Սփյուռքի նախարարը շախմատ խաղաց «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցների հետ
Հուլիսի 11-ին Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը հանդիպեց «Արի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի անցումային փուլի մասնակիցների հետ:
Կրթական և ճանաչողական մասից բացի՝ ծրագրի շրջանակներում նախատեսված են հանդիպումներ նախարարի հետ:
Եվ ահա այսօր մասնակիցների համար իսկական տոն էր: Նրանք հնարավորություն ունեցան 2,5 ժամ շարունակ նախարարի հետ շախմատ խաղալ ու նաև սովորել: Մխիթար Հայրապետյանը խաղաց միաժամանակ 19 պատանու հետ:
«Դեռ նման փորձառություն չեմ ունեցել, կարծում եմ հետաքրքիր փորձություն է սպասվում, «դուխո՛վ» »,- ասաց նախարարն ու անցավ խաղին:
Նախարարի հետ խաղում հաղթանակ տարավ 17 ամյա Անդրանիկ Սարգսյանը: Անդրանիկն Իրաքից է, շախմատ սկսել է խաղալ մանուկ հասակից, չէր սպասում, որ կհաղթի նախարարին: «Շատ դժվար խաղ էր, նախարարը շատ լավ է խաղում, համոզված չէի, որ կհաղթեմ»,- անկեղծացավ Անդրանիկը:
Անզիջում պայքար ունեցավ Կիպրոսից 12 ամյա Արա Մահտեսյանը, ով ոչ մի կերպ չէր հանձնվում, բայց վերջում տեղի տվեց:
Նախարարը բարձր գնահատեց պատանու անկոտրում կամքն ու նրան շնորհավորեց գեղեցիկ ու համառ խաղ ցուցադրելու համար:
Հանդիպման վերջում պատանիները լուսանկարվեցին նախարարի հետ՝ խոստանալով, որ կշարունակեն բարելավել իրենց գիտելիքներն այս սպորտաձևում:

Министр Диаспоры сыграл в шахматы с участниками программы «Ари тун»
Министр Диаспоры Мхитар Айрапетян 11 июля в Дома шахмат имени Тиграна Петросяна встретился с участниками переходного этапа учебно-познавательной программы «Ари тун».
Помимо учебной и познавательной части в рамках программы предусмотрены встречи с министром.
�? вот сегодня для участников был подлинный праздник. Они имели возможность на протяжении 2,5 часов играть с министром в шахматы, а также учиться. Мхитар Айрапетян играл одновременно против 19 подростков.
«Такого испытания у меня еще не было, думаю, ожидается интересное испытание, «с духом», – сказал министр и приступил к игре.
В соперничестве с министром победу одержал 17-летний Андраник Саркисян. Андраник из �?рака, в шахматы играет с детства, не ожидал, что сумеет победить министра. «Очень трудная игра была, министр играет очень хорошо, до конца не был уверен, что смогу победить», – разоткровенничался Андраник.
Непримиримая борьба развернулась и с 12-летним Ара Махтесяном из Кипра – он никак не хотел сдаваться, но в конце вынужден был признать поражение.
Министр высоко оценил непоколебимую волю юноши и поблагодарил его за красивую и упорную игру.
В завершение встречи юноши сфотографировались с министром, обещав, что продолжат углублять свои знания в этом виде спорта.