ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպել է Եվրահայկական 23-րդ խաղերի մասնակիցների հետ
Մարտի 31-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Ավստրիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Վիեննայում հանդիպել է Եվրահայկական 23-րդ խաղերի մարզիկների հետ: Նախարարը նախ շնորհավորել է բոլորին Սուրբ Հարության տոնի առթիվ և կարևորել աշխարհի 15 երկրներից (Հոլանդիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Բելգիա, Չեխիա, Ռուսաստան, Նորվեգիա, Վրաստան, Անգլիա, Իտալիա, Շվեյցարիա, Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Հայաստան, Թուրքիա, Ավստրիա) շուրջ 750 մասնակիցների ներկայությունը համահայկական սպորտային այս միջոցառմանը՝ նշելով, որ այն մեկ անգամ ևս խորհրդանշում է հայ ժողովրդի միասնականությունը:
Հրանուշ Հակոբյանն ընդգծել է, որ Համաեվրոպական խաղերի կազմակերպումը սոսկ մարզական միջոցառում չէ, այլ ազգային համախմբմանն ուղղված բացառիկ գործողություն:
«Ցանկանում եմ՝ բոլորդ նույն խանդավառությամբ ձեր Հայրենիք գաք՝ միասին տոնախմբելու Հայաստանի Հանրապետության կազմավորման, Մայիսյան հերոսամարտերի 100 և Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակներին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները»,-նշել է Սփյուռքի նախարարը:
Նախարարը սփյուռքահայ երիտասարդներին հորդորել է կառչած մնալ իրենց արմատներին, ազգային ինքնությանը, օտար ափերում սրբորեն պահպանել Մայրենին և սերտացնել կապը Հայրենիքի հետ: Հրանուշ Հակոբյանը նաև նրանց հրավիրել է՝ մասնակցելու ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից հուլիսի 6-8-ը կազմակերպվող Երիտասարդական համահայկական համաժողովին:
Այնուհետև Սփյուռքի նախարարը Եվրահայկական 23-րդ խաղերին մասնակցող թիմերին հանձնել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրեր, իսկ Վիեննայի «Արարատ» հայկական միության պատվո նախագահ Սեպուհ Բաղդոյանին պարգևատրել է Երախտագիտության մեդալով:
Հավելենք, որ Համաեվրոպական խաղերն ամենամյա են և տեղի են ունենում եվրոպական որևէ երկրում՝ Հիսուս Քրիստոսի Հրաշափառ Հարության և դրան նախորդող օրերին:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan meets with participants of 23rd Euro-Armenian Games
On March 31, during the working visit to Austria, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan had a meeting with the athletes participating in the 23rd Euro-Armenian Games. The Minister attached importance to the attendance of nearly 750 athletes of 15 countries at the pan-Armenian athletic event and stated that this symbolizes the unity of the Armenian people once again.
Hranush Hakobyan emphasized that the Euro-Armenian Games are not only a sporting event, but also a unique act for national consolidation.
“I would like you all to visit Armenia with the same excitement so that we celebrate the 100th anniversary of the First Republic of Armenia and the May Heroic Battles and the 2,800th anniversary of the foundation of Yerevan,” the Minister of Diaspora stated.
The Minister urged the young Diaspora Armenians to stay clung to their roots and the national identity, preserve the Armenian language and strengthen their bonds with Armenia. Hranush Hakobyan also invited them to participate in the Pan-Armenian Youth Forum to be organized on 6-8 July by the RA Ministry of Diaspora.
Afterwards, the Minister of Diaspora granted certificates of the RA Ministry of Diaspora to the teams participating in the 23rd Euro-Armenian Games and the Medal of Gratitude to Honorary President of the Armenian Sports Association ARARAT of Vienna Sepouh Baghdoian.
Let us add that the Euro-Armenian Games are an annual event and are held in a European country on and ahead of the Day of Resurrection of Our Lord Jesus Christ.