«Արի տուն-2014». Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլը
Ծաղկաձորի  «Արի տուն»  ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը: Ծրագրի մասնակիցները հյուրերի համար հանդես եկան համերգային ծրագրով, որը պատրաստել էին ճամբարային օրերի ընթացքում: Ելույթների ընթացքում ակներև էր հայրենասիրական շունչը: Միջոցառումը բացվեց Հայաստանի Հանրապետության Օրհներգով և «Հայր Մեր»  Տերունական աղոթքով: Հիշեցնենք, որ «Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլին մասնակցում էին նաև Դիարբեքիրից ժամանած 48 իսլամացած  հայեր: Դիարբեքիրցիները հուզմունքով և մեծ ոգևորվածությամբ էին ելույթ ունենում: Նրանք միախմբված կատարեցին «Կերմեր Ֆըսթան» ժողովրդական-ավանդական երգ-պարը, որով աշխուժություն առաջացրին բոլորի մոտ: Ապա իրենց կատարումներով ծրագրի մասնակիցներին ողջունեց «Հայկազունք» համույթը՝ Գուսան Հայկազունի գլխավորությամբ:
Հյուրերի կազմում էին  ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, ՀՀ  սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Արմեն Անդրեասյանը, նախարարության այլ աշխատակիցներ: Ֆիրդուս Զաքարյանն իր ողջույնի խոսքում մասնավորապես ասաց. «Բարո ՛վ  եք եկել Հայաստան, հուսով եմ՝ ծրագրի շրջանակներում անմոռաց օրեր եք ունեցել և այս օրերի ընթացքում ավելի եք կապվել Հայաստանի հետ, ուրախ ենք ձեզ տեսնելու այստեղ»: Պարոն Զաքարյանը Դիարբեքիրից ժամանած խմբի ղեկավար Գաֆուր Թյուրքային խորհրդանշական նվեր հանձնեց՝ հայերեն տառերով գլոբուս, իսկ մյուս մասնակիցները՝ որպես նվեր, «Արի տուն» ծրագրի մասին պատմող ֆիլմի խտասկավառակ ստացան:
Այնուհետև Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ «Սպասում» ֆիլմի պրեմիերան: Հեղինակը ազգությամբ քուրդ Ումուտ Բոզգիլն է, ով նույնպես մասնակցում էր «Արի տուն» ծրագրին:  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ֆիլմը Հայաստանում ցուցադրվում էր առաջին անգամ:
Վերջում արդեն ավանդական դարձած «Հրաժեշտի խարույկը» ազդարարեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության՝ Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի 6-րդ փուլի ավարտը:

«Ари тун-2014»: Завершился 6-й этап программы «Ари тун»
В Цахкадзорском лагере «Ари тун» состоялась торжественная церемония завершения 6-го этапа программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун». Участники программы выступили для гостей с концертной программой, подготовленной за дни пребывания в лагере. Красной нитью выступления пронизывала патриотическая тематика.
Мероприятие открылось Гимном Республики Армения и молитвой «Отче наш». Напомним, что в 6-м этапе программы «Ари тун» участвовали также 48 исламизированных армян из Диарбекира. Они выступали эмоционально, с большим воодушевлением: исполнили традиционный народный танец-песню «Кермер Фэстан», вызвавшую оживление всех присутствующих. Затем своим выступлением участников программы приветствовал ансамбль «Айказунк» во главе с гусаном Айказуном.
Среди гостей мероприятия были заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, руководитель аппарата Министерства Фирдус Закарян, начальник Управления общеармянских программ Министерства Армен Андреасян, другие сотрудники ведомства. В своей приветственной речи Фирдус Закарян. В частности, сказал: «Добро пожаловать в Армению. Надеюсь, в рамках программы вы пережили незабываемые дни и за это время еще больше привязались в Армении. Мы рады видеть вас здесь». Господин Закарян вручил руководителю группы, прибывшей из Диарбекира Гафуру Тюркаю, символический подарок – глобус с армянскими надписями. Остальные участники на память о проведенных в Армении днях получили диски с фильмом, рассказывающим о программе «Ари тун».
Затем в Цахкадзорском лагере «Ари тун» состоялась премьера фильма «Ожидание». Автор его, турок по национальности Умут Бозгил, также участвовал в программе «Ари тун». Фильм, посвященный 100-летию Геноцида армян, впервые демонстрировался в Армении.
В заключение ставший уже традиционным «Прощальный костер» возвестил завершение 6-го этапа программы ознакомления молодежи Диаспоры с Родиной «Ари тун» Министерства Диаспоры РА.