Սփյուռքի նախարարն ընդունեց «Հայկական առևտրային ցանցի» գործադիր խորհրդի նախագահ Հրաչ Գասպարին և խորհրդի անդամ Վահրամ Փիրջանյանին
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «Հայկական առևտրային ցանցի» գործադիր խորհրդի նախագահ Հրաչ Գասպարին և խորհրդի անդամ Վահրամ Փիրջանյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց Հրաչ Գասպարին «Հայկական առևտրային ցանցի» գործադիր խորհրդի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ, մաղթեց բեղմնավոր, արդյունավետ աշխատանք և հույս հայտնեց, որ նա մեծապես կնպաստի ամբողջ աշխարհի կարող ուժերի համախմբմանը տարբեր երկրներում նոր առևտրաարդյունաբերական պալատների ստեղծմանը, դրանց ներգրավմանը ՀԱՑ-ի աշխատանքներում:
Նախարարն իր գոհունակությունը հայտնեց արդյունավետ համագործակցության համար և բարձր գնահատեց սեպտեմբերի 19-ին «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովի «Հայաստանի զարգացման հիմնախնդիրներ» ուղղության շրջանակներում տեղի ունեցած Հայկական առևտրային ցանցի (ATN) 3-րդ գործարար ֆորումի պատշաճ կազմակերպումը: Նախարարը հույս հայտնեց, որ կազմակերպության ակտիվ գործունեության շնորհիվ հայկական սփյուռքի գործարար ներուժը առավել կհամախմբվի և Հայաստանում կավելանան ներդրումները:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց այս համաժողովում արծարծված խնդիրներին՝ Հայաստանի տնտեսության զարգացման, ներդրումների խթանման հնարավորություններին:
Քննարկվեցին «Հայկական առևտրային ցանցի» ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվելիք աշխատանքները, կազմակերպական խնդիրները, տարբեր երկրներում գործող մասնաճյուղերը ցանցում ներգրավելու մեխանիզմները:
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին ջերմ ընդունելության համար և նշեցին, որ «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովը ծառայեց իր նպատակին, իսկ Հայկական առևտրային ցանցի (ATN) 3-րդ գործարար ֆորումը համաժողովի շրջանակներում կազմակերպելը առանձնահատուկ հնչեղություն հաղորդեց միջոցառմանը:

On October 4, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Chairman of the Executive Board of the Armenian Trade Network (ATN) Hrach Gaspar and board member Vahram Pirjanian.
Greeting the guests, Minister Hranush Hakobyan congratulated Hrach Gaspar on being elected chairman of the ATN Executive Board, wished him a prolific and fruitful service and voiced hope that he would make great contributions to the consolidation of those with potential, the creation of new chambers of commerce and industry in different countries and the engagement of those chambers in the efforts of the ATN.
The Minister expressed her satisfaction with the effective cooperation and highly appreciated the proper organizing of the 3rd ATN Business Forum held under the heading “Issues on the Development of Armenia” during the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference on 19 September. The Minister voiced hope that the organization’s active efforts would help Diaspora Armenian businessmen become more unified and make more investments in Armenia.
During the meeting, the sides touched upon the issues raised during the conference, that is, the issues related to Armenia’s economic development and the opportunities for promoting investments.
The actions to be taken for enlargement of the Armenian Trade Network, organizational issues and the mechanisms for engaging the existing chapters of various countries in the Network were discussed during the meeting.
The guests expressed gratitude for the cordial reception and stated that the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference served its goal and that the organizing of the 3rd ATN Business Forum during the conference conveyed special resonance to the event.