Սիրիահայ երիտասարդներն այցելել են Տաթևի վանական համալիր
2018 թ. հունիսի 9-ից 10-ը «Սիրիահայ երիտասարդների պայծառ ապագա» ծրագրի շրջանակներում մի խումբ սիրիահայ երիտասարդներ ուղևորվեցին դեպի Սյունիքի մարզ և այցելեցին Տաթևի վանական համալիր, Քարահունջ («Զորաց քարեր») և Նորավանք: Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հայաստանյան Կլոր սեղան հիմնադրամից, ուխտագնացության նպատակն էր մասնակիցներին ծանոթացնել Տաթևի վանքին, որը դարեր շարունակ եղել է հզոր հոգևոր և կրթամշակութային կենտրոն, կարևոր դեր է ունեցել հայ ժողովրդի պատմության մեջ:
«Այսպիսի ուխտագնացությունները շատ կարևոր են մեզ համար, քանի որ կարճ ժամանակի ընթացքում շատ բան սովորեցինք Հայաստանի աշխարհագրության և պատմության մասին: Ընկերական միջավայրում ավելի հեշտ է այս ամենն ընկալել, քան գրքերում կարդալով,» – ասաց մասնակիցներից մեկը:
Սիրիահայ երիտասարդներն օգտվեցին հանրահայտ «ՏաԹևեր» ճոպանուղուց: Թեև շատերն անհանգստանում էին, որ իրենց կյանքը բառի բուն իմաստով «թելից է կախված», սակայն շուտով համոզվեցին, որ ճոպանուղին անվտանգ է և ողջ երթի ընթացքում հիացան Սյունիքի զառիթափ ժայռերով և մոգական բնությամբ:
«Մենք իսկապես Աստծո կողմից օրհնված ազգ ենք: Այս պատերին նայելով դա եմ զգում,» – ընդգծեց մասնակիցներից մեկը: Նա շատ ուրախ էի հանդիպելու Տաթևի վանահայր Հայր Միքայել աբեղա Գևորգյանին: Ուղևորության մասնակից Կառլոսը կիսեց իր տպավորությունները. «Շատ ուրախ եմ, որ նման ծրագրի եմ մասնակցում: Մասնագիտությամբ ճարտարապետ եմ և շատ եմ սիրում հայկական ճարտարապետությունը: Ինձ կարևոր է Հայաստանում շրջագայելն ու եկեղեցիների ճարտարապետությանը ծանոթանալը,» – նշեց նա:
Մասնակիցները շատ տպավորված էին ուխտագնացությամբ և հիանալի տրամադրությամբ վերադարձան Երևան: Նրանք ոչ միայն հայաստանյան կարևոր հոգևոր կենտրոնների մասին նոր գիտելիքներ ստացան, այլև նոր ընկերներ ձեռք բերեցին և կիսեցին իրենց տպավորություններն ու փորձը:

Молодые сирийские армяне посетили монастырский комплекс Татева
В рамках программы «Светлое будущее армянской молодежи Сирии» 9-10 июня группа молодых сирийских армян направилась в Сюникскую область и посетила монастырский комплекс Татева, Караундж («Зорац карер») и Нораванк. Как сообщили редакции «Армяне сегодня»из армянского фонда «Круглый стол» Всемирного совета церквей, целью паломничества было познакомить участников с Татевским монастырем, который на протяжении веков был мощным духовным и образовательно-культурным центром, сыграл важную роль в истории армянского народа.
«Подобные паломничества очень важны для нас, поскольку за короткое время мы многое узнали о географии и истории Армении. В дружеской среде все это намного легче воспринять, чем читая книги», – сказал один из участников.
Молодые сирийские армяне воспользовались известной канатной дорогой «Крылья Татева». Хотя многие беспокоились, что их жизнь, в буквальном смысле слова «висит на волоске», однако скоро убедились, что канатная дорога безопасна и на протяжении всей поездки восхищались Сюникскими скалами и чарующей природой.
«Мы действительно нация, благословенная Богом. Я ощущаю это, глядя на эти стены», – подчеркнул один из участников. Он был очень рад встрече с аббатом Татевского монастыря иноком Микаелом Геворгяном. Участник путешествия  Карлос поделился своими впечатлениями: «Очень рад, что участвую в такой программе. По специальности я архитектор и очень люблю армянскую архитектуру. Для меня важно путешествовать по Армении и знакомиться с архитектурой церквей».
Участники были весьма впечатлены паломничеством и с прекрасным настроением возвратились в Ереван. Они не только получили новые сведения о важных духовных центрах Армении, но и приобрели новых друзей, поделились своими впечатлениями и опытом.