Բուխարեստում նշվել է ռումինահայ լրագրող Մադլեն Կարակաշյանի գործունեության 60-ամյակը
Բուխարեստի Հայոց մշակույթի տանը վերջերս տեղի ունեցավ ռումինահայ լրագրող, գրող, թարգմանիչ Մադլեն Կարակաշյանի լրագրողական գործունեության վաթսունամյակին նվիրված երեկույթ, եւ այդ առիթով հեղինակի «Հայերի հետ, հայերի մասին» գրական շարքի հինգերորդ հատորի շնորհանդեսը:
Պատմանկարագրական այս ժողովածուն, որ լույս է տեսել 2001-2013թթ., պարունակում է հայ նշանավոր գործիչներին նվիրած Կարակաշյանի հոդվածները, նրանց հետ հարցազրույցները, ռումինահայ գրական-մշակութային կյանքի եւ անհատների մասին ճանաչողական նյութեր՝ ավելի քան 1200 էջ: Մադլեն Կարակաշյանը պատրաստել է հարցազրույցներ բազմաթիվ նշանավոր անձնավորությունների հետ, ինչպես օրինակ՝ Հակոբ Սիրունի, Սուրեն Քոլանճյան, Արամ Խաչատրյան, Շառլ Ազնավուր, Երվանդ Սերոբյան, Էդվարդ Թումաջանյան, Արամ Ղարաբեկյան, Հրաչյա Թամրազյան եւ շատ այլ հայեր, ռումինացիներ եւ օտարներ: Մադլեն Կարակաշյանը բազմաթիվ գրախոսականներ է հեղինակել հայ կամ ռումին գրողների հայկական թեմաներով լույս ընծայած երկերի մասին: Հիշյալ հատորներում հեղինակը բազմիցս ոգեկոչել է երջանկահիշատակ Վազգեն Ա Կաթողիկոսին, Ավետիք Իսահակյանին, Վիլյամ Սարոյանին եւ հայոց այլ մեծերի:
Միջոցառմանը, գնահատելով հեղինակի գրական ավանդը, Ռումինիայի Հայոց միության նախագահ, գրող Վարուժան Ոսկանյանը մասնավորապես նշեց, որ «առիթ ունենք հանդիպելու մի հեղինակի, ով խորապես կապված է իր հայկական ծագումին եւ այն արժեքներին, որոնք հայ ազգը նվիրել է համաշխարհային քաղաքակրթությանը»:
Միջոցառմանն ընթերցվեց հոբելյարին ուղղված Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հղած շնորհավորական ուղերձը: Նախկինում գրական եւ հայապահպան գործունեության համար Մադլեն Կարակաշյանը պարգեւատրվել է Սփյուռքի նախարարության «Վիլյամ Սարոյան» շքանշանով եւ ՀՀ Մշակույթի նախարարության պատվոգրով:
Մադլեն Կարակաշյանը ծնվել է 1934թ. դեկտեմբերի 19-ին Ռումինիայի Կրայովա քաղաքում: Ուսանել է Ելենա Կուզայի անվան քոլեջում եւ Կրայովայի Կոռնետիի անվան կոնսերվատորիայում: Աշխատանքային գործունեությունն սկսել է որպես ռումինահայ «Նոր Կյանք» շաբաթաթերթի խմբագրության քարտուղար: Այնուհետեւ որպես անկախ լրագրող համագործակցել է ռումինական հեռուսատատեսության, ռադիոյի եւ տպագիր մամուլի հետ:
Մադլեն Կարակաշյանը լրագրությունը զուգակցել է թարգմանչական գործունեության հետ` հայերենից եւ ֆրանսերենից ռումիներեն թարգմանելով հայ հեղինակների եւ հայերի մասին բազմաթիվ գործեր, որոնց թվում Ավ. Իսահակյանի «Աբու Լալա Մահարի», Ալ. Շիրվանզադեի «Քաոս» ստեղծագործությունները, Վազգեն Առաջին կաթողիկոսի մասին Սուրեն Քոլանջյանի եւ Ազնավուրին նվիված Ռիչարդ Բալդուչիի մենագրությունները: Գրական գործունեության մեջ հատկապես արժեքավոր է Մադլեն Կարակաշյանի «Հայերի հետ եւ հայերի մասին» հինգ հատորից բաղկացած ժողովածուն, որն ամփոփում է հայ նշանավոր գործիչների վերաբերյալ հոդվածները, նրանց հետ հարցազրույցները, ռումինահայ գրական-մշակութային կյանքի եւ անհատների մասին ճանաչողական նյութեր: Վերոհիշյալ նյութերը լույս են տեսել Ռումինիայի տասնյակ թերթերում եւ պարբերականներում, ինչպես նաեւ ռումինական հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հաղորդումների շրջանակներում:

Recently, the Armenian Culture Home in Bucharest held an event dedicated to the 60th anniversary of Romanian-Armenian journalist, writer, translator Madlen Karakshyan’s career in journalism and the presentation of the fifth volume of the writer’s book “With Armenians and About Armenians”.
This collection of historical and illustrated books has been released between 2001 and 2013 and contains more than 1,200 pages of Karakashyan’s articles devoted to notable Armenian figures, her interviews with them, as well as cognitive articles about Romanian-Armenian literary and cultural life and Romanian-Armenians. Madlen Karakashyan has interviewed several notable figures, including Hakob Sirun, Suren Kolantchyan, Aram Khachaturian, Charles Aznavour, Yervand Serobyan, Yervand Tumajanyan, Aram Gharabekian, Hrachya Tamrazyan and many other Armenians, Romanians and other foreigners. Madlen Karakashyan has also written several critiques about the books about Armenians by Armenian or Romanian writers. In the mentioned volumes, the author has commemorated the late Catholicos Vazgen I, Avetik Isahakyan, William Saroyan and other great Armenians.
Appreciating the author’s contribution to literature during the event, President of the Union of Armenians of Romania, writer Varujan Vosganian mentioned that “we have the opportunity to have an encounter with an author who is deeply connected to her Armenian roots and the values that Armenians have given to world civilization”.
During the event, the congratulatory message of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan was read, and Madlen Karakashyan was granted the “William Saroyan” Medal of the RA Ministry of Diaspora and the diploma of the RA Ministry of Culture for her literary activities and activities for the preservation of the Armenian identity.
Madlen Karakashyan was born on December 19, 1934 in Krayova, Romania. She studied at the Kuza College and the Corneti Conservatory of Krayova. Karakashyan began her career as a secretary at the editorial office of “Nor Kyank” Romanian-Armenian Weekly and went on to work as a journalist for Romanian television, radio and the press.
Madlen Karakashyan has also translated several works of Armenian authors and works about Armenians from Armenian and French to Romanian, including Avetik Isahakyan’s “Abul Lala Mahari”, “Alexander Shirvanzadeh’s “Kaos”, as well as Suren Kolanjyan’s book about Catholicos Vazgen I and Richard Balduchi’s book devoted to Aznavour. Madlen Karakashyan’s valuable book is her five-volume book “With Armenians and About Armenians”, which includes the articles devoted to notable Armenian figures, interviews with them, as well as materials devoted to Romanian-Armenian literary and cultural life and Romanian-Armenians. The above mentioned materials have been published in dozens of newspapers and periodicals throughout Romania and have been included in the programs broadcast on Romanian television and radio.
Madlen Karakashyan is a member of the Association of Professional Independent Journalists and the Union of Writers of Armenia.