«Հպարտ եմ հայկական արմատներ ունենալու համար». կիպրոսահայ պատանի
Հուլիսի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցած «Արի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի անցումային փուլի բացման արարողության ժամանակ սփյուռքահայ պատանիների և աղջիկների շարքում աչքի ընկավ թուխ մաշկով, վառվռուն աչքերով և աշխույժ պահվածքով մի տղա: Սկզբում մտածեցի՝ ինչ ազգության է նա պատկանում և թե ինչպես է հաջողել հայտնվել «Արի տուն» ծրագրում. չէ՞ որ ծրագիրը նախատեսված է միայն սփյուռքահայ երեխաների համար: Հետաքրքրությունից դրդված՝ շտապեցի հարցուփորձ անել: Լսելով նրա արևմտահայերեն վարժ խոսքը` հասկացա, որ հայկական արմատներ ունի:
Կիպրոսահայ տասներեքամյա պատանու անունը Նորայր Բարսեղյան է: Նրա երակներում հայի և եթովպացու արյուն է հոսում: Նորայրի հայրը հայ է, իսկ մայրը՝ եթովպացի, երկուսն էլ Եթովպիայում են ծնվել, իսկ Նորայրը ծնվել և հասակ է առել Կիպրոսում, սովորում է տեղի «Նարեկ» հայկական վարժարանում:
Նորայրն անթերի հայերենով խոսելը բացատրում է այն փաստով, որ տանը հայրիկի հորդորով ինքն ու երկուամյա եղբայրը միայն մայրենիով են խոսում, պահպանում են հայկական ավանդույթները: Մայրիկը նույնպես կիսով չափ հասկանում է հայերեն, քանի որ ժամանակին դասընթացների է հաճախել: Նորայրը ժպտալով ասաց, որ մայրիկին հայերեն սովորեցնելն ինքն է ստանձնել, պարբերաբար «տնային հանձնարարություններ է» տալիս և ստուգում: Ճիշտ է, Նորայրը նաև եթովպերեն է խոսում, սակայն իրեն առավել հոգեհարազատ է հայերենը, որն, իր կարծիքով, աշխարհի ամենագեղեցիկ և ճոխ լեզուներից է:
«Հպարտ եմ հայկական արմատներ ունենալու համար, քանի որ հայերը տաղանդավոր, աշխատասեր, բարի, հումորի մեծ զգացում ունեցող մարդիկ են և շատ դժվարությունների են դիմացել, նաև տեղյակ եմ, որ քրիստոնեությունն առաջինն ընդունած ժողովուրդն ենք»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում նշեց Նորայրը:
Մեր զրուցակիցն առաջին անգամ է լինում Հայաստանում, միշտ երազել է գալ, մոտիկից ծանոթանալ մարդկանց, և հիմա ուրախ է, որ իր երազանքն իրականություն է դարձել «Արի տուն» ծրագրի շնորհիվ: Մինչև Հայաստան գալը համացանցի և գրքերի միջոցով ուսումնասիրել է բոլոր տեսարժան վայրերը, որոնք այցելելու է ծրագրով նախատեսված օրակարգով: Մինչ այժմ այցելած վայրերից շատ է հավանել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը, Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցին և Սարդարապատի հուշահամալիրը:
Նորայրը զրույցի վերջում խոսելով իր երազանքների մասին՝ ասաց, որ ցանկանում է բժիշկ դառնալ՝ մարդկանց օգտակար լինելու և հիվանդներին ապաքինելու համար:

Young Cypriot-Armenian: “I am proud to have Armenian roots”
During the July 2 ceremony marking the launch of the transitional stage of the “Ari Tun” (Come Home) educational-cognitive program at the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, there was an active boy with dark skin and bright eyes who stood out from the rest of the young Diaspora Armenians. At first, I asked myself what his nationality could be and how he had managed to participate in the “Ari Tun” program because after all, this program is only for Diaspora Armenian children and youth. With interest, I rushed to ask him questions, and when I listened to him speak Western Armenian fluently, I realized that he had Armenian roots.
The 13-year-old Cypriot-Armenian boy’s name is Norayr Barseghian. The blood of an Armenian and an Ethiopian runs in his veins. Norayr’s father is Armenian, and his mother is Ethiopian. They were both born in Ethiopian, but Norayr was born and raised in Cyprus and currently studies at the local Narek Armenian School.
Norayr says the reason why he speaks Armenian fluently is because he and his 2-year-old brother have listened to their father and only speak Armenian at home and preserve Armenian traditions. The Ethiopian mother also understands Armenian a little since she has taken Armenian language courses. With a smile on his face, Norayr said that he has taken responsibility to teach his mother Armenian and gives her “homework” on a regular basis and checks to see that she does it. True, Norayr also speaks Ethiopian, but Armenian is closer to his heart, and according to him, Armenian is one of the world’s most beautiful and most splendid languages.
“I am proud to have Armenian roots since the Armenians are talented, hard-working, kind people with a great sense of humor and have withstood many hardships. I also know that we Armenians are the first nation that adopted Christianity,” Norayr noted in an interview with Hayern Aysor.
Our interlocutor is in Armenia for the first time ever. He has always dreamed of coming to Armenia and interacting with the people in Armenia up close, and now he is glad that his dream came true through the “Ari Tun” program. Before coming to Armenia, he had explored all the see-worthy sites on the Internet and in books and will be visiting them through the program. Out of the sites that he has visited so far, he really likes the Mother See of Holy Etchmiadzin, the St. Mesrop Mashtots Armenian Church in Oshakan and the Battle of Sardarapat Memorial Complex.
Talking about his dreams, Norayr said that he wants to become a doctor to help people and heal patients.