«Ես «Արի տանն» անցկացրած  բոլոր  օրերը համարում եմ ուխտագնացություն դեպի Հայրենիք». Կալի Ավագյան
Ավարտվեց «Արի տուն-2016»-ը. 8-րդ փուլի հրաժեշտի միջոցառման հանդիսավոր արարողությամբ էլ սփյուռքահայ պատանիներն ու աղջիկիները ,տպավորված Հայրենիքի գույներով, մեկնեցին՝ իրենց հետ տանելով   մեր արևի ու հոգու ջերմությունը, մեր եկեղեցիների  կոչնակների զանգերի ղողանջները, Հայրենիքի  սառնորակ ջրի  ու քաղցրահամ մրգերի համը, նոր սովորած հայրենասիրական երգերի ու պարերի ելևէջները, իրենց մտապատկերում ունեցած  հայ մարդու ամբողջական կերպարը, և ամենակարևորը՝ Հայրենիք հասկացության ամբողջությունից մի մեծ  կտոր, արևի մի պայծառ շող: Մեկնումից առաջ «Հայերն այսօր»-ի համար նրանց հետ ունեցած հարցազրույցն անխարդախ հայելին է սփյուռքահայ երեխաների  տպավորությունների, որոնք ներկայացնում ենք մեր ընթերցողների ուշադրությանը:
Կալի Ավագյան, Իրաք, 17 տարեկան
-Մենք ընտանիքով տեղափոխվել ենք Հայաստան, որի համար  շատ ուրախ եմ: Ես երեք տարի առաջ՝ 2013-ին  եմ մասնակցել այս  գեղեցիկ ծրագրին: Ավելի հետաքրքիր է դարձել ճամբարային առօրյան, անձնակազմում ընդգրկված են հրաշալի մարդիկ. ես այստեղ ինձ զգում եմ հարազատ միջավայրում: Ոչ մի վայրկյան չես կարող ձանձրանալ: Խորհուրդ կտամ Սփյուռքում ապրող իմ հասակակիցներին մասնակցել այս ծրագրին, համոզված եմ՝ չե՛ն զղջա: Երանի ճամբարային առօրյայի օրերն ավելի շատ լինեն ,չեմ պատկերացնում, թե ինչպես պետք է բաժանվենք իրարից. սա մի մեծ ընտանիք է, ուր թագավորում են սերն ու խաղաղությունը, փոխըմբռնումը: Այսօր ոտքով գնացինք Կեչառիսի վանք, աղոթեցինք, մոմեր վառեցինք. շատ մեծ խորհրդավորություն կար այդ յուրօրինակ ուխտագնացության մեջ: Ես «Արի տանն» անցկացրած բոլո՛ր օրերն եմ համարում ուխտագնացություն  դեպի Հայրենիք:
Կարին Ավագյան, Իրաք, 19 տարեկան
Կարին1
-Մի մեծ ցանկություն ունեմ՝  ավելացնեն  ծրագրի մասնակցության օրերի թիվը. կարծում եմ՝ սրանով ամեն ինչ ասացի: Այս ծրագիրը մեզ տալիս է հայրենաճանաչողություն, ծանոթություն տարբեր երկրներից եկած մեր  հայրենակիցների հետ: Բոլոր առումներով ծրագիրը հրաշալի է մտածված: Այն  երիտասարդների, պատանիների համար շփումների մի յուրօրինակ հարթակ է, որի արդյունքում կարող են ծնվել հետաքրքիր գաղափարներ, ապագայի նորարարական ծրագրեր, այսինքն՝ «Արի տուն»-ը միայն հայրենաճանաչողական ծրագիր չէ, այն  նոր  ու հետաքրքիր մտահղացումների  դարբնոց է: ՀՀ սփյուռքի նախարարության այս ծրագիրը սրտամոտ ու հարազատ է դարձել մեզ համար: Դժվար է հրաժեշտ տալ հարազատ դարձած մարդկանց՝ ընկերներին, մանկավարժներին, սպասարկող անձնակազմին և գեղատեսիլ Ծաղկաձորին:
Այս անկեղծ ու սրտաբուխ կարծիքներն, անշուշտ, ամենաճիշտ, դիպուկ գնահատականն են «Արի տուն» կայացած  ու սիրված ծրագրի: Բարի՛  երթ «Արի տուն-2017»-ի նախապատրաստական աշխատանքներին: Շնորհավորում ենք  Հայաստանում  և աշխարհի բոլոր ծայրերում ապրող ու սովորող հայորդիներին  ուսումնական նոր տարվա առիթով, մաղթում նորանոր նվաճումներ՝ գիտելիքների ձեռք բերման ճանապարհին:

«Все дни, проведенные в «Ари тун», я считаю паломничеством на Родину»: Кали Авагян
Завершилась «Ари тун-2016»: торжественной прощальной церемонией 8-го этапа юноши и девушки из Диаспоры, под впечатлением красок Армении, разъехались, увозя с собой теплоту нашего солнца и души, звон колоколов наших церквей, вкус холодной воды и ароматных плодов Родины, переливы разученных патриотических песен и танцев, придуманный ими облик армянина, большой спектр понятия «Родина», яркий луч солнца. Беседа с ними для «Армяне сегодня» – искреннее отражение впечатлений детей из Диаспоры, которые представляем вниманию наших читателей.
Кали АВАГЯН, �?рак, 17 лет: – Мы всей семьей переехали в Армения, чему очень рады. В этой прекрасной программе я участвовала 3 года назад, в 2013-м. Еще интереснее стали лагерные будни, в состав включены замечательные люди, я здесь чувствую себя в родной стихии. Ни секунды не можешь грустить. Советую проживающим в Диаспоре сверстникам участвовать в этой программе – уверена, не пожалеют. Хоть бы лагерных дней было больше, не представляю, как будем расставаться друг с другом – это большая семья, где царят мир, любовь и взаимопонимание. Сегодня пешком отправились в монастырь Кечарис, помолились, зажгли свечи. В этом своеобразном паломничестве было большое таинство. Все дни, проведенные в «Ари тун», я считаю паломничеством на Родину.
Карин АВАГЯН, �?рак, 19 лет: – У меня есть большое желание – увеличить число дней программы. Думаю, этим все сказано. Эта программа дает нам познание Родины, знакомство с соотечественниками, приехавшими из разных стран. Во всех смыслах программа продумана замечательно. Это своеобразная площадка для общения молодых людей, юношей, в результате чего могут родиться интересные идеи, новаторские программы будущего, то есть, «Ари тун» не просто программа познания Родины, но и кузница новых интересных идей.
Эта программа Министерства Диаспоры РА стала близкой и родной для нас. Трудно прощаться с людьми, ставшими родными – друзьями, педагогами, обслуживающим персоналом и чудесным Цахкадзором.
Эти искренние, идущие от сердца мнения, несомненно, самая точная и меткая оценка состоявшейся и любимой программы «Ари тун». Доброго пути, работам по подготовке программы «Ари тун-2017». Поздравляем армянских детей, живущих в Армении и во всех уголках мира, с новым учебным годом, желаем новых успехов на пути к постижению знаний.