Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հակոբ Հավաթյանին
Փետրվարի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության Լիբանանի Հայոց թեմի Ազգային վարչության ատենապետ, Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության «Վահե Սեթյան» հրատարակչատան տնօրեն Հակոբ Հավաթյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց նրա գործունեությունը, լիբանանահայ համայնքի կյանքում ունեցած ներդրումը: Հյուրի հետ զրույցում նախարարը կարևորեց Լիբանանի Հանրապետության նախագահ Միշել Աունի պաշտոնական այցը Հայաստան՝ նշելով, որ այն երկու երկրների բարեկամության խորացման, գործակցության ընդլայնման նոր հեռանկարներ կբացի:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին լիբանանահայ համայնքին վերաբերող հարցեր, անդրադարձ կատարվեց նաև սիրիահայ համայքնի դժվարություններին, Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100 ամյակների տոնակատարություններին:
Հակոբ Հավաթյանը կարևորվեց նաև լիբանանահայ դպրոցների առջև ծառացած խնդիրները և ընդգծեց, որ համայնքի գոյատևման երաշխավորը հենց դպրոցն է: Համաձայնելով հյուրի հնչեցրած տեսակետին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ Սփյուռքը պահող երեք հիմնասյուներն են եկեղեցին, դպրոցն ու թերթը: «Այսօր սփյուռքում հայկական դպրոց պահելը հերոսություն է»,-շեշտեց Սփյուռքի նախարարը: Անդրադարձ կատարելով Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության գործունեությանը՝ նախարարը նշեց, որ այն խոշորագույն կենտրոն է, և նախարարությունը մեծ սիրով է համագործակցում այս կառույցի հետ :
Երկուստեք  կարևորեցին լիբանահայ  ուսուցիչների վերապատրաստումը, Հայաստանից մասնագետների գործուղումը Լիբանան: Նախարարը հույս հայտնեց, որ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին կմասնակցեն նաև Լիբանանի հայկական երգչախմբերը:

On February 22, Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan received Chairman of the National Department of the Armenian Diocese of the Catholicosate of the Great House of Cilicia in Lebanon and Director of the Vahe Setian Publishing House of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society Hagop Havatian.
Greeting the guest, Minister Hranush Hakobyan highly appreciated his activities and his contributions to the Lebanese-Armenian community. During the meeting, the Minister attached importance to the official visit of President of the Republic of Lebanon Michel Aoun to Armenia, stating that the visit will open new perspectives for the deepening of friendship and the expansion of partnership between the two countries.
During the meeting, the sides discussed issues related to the Lebanese-Armenian community and also touched upon the hardships facing the Armenian community of Syria and the celebrations dedicated to the 100th anniversary of the First Republic of Armenia and the May Heroic Battles.
Hagop Havatian also attached importance to the issues facing Armenian schools in Lebanon and highlighted the fact that Armenian schools guarantee the existence of the Armenian community in Lebanon. Minister Hranush Hakobyan agreed with her guest’s viewpoint and stated that the Armenian Church, Armenian schools and Armenian presses are the three pillars that help maintain the Armenian Diaspora. “Today, maintaining Armenian schools in the Diaspora is a heroic act,” the Minister of Diaspora stressed. Touching upon the activities of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society, the Minister stated that Hamazkayin is a major organization and that the Ministry collaborates with the organization with great pleasure.
The sides attached importance to teacher training for Lebanese-Armenian teachers and sending Armenia’s specialists to Lebanon. The Minister voiced hope that the Armenian choirs of Lebanon would also participate in the upcoming “My Armenia” Pan-Armenian Festival.