Քայլ դեպի տուն. Հայաստանը ո´չ միայն սիրելու երկիր է, այլև՝ ապրելու
Հայաստանյան ամառ, հայկական գույներ ու տրամադրություն: Աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող շուրջ 400 պատանի ու երիտասարդ Սփյուռքի նախարարության «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի շրջանակներում, շատերն առաջին անգամ, իրենց քայլը կատարեցին դեպի Հայաստան: Քայլ, որը բեկումնային եղավ նրանցից յուրաքանչյուրի համար՝ յուրովի: Մեկը վերգտավ իր հայրենիքը, մեկ ուրիշը ձեռք բերեց նոր ընկերներ, մյուսը՝ առաջին անգամ գրեց իր անունը մաշտոցյան տառերով, մեկ ուրիշն էլ առաջին անգամ սիրահարվեց և ամենակարևորը՝ երկու շաբաթ վայելեց իր հայրենիքի օդը, արևը, մարդկանց ջերմությունը, սարերի ու լեռների հպարտ գեղեցկությունը, շփվեց իր նման, պարզապես տարբեր երկրներում ապրող հասակակիցների հետ:
Շահեց ո´չ միայն ծրագրի մասնակիցը, այլև՝ Հայաստան աշխարհը: Հայաստանում երկու շաբաթ շարունակ միախառնվեց արևելահայերեն ու արևմտահայերեն խոսքը, մեկտեղվեցին ռուսահայն ու ամերիկահայը, ֆրանսահայն ու վիրահայը, մեկտեղվեցին՝ միմյանց ճանաչելու, միմյանց գտնելու ու այլևս միմյանց հարազատ մնալու պայմանով. ոչինչ, որ ապրում են աշխարհի տարբեր քաղաքներում ու երկրներում: Հեռավորությունը կկարճի այն սերը, որը նրանք գտան Հայաստանում: Գտան, որ տանեն իրենց բնակության երկրներ:
Այդ սերը՝ Հայրենիքում գտնված սերը երբեք անհետևանք չի մնա, այլ ամեն օր, ամեն ժամ ու ամեն պահ կհիշեցնի, որ Հայաստան անունով հեռու ու մոտ մի երկրում իրենք թողել են հիշողություններ, ժպիտներ, ընկերներ ու արցունքախառը ձայներ: Ձայներ, որոնք անընդհատ կհնչեն նրանց ականջներում. «Խոստանում ես, չէ՞, որ ինձ հիշելու ես», «Անպայման կգրես. լա՞վ», «Չմոռանաս զանգել ինձ», «Ե՞րբ ենք նորից հանդիպելու», «Չեմ ուզում Հայաստանից հեռանալ», «Ես վերադառնալու եմ»…
Եվ իսկապես, մի օր նրանք անպայման կգան այդ հիշողությունների ու ժպիտների հետևից: Կգան ու կգնան, կգան… ու մի քիչ ավելի երկար կմնան, իսկ մի օր էլ՝ կգան ու կմնան ընդմիշտ, որովհետև՝ «Հայաստանը ո´չ միայն սիրելու երկիր է, այլև՝ ապրելու»,- ինչպես հրաժեշտի հանդիպմանը նրանց փոխանցեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

«Армения – не только страна, которую надо любить, но и страна, где надо жить»
Армянское лето, армянские цвета и настроение. В рамках программы «Шаг к дому» около 400 молодых юношей и девушек армянской диаспоры, проживающих в разных странах, впервые сделали свой шаг к дому, в Армению. Шаг, который был уникальным прорывом для каждого из них. Кто-то приобрел свою родину, кто-то – новых друзей, кто-то впервые написал свое имя на родном языке или влюбился, а самое главное –  насладился свежым воздухом,солнцем, типлотой людей, красотой гор своей родины, также познакомились с ровестниками из разных уголков мира.
Эта программа пошла на пользу не только участникам, но и Армении. Были объединены восточно- и западноармянский языки, сплотились армяне из России и Америки, Франции, Грузии, сплотились с целью узнать и породниться друг с другом и неважно, что все они живут в разных странах и городах. Любовь, которую они приобрели в Армении на допустит, чтобы они почувствовали это расстояние и это чувство останется с ними навсегда, где бы они не были или жили.
Эта любовь никогда не останется беспоследственной, наооборот, каждый день и час будет напоминать, что они оставили на своей Родине воспоминания, улыбки, дурзей, покинув страну со слезами радости и печали одновременно. Эти моменты прощания навечно останутся в их воспоминаниях.
«Обещаешь всегда помнить обо мне?» «Напиши мне обязательно, ладно? », «Не забудь позвонить мне», «Когда мы встретимся снова?», «Я не хочу покидать Армению», «Я вернусь» …
�? действительно, однажды они обязательно вернутся за этими воспоминаниями и улыбками. Они периедут , останутся, а однажды даже вернутся навсегда, так ка «Армения – не только страна, которую надо любить, но и страна, где надо жить»,- как на церемонии сказал премьер-министр РА Никол Пашинян.