Մովսես Արիստակեսյանն իր տանը կհյուրընկալի «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի 3 մասնակցի
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Քայլ դեպի տուն» ծրագրում առանցքային դերակատարություն ունեն հյուրընկալ ընտանիքները: Վերջիններիս օգնությամբ սփյուռքահայ երիտասարդները ճանաչում են Հայաստանը՝ ներսից: Ծանոթանում են հայկական ավանդական ընտանիքի նիստ ու կացին, սովորույթներին՝ ապրելով ու ընտանիքի անդամների հետ իրենց ամենօրյա հացը կիսելով:
Երևան քաղաքի Հարավ-Արևմտյան Բ2 թաղամասի բնակիչ Մովսես Արիստակեսյանն իր տանն է հյուրընկալելու «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի միանգամից երեք մասնակցի: Ֆրանսիայում բնակվող 17-ամյա Անժելո Բալյանը, 15-ամյա Թենգիզ Տարտարաշվիլին (Սևյան) և ՌԴ Կրասնոդարի երկրամասում ապրող 17-ամյա Ռոբերտ Յազյանը մոտ երկու շաբաթ Մովսես Արիստակեսյանի հյուրերն են լինելու:
Երիտասարդներից մեկը՝ Թենգիզ Տարտարաշվիլին (Սևյան) Հայաստան է ժամանել երեկ՝ օգոստոսի 7-ին: Նրան օդանավակայանում դիմավորել են Մովսես Արիստակեսյանն ու կինը՝ Անահիտ Սիմոնյանը, և միանգամից իրենց տուն տարել: Ընդամենը մի քանի ժամ հանգստանալուց հետո նրանք Թենգիզի հետ այցելել են Ամբերդ, Բյուրական:
«Տեղեկանալով ծրագրի մասին՝ մենք էլ որոշեցինք մեր քայլն անել ու մեր տանը հյուրընկալել ծրագրի մասնակիցների: Այս կերպ մեր կարելիությունների սահմանում փորձում ենք աջակցել մեր պետությանը, հեղափոխությանը: Միաժամանակ այն լավ հնարավորություն է, որպեսզի դրսում բնակվող մեր երեխաները ծանոթանան ոչ միայն իրենց հայրենիքին, այլև հայկական ընտանիքներին: Նախապես ծանոթանալով «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի օրակարգին՝ ինքս էլ ինձ համար եմ յուրատեսակ ծրագիր կազմել: Որոշել եմ մեր տանը հյուրընկալվող երիտասարդներին տանել այն վայրերը, որոնք ներառված չեն ծրագրում: Ցանկանում եմ, որ այս օրերի ընթացքում նրանք ավելի շատ տեսարժան վայրեր այցելեն ու հնարավորինս շատ բան կարողանան տեսնել»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Մովսես Արիստակեսյանը:
Թենգիզն առաջին անգամ է Հայաստանում, թեև հազիվ մեկ օր է անցել, բայց շատ է տպավորված երկրի գեղեցկությամբ: Նրան դուր են եկել Հայաստանի լեռները, բնությունը, զարմացած է այն ամենով, ինչ տեսնում է: «Օրվա ընթացքում արդեն մի քանի անգամ ասել է, որ Հայաստանն իր հայրենիքն է, որ թեև եղել է աշխարհի 24 երկրում, բայց Հայաստանն իրեն տպավորել է ամենից շատ: Միշտ կապի մեջ ենք Թենգիզի մայրիկի հետ: Նա մի փոքր անհանգստանում է, քանի որ առաջին անգամ է իր որդին միայնակ բնակվում: Բայց մենք ամեն ինչ անում ենք, որ Թենգիզն իրեն ոչ մի րոպե մենակ չզգա»,- ասաց Մովսես Արիստակեսյանը:
Ամբերդում շրջելուց հետո՝ որոշել են ճաշել «Նոր Ամբերդ» ռեստորանում: «Երբ այնտեղ իմացան, որ Թենգիզը Հայաստան է ժամանել մասնակցելու «Քայլ դեպի տուն» ծրագրին, որ այդ օրերի ընթացքում մեր տանն է բնակվելու, ռեստորանի աշխատակիցներն էլ որոշեցին իրենց փոքրիկ լուման ունենալ ծրագրում և մեզ հյուրասիրեցին իրենց ֆիրմային «Նոր Ամբերդ» ուտեստով»,-պատմեց Մովսես Արիստակեսյանը:
Բյուրականում արդեն աստղադիտարանի աշխատակից Անահիտի և էքսկուրսավար Նարեի օգնությամբ Թենգիզը ծանոթացել է աստղադիտարանին:
Պարոն Արիստակեսյանը պատմեց, որ այսօր երեկոյան Թենգիզին հետաքրքիր անակնկալ է սպասվում. «Կինս՝ Անահիտ Սիմոնյանը, Երևանի Եղիշե Չարենցի անվան թիվ 67 հիմնական դպրոցի ուսուցչուհի է: Նրա նախկին աշակերտները դպրոցն ավարտելու 25-ամյակի կապակցությամբ հավաքույթ են կազմակերպել և կնոջս հրավիրել: Սակայն նա մերժել էր՝ ասելով, որ իր տանը հյուր ունի և չի կարող նրան մենակ թողնել: Երբ իր նախկին աշակերտներն իմացել են այդ մասին, հրավիրել են Թենգիզին ու ինձ ևս: Այսօր երեկոյան Թենգիզը կտեսնի, թե նախկին դասընկերները տարիներ անց ինչպես են պահպանել իրենց ընկերությունն ու այսօր միասին ոչ միայն հավաքվում են, այլև ուրախանում»:
Ընտանիքը վաղը ծրագրում է Սևանա լիճ այցելել: Մովսես Արիստակեսյանը ցանկանում է, որպեսզի Թենգիզը Սևանում լողանա: Իսկ երեկոյան նրանց կմիանան Անժելոն և Ռոբերտը, ու արդեն միասին կփորձեն հետաքրքիր ու հագեցած ժամանակ անցկացնել: «Մեր նպատակն է, որ երիտասարդները տպավորված վերադառնան, որ մեկ օր քայլ անեն տուն՝ արդեն վերջնականապես: Ճիշտ է, նրանք դեռ երիտասարդ են, շատ նպատակներ ու ծրագրեր ունեն, բայց այս այցելության շնորհիվ նրանք կկապվեն հայրենիքին»,- ասաց Մովսես Արիստակեսյանը, իսկ տիկին Անահիտը հավելեց. «Եթե անգամ մի օր չվերադառնան Հայաստան, ապա իրենց հայրենիքին, արմատներին ծանոթանալը նրանց կօգնի հայի անունը բարձր պահել այն երկրներում, որտեղ բնակվում են»:

Мовсес Аристакесян примет у себя в гостях сразу трех участников программы «Шаг к дому»
В программе Министерства Диаспоры «Шаг к дому» решающую роль играют принимающие семьи. С их помощью молодые армяне диаспоры познают свою родину изнутри, становятся частью их повседневной жизни, узнают их обычаи, разделяя с ними трапезу.
Житель юго-западного района Еревана Мовсес Аристакесян примет у себя в гостях сразу трех участников программы «Шаг к дому». 17-летний житель Франции Анжело Балян, 15-летний Тенгиз Тартарашвили (Севян) и 17-летний Роберт Язян из Краснодарского края РФ будут в гостях у Мовсес Аристакесяна.
Один из молодых людей, Тенгиз Тартарашвили (Севян), прибыл в Армению вчера, 7 августа. Мовсес Аристакесян и его супруга Анаит Симонян встретили участника в аэропорту и отвезли к себе домой. После нескольких часов отдыха они вместе с Тенгиз поехали в Амберд, Бюракан.
«Узнав о программе, мы тоже решили сделать свой шаг и принять в нашем доме участников программы. Таким образом, мы пытаемся поддержать наше государство и революцию по мере наших возможностей. Одновременно это хорошая возможность для наших детей, живущих за рубежом, не только познакомиться с родиной, но и с армянскими семьями. Заранее ознакомившись с повесткой дня программы «Шаг к дому», я для себя создал уникальный план. Я решил ознакомить молодых людей , которые находятся в гостях у меня дома, с местами, не включенные в программу. Я хочу, чтобы они на протяжении этих дней посетили как можно больше достопримечательностей , тем самым получить шанс лучше узнать свою родину», – сказал Мовсес Аристакесян в разговоре с «Hayern Aysor».
Тенгиз впервые в Армении, несмотря на то, что прошел лишь день, он успела насладиться красотой страны. Ему понравились горы и природа страны, он в восторге от того, что видит.
«В течение дня он уже не раз уже сказал, что Армения- это его родина, что хотя он побывал в 24 странах мира, самое большое впечатление на него произвела Армения. Мы всегда поддерживаем связь с матерью Тенгиз. Она немного беспокоится , так как ее сын впервые остается один на столько долгий срок. Но, мы делаем все, чтобы Тенгиз ни минуты не чувствовал себя одиноким»,- сказал Мовсес Аристакесян.
После того, как посетили Амберд, мы отправились в ресторан «Новый Амберд». Когда там узнали, что Тенгиз прибыл в Армению, чтобы принять участие в программе «Шаг к дому» и что останется у нас дома в течение всей программы, работники ресторана тоже решили внести свой маленький вклад и угостили нас своим фирменным блюдом «Новый Амберд» »,- рассказал Мовсес Аристакесян.
Сотрудница Бюраканской астрофизической обсерватории Анаит и гид Наре с удовольствием показали Тенгиз все самое интересное в обсерватории.
Господинн Аристакесян рассказал нам, что сегодня Тенгиз ожидает интересный сюрприз: «Моя супруга Анаит Симонян – учительница школы № 67 г. Еревана им. Егише Чаренца. Ее бывшие ученики организовали и прегласили ее на собрание по случаю 25-летия окончания учебы. Однако она отказалась, сказав, что у нее есть гость , которого не может оставить одного. Когда ее ученики узнали об этом, они  нас с Тенгиз тоже пригласили на собрание. Сегодня вечером Тенгиз увидит, как бывшие одноклассники на протяжении всех этих лет смогли сохранить связь и дружеские отношения и что они не просто собираются, но разделяют друг с другом радостные моменты.
Семья планирует завтра посетить озеро Севан. Мовсес Аристакесян хочет, чтобы Тенгиз не только увидел, но и насладился водой озера. Вечером к ним присоединятся Анжело и Роберт и уже все вместе попытаются провести интересное время. «Наша цель – чтобы молодые участники уехали из Армении, получив положительные впечатления, чтобы однажды они сделали шаг к дому, который будет окончательным. Правда, они молоды, у них много целей и планов, но благодаря этому визиту они создадут связь со своей родиной », – сказал Мовсес Аристакян, а его супруга Анаит добавила: «Даже если они не вернутся в Армению, знакомство с родиной и их корнями поможет им сохранить имя армянина  в тех странах, где они живут».