխարի միս չեն ուտում, բայց մարդու միս են ուտում, որն ավելի ծանր մեղք է»:
Ուրեմն` այդ երկուսը միասին պիտի ընթանան, իրար լրացնելով, որպեսզի բազում արդյունք բերեն:
Եսայի մարգարեի գրքում մի գեղեցիկ և հույժ ուսանելի դրվագ կա, ուր Աստված մարգարեի բերանով հայտնում է, թե ինչպիսին է Իր ցանկացած պահքը:
Աստծո ժողովուրդը(հրեաները –Հ.Կ.) գանգատվելով հարց է տալիս Աստծուն.
– Այդ ինչպե՞ս է, որ մենք ծոմ պահեցինք, և Դու չտեսար, զրկանքների ենթարկեցինք մեզ, և Դու չիմացար:
Աստված պատասխանում է.
– Որովհետև ձեր պահքի օրերին ձեր ցանկություններն եք կատարում և կսկիծ պատճառում բոլոր նրանց, ովքեր ենթակա են ձեզ: Հակառակության և կռիվների մեջ եք պահում և բռնցքահարում տկարին: Իսկ Իմ ինչի՞ն է պետք այդպիսի պահքը. դուք պիտի գաք բողոքեք Ինձ, և Ես չպիտի լսեմ ձեզ:
… Քանդի´ր անիրավության հանգույցը, խորտակի´ր քո վաճառականական խարդախությունն ու բռնությունը, ների´ր ու արձակի´ր նեղյալներին և պատռի´ր բոլոր անիրավ մուրհակները: Քաղցածների´ն բաժանիր քո հացը և անօթևան աղքատների´ն տար քո տունը. եթե մերկ մարդ տեսնես, հագցրու´ նրան, բայց քո ընտանիքի զավակին մի´ անտեսիր: Այն ժամանակ այգաբացի պես պիտի ծավալվի քո լույսը, և արագորեն պիտի հասնի քո ապաքինումը: Քո առջևից պիտի ընթանա քո արդարությունը, և Աստծու փառքը պիտի պահպանի քեզ: Այն ժամանակ պիտի կանչես, և Աստված պիտի լսի քեզ. մինչ դու խոսես, Նա պիտի ասի, թե` «Ահա հասել եմ…. »:
Մեր Տերն Իր երկրավոր կյանքում երեք անգամ քաղցեց կամ ծարավեց և երեք անգամ էլ հարմար կերակուր կամ ըմպելիք չգտավ: Առաջին անգամ Նրան անապատում քար առաջարկեցին ուտել, երկրորդ անգամ` Երուսաղեմ գնալու ճանապարհին, Ինքը մոտեցավ փարթամ տերևներով թզենուն, սակայն այնտեղ պտուղ չգտավ ուտելու և նզովեց թզենին: Երրորդ դեպքում` խաչի վրա, Նրան քացախ առաջարկեցին, որն Ինքը մերժեց: Հիսուսը չի ուզում որևէ մեկի կործանումը, այլ ցանկանում է, որ բոլորը փրկվեն` դարձի գալով:
Նրանք, ովքեր չեն զղջում և մեղքերը չեն խոստովանում, քար են բերում մեր Տիրոջը` որպես քարեղեն սիրտ ունեցողներ: Ոմանք էլ միայն տերևներ են բերում Տիրոջը կամ սոսկ տերևների սոսափյուն` ձայն, ուրչկա պտուղ: Այսինքն` դատարկ խոսքեր, երբ միայն խոսքով ենք հնազանդվում մեր Տիրոջը և ոչ թե գործով` ճիշտ և ճիշտ կեղծավորների նման. ասում ենք , բայց չենք անում: Իսկ ոմանք էլ քացախ ու լեղի են բերում Տիրոջը, այսինքն` նախանձ, կռիվ, ատելություն, որոնք մերժեց ու չընդունեց մեր Տերը:
Մեծ Պահքի կիրակիները
Մեր Եկեղեցին Մեծ պահոց կիրակիներին տվել է հատուկ ու իմաստալից անուններ, որոնցից յուրաքանչյուրը խորհրդանշում է սուրբգրային որևէ գաղափար կամ իրողություն, իսկ բոլորը միասին կազմում են գեղեցիկ «ոսկե շղթա»` ամբողջացնելով Մեծ Պահքի խորհուրդը:
Դրանք են.
Ա) Բուն Բարեկենդան.- Սա Մեծ Պահքի 1-ին կիրակին է համարվում, չնայած պահքի հաշվեհամարի մեջ չի մտնում: «Բուն Բարեկենդան» է կոչվում, որովհետև բարեկենդանների մեջ ամենակարևորն է և ամենամեծը:
«Բարեկենդան», այսինքն` բարի կենդանություն կամ բարի կյանք: Աշխարհիկ իմաստով` ուրախություն, խրախճանք, իսկ կրոնական իմաստով` հոգևոր երանելի վիճակ` ի հիշատակ Եդեմական դրախտում մեր նախածնողների երանելի կյանքի, ովքեր վայելում էին Աստծո անմիջական ներկայությունը:
Բ) Արտաքսման կիրակի. – Ադամն ու Եվան երկար չմնացին Բերկրության դրախտում և անհնազանդության պատճառով արտաքսվեցին այնտեղից: Սակայն մեզ` մեղավորներիս համար Քրիստոսով բացվեց փրկության ճանապարհը, և ապաշխարությամբ տրվեց կրկին դրախտային երանությանն արժանանալու հույսը:
Գ) Անառակի կիրակի (Ղուկ. ԺԵ 11-32). – «Անառակ որդու» առակը վերադարձի ճանապարհն է ցույց տալիս: Մեր երկնավոր Հայրը սպասում է բոլորին: Հայրը միշտ էլ բարեգութ է ու ողորմածաբար ընդունում է բոլոր նրանց, ովքեր անկեղծորեն զղջում են իրենց գործած մեղքերի համար: Նա մեղավորի մահը չի ցանկանում, այլ բոլորիս փրկությունը:
Դ) Տնտեսի կիրակի (Ղուկ. ԺԶ 1-13). – Յուրաքանչյուր մարդ այս աշխարհում Աստծո կողմից նշանակված տնտես է, ուստի պիտի փորձի իմաստնաբար տնօրինել իր տնտեսությունը, այսինքն` իր կյանքը, միտքը, շնորհները, ի մասնավորի` ունեցվածքն ու հարստությունը` «անիրավ մամոնան», որոնց միջոցով ողորմության բարի գործեր կատարելով միայն կարող ենք մեզ համար «հավիտենական բնակարաններ» ապահովել:
Ե) Դատավորի կիրակի (Ղուկ. ԺԸ 1-8). – «Անիրավ դատավորի» կիրակին աղոթքի մեջ հարատևելու խորհուրդն ունի, անձանձրույթ, առանց հուսահատվելու Աստծուն դիմելու` վստահ լինելով, որ Նա լսում է և կպատասխանի մեր աղոթքներին, եթե դրանք Իր կամքի համաձայն են:
Զ) Գալստյան կիրակի . – Մեծ Պահքի վերջին կիրակին կոչվում է «Գալստյան», որը հիշեցնում է Փրկչի թե´ Առաջին և թե´ Երկրորդ Գալուստները: Առաջինով, այսինքն` Ասվածհայտնությամբ, մարդուն հնարավորություն տրվեց փրկությանն արժանանալու, քանդվեցին դժոխքի կապանքներն ու բացվեցին դրախտի դռները: Իսկ Երկրորդ Գալստյան հիշատակությամբ վերստին հիշում ենք , որ Քրիստոսն աշխարհի վախճանին «գալու է նույն մարմնով ու Հոր փառքով` դատելու ողջերին ու մեռածներին»(«Հավատո հանգանակ»):
Է) Ծաղկազարդ . – Յոթերորդ կիրակի օրը նշվում է Ծաղկազարդի տոնը, որը հիշատակում է Տիրոջ` փառավորապես Երուսաղեմ մուտք գործելը, երբ ժողովուրդը` ծեր թե մանուկ, արմավենու ճյուղեր վերցնելով, ելնում է Տիրոջը դիմավորելու` օրհնաբանելով Նրան որպես Իսրայելի թագավորի:

В соответствии с обрядом Армянской Апостольской церкви, начиная с понедельника, следующего за Бун Барекенданом, начинается период Великого поста, который длится 40 дней до Вербного воскресения, за которым следует еще один период поста – Страстная неделя.
В этот период церковь подготавливает верующий народ достойно и почтительно приближаться к Святому Причастию, провозглашая благую весть о Воскрешении нашего Владыки и Спасителя �?исуса Христа.
Дни поста христианская церковь провозгласила как важный принцип развития духовной жизни, крайне благоприятный для телесного здоровья. Однако дни поста, особенно Великого Поста, помимо отказа от определенной, в частности животной пищи, а также аскетизма – важнейший период духовного самосозерцания, покаяния, молитвы, нравственного очищения, отпущения и замаливания грехов. 40 дней символизируют 40-дневный пост Христа в пустыне перед испытанием сатаной, а также часто встречающуюся в Священном писании цифру «40».
Вот что завещает вардапет Егише в своем замечательном толковании молитвы «Отче наш»: «Волей тела своего не валяйся на земле, отдаляй от себя лишние желания. Чрезмерным и достаточным считай необходимое себе пропитание, не превосходи меру и не распутничай. От полноты человек подвергается ожирению, и от обильного жира исходят безобразия, как от пьянства – нечистые безнравственности: таковой называть Бога Отцом не может… �? хотя мы не в состоянии воздать Богу – не станем лениться по мере возможностей: наш аскетизм как пост рассматривает умеренное питие, среднее одеяние, скромность и умеренность, бедность».
В нагорной проповеди �?исус наставляет: «Будьте совершенны, как совершенен Отец ваш небесный». В этом плане период поста – также период, ведущий в совершенству, внутренней гармонии, то, что утеряли наши прародители в Эдемском саду, �?исус возвратил нам.
Период поста для каждого верующего – еще и повод избавиться от огненных стрел греха. Постом и молитвой христианин способен противостоять испытаниям зла и выходить победителем.
Разновидности поста
Пост бывает двух типов: пост от грехов и пост от телесной пищи. Не всегда Священное писание и церковь диктуют отказываться от пищи, однако всегда и во все времена требуется отказаться от грехов. Бог свят и требует святости от человека – то есть держаться подальше от грехов. То есть воздержание от грехов полезно даже без отказа от пищи. Но отказ от пищи без отказа от грехов абсолютно бесполезно. Какая польза, если тело худеет в посте, а душа отягощается грехами. «Сатана всегда постится, ничего не ест, но совершать грехи не прекращает и не устает, – говорит св. Григор Тадеваци, и добавляет: – Некоторые в дни поста не едят баранину, но едят человеческое мясо, что более тяжкий грех».
Значит, оба должны протекать вместе, дополняя друг друга, чтобы результат был лучше.
В книге пророка Есаи есть очень красивый и поучительный эпизод, в котором Бог устами пророка возвещает, каков желанный ему пост.
«Божественный народ (евреи – А.К.), жалуясь, вопрошает Бога:
– Как случилось, что мы постились, и Ты не увидел, подвергли себя лишениям – и Ты не узнал.
Бог отвечает:
– Потому что в дни вашего поста вы выполняете свои желания, и причиняете боль всем тем, кто подчиняется вам. В противоречии и войне держите и бьете слабого. А для чего мне такой пост: вы должны приходить ко Мне и жаловаться, и Я не буду вас слушать.
…Разруби узел бесправия, погуби свое торгашеское коварство и насилие, прости и освободи обиженных, и разорви все неправедные вексели. Голодным раздай свой хлеб, и отведи в свой дом бездомных нищих: если увидишь голого человека, одень его, но сыном своим не пренебрегай. Тогда подобно рассвету распространится твой свет, и быстро наступит твое выздоровление. Перед тобой должна следовать твоя справедливость и Божья Слава будет хранить тебя. Тогда ты позовешь, и Бог услышит тебя: пока ты будешь говорить, Он скажет: «Вот я пришел…»
Наш Владыка в земной своей жизни трижды голодал и жаждал, и три раза не нашел подходящей пищи и питья. Первый раз Ему предложили в пустыне есть камни, во второй раз, по пути в �?ерусалим, Он подошел к инжировому дереву, однако не нашел на нем съедобных плодов и проклял дерево. В третьем случае, на кресте, Ему предложили уксус, и Он отказался. �?исус не желает гибели кого-либо, а желает, чтобы все спаслись, возвратившись.
Те, кто не кается и не признается в грехах, приносят камни нашему Владыке, как люди с каменным сердцем. Некоторые же приносят Владыке только листья, либо шелест листьев, где нет плодов. То есть пустые слова, когда только на словах, а не на деле подчиняемся нашему Владыке, точно так, как лицемеры: говорим, но не делаем. Некоторые же приносят Владыке уксус и желчь – то есть зависть, споры, ненависть, которые отверг и не принял наш Владыка.
Воскресенья Великого Поста
Наша церковь присвоила воскресеньям Великого Поста специальные названия, обладающие глубоким смыслом, каждое из которых символизирует какую либо идею или реальность Священного Писания, а все вместе составляют «золотую цепь», обобщая таинство Великого Поста.
Это:
Бун Барекендан – считается первое воскресенье Великого Поста, хотя и не входит в счет Великого Поста. Называется «Бун Барекендан», потому что считается самым важным и самым большим среди барекенданов.
«Барекендан» – то есть доброе существование или добрая жизнь. В светском значении – радость, веселье, а в религиозном смысле – состояние духовного блаженства в память о блаженной жизни в Эдеме наших прародителей, в которой наслаждались непосредственным присутствием Бога.
Воскресенье изгнания – Ада и Ева недолго пребывали в блаженном раю – за неподчинение были изгнаны оттуда. Однако для нас, грешных, Христом открылся путь спасения и покаянием дана надежда вновь удостоиться райского наслаждения.
Блудное воскресенье – сказание о «Блудном сыне» указывает путь возвращения. Наш Отец небесный ждет всех. Отец всегда доброжелателен, и милостиво принимает всех тех, кто искренне кается во всех свершенных грехах. Он не желает гибели греховного, а желает спасения для всех.
Хозяйственное воскресенье – Каждый человек в этом мире назначен Богом хозяйственником, значит, должен попытаться мудрым образом распоряжаться своим хозяйством, е. т. свою жизнь, мысли, дарования, собственность и богатство – «неправедную мамону», совершая посредством которых только добрые пожертвования можем обеспечить себе «вечную обитель».
Судное воскресенье – воскресенье «Неправедного судьи» содержит в молитве смысл вечности, без безнадежности обращаться в Богу в уверенности, что Он слышит и ответит нашими молитвам, если они согласны его воле.
Воскресенье пришествия – последнее воскресенье Великого Поста называется «Пришествие», которое напоминает и первое, и второе пришествие Спасителя. Первым, то есть Богоявлением, человеку была дана возможность удостоиться спасения, распались оковы ада, раскрылись врата рая. А упоминанием Второго Пришествия вновь вспоминаем, что Христос к концу света «придет в том же облике и Славой Отца, судить живых и мертвых».
Вербное воскресенье – Седьмое воскресенье называется Вербным, что означает славное вхождение Владыки в �?ерусалим, когда народ – стар и млад, взяв пальмовые ветви, выходит встречать Владыку, благословляя его как царя �?зраиля.
Следующее – воскресенье Святого возрождения Христа, Святая Пасха, которая в этом году отмечается 1 апреля.