Հայրենադարձ երեխաների համար «Շիրակացու ճեմարան»-ում կազմակերպվում է անհատական ուսուցում
Սփյուռքահայ ընտանիքների համար շատ հաճախ հայրենադարձվելու շարժառիթ է հանդիսանում երեխաների ապագայի հանդեպ մտահոգությունը: Ծնողները ցանկանում են, որ իրենց զավակները Հայաստանում ո´չ միայն կրթություն ստանան, այլև իրենց ապագան կերտեն:
Հայաստանյան դպրոցներում, սակայն, շատ հաճախ հայրենադարձ երեխաները բախվում են տարաբնույթ խնդիրների: Երևանի «Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիրն այն հաստատություններից է, որտեղ մշակվում են հատուկ ծրագրեր, ուսուցման մեթոդներ՝ Հայաստան տեղափոխված երեխաներին դասապրոցեսին ներգրավելու համար: Անհրաժեշտության դեպքում նաև հոգեբանական աջակցություն է ցուցաբերվում:
«Մեր ուսումնական հաստատությունում հայրենադարձ երեխաների համար կազմակերպվում է անհատական ուսուցում, եթե նա տվյալ տարիքային խմբի ծրագրային չափորոշիչներով դասավանդում անցնելու համար բավարար գիտելիքներ և հմտություններ, Մայրենիի իմացություն չունի: Մշակվում է համապատասխան անհատական ծրագիր՝ դիմորդին որոշակի ժամանակահատվածում տարիքային խմբի ուսումնառությանը ներառելու համար», «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց «Շիրակացու ճեմարան» միջազգային գիտակրթական համալիրի տնօրենի խորհրդական և Մաթեմատիկայի ամբիոնի վարիչ Գագիկ Թոռչյանը՝ հավելելով, որ խմբում որոշակի առանձնահատկություններ ունեցող սաների հանդեպ կիրառվում են անհատական մոտեցումներ և տարբերակված ուսուցման մեթոդներ:
Խոսելով հայրենադարձ երեխաների մոտ նկատվող դժվարությունների մասին՝ Գագիկ Թոռչյանը նկատեց, որ նրանք հիմնականում բախվում են լեզվական, առարկայի ակադեմիական գիտելիքների բացակայության, Հանրապետության առարկայական ծրագրերի, այլ համայնքներում առկա ծրագրերի բովանդակային, մշակութային տարբերությունների և ռուսերենին չտիրապետելու խնդիրներին: Սակայն նրանց համար ստեղծում են այնպիսի միջավայր, որպեզի հաղթահարեն առկա բարդությունները:
Սաների հետ հոգեբանական զրույցներ կազմակերպելու անհրաժեշտության դեպքում Ճեմարանի հոգեբանական ծառայությունն իրականացնում է համապատասխան աշխատանքներ, նաև միջամտում է հոգեբանության լաբորատորիան, օգնում են խմբի մանկավարժ-հոգեբանը և դասավանդող ուսուցիչները:
«Ինչ վերաբերվում է արևելահայերենի և արևմտահայերենի լեզվական խոչընդոտներին, ապա այն բանավոր խոսքում առավել հեշտ է հաղթահարվում, դժվարություններ են առաջանում գրավոր խոսքում՝ պայմանավորված երկու գրական լեզուներում առկա ուղղագրությունների, բառապաշարային և քերականական տարբերություններով: Այս ամենը հաշվի առնելով՝ կազմվում են անհատական ուսուցման ծրագրերը»,-նշեց Գագիկ Թոռչյանը:
Զրույցի ընթացքում պարզ դարձավ նաև, որ գիտակրթական համալիրում մոտ 70 հայրենադարձ սովորող կա: Համեմատության կարգով, հայերեն ավելի լավ են խոսում, հայկական մշակույթին և պատմությանը քաջատեղյակ են հիմնականում Մերձավոր Արևելքի երկրներից եկած երեխաները:

Для детей-репатриантов в школе-лицее «Анания Ширакаци» организовано индивидуальное обучение
Очень часто, обеспокоенность за будущее детей является тем самым стимулом, который служит толчком к решению о репатриации. Пожелание родители заключается в том, чтобы их дети не только получили здесь образование, но и построили свое будущее.
Но в реальности, очень часто в армянских школах дети репатриантов сталкиваются с различными трудностями. Ереванский международный образовательный комплекс «Лицей Ширакаци» является одним из тех учреждений, в которых разработаны специальные программы и методики обучения детей, которые позволяют приобщиться детям репатриантов к образовательному процессу в Армении. При необходимости предоставляется помощь психологов.
«В нашем учебном заведении организованы классы индивидуального обучения для тех детей репатриантов, у которых нет достаточных знаний или навыков для обучения по стандартам данной возрастной группы. По подготовленной индивидуальной программе, ученик в течение короткого периода изучает программу, соответствующую его возрастной категории»-, сказал в интервью «Hayern aysor» заместитель директора по воспитательной и педагогической части международного образовательного комплекса «Лицей Ширакаци» и руководитель департамента математики Гагик Торчян. Также он добавил, что в группе к детям, имеющим определенные особенности применяются индивидуальный подход и дифференцированные методы обучения.
Говоря о трудностях, с которыми сталкиваются дети репатриантов, Гагик Торчян отметил, что они в основном трудности связаны с отсутствием лингвистических, академических знаний предметов, из-за различий в содержании и методов обучения в общинах, культурных различий и незнания русского языка. Но они делают все возможное, чтобы обеспечить беспрепятственное вовлечение детей в коллектив и образовательный процесс.
В случае возникновения препятствий психологического характера, с детьми занимается психологическая служба лицея, и при необходимости психологическая лаборатория, также помогают педагоги и методисты.
«Что касается восточно-армянского и западно-армянского языка, то здесь основные трудности возникают в письме из-за орфографических, лексических и грамматических различий. А что касается разговорной речи, то здесь намного легче преодолеть препятствия. Учитывая все эти проблемы, разрабатываются индивидуальные учебные программы », – сказал Гагик Торчян.
Во время беседы, мы узнали, что в школе обучаются около 70 детей репатриантов. Сравнительно, хорошо знают язык, армянскую культуру и историю дети с Ближнего Востока.