«Հայկական վիրտուալ համալսարանը նույնպես հայապահպանության դարբնոց է».Հասմիկ Խալափյան
Փետրվարի 21-ին՝ Մայրենիի օրվա կապակցությամբ, «Հայերն այսօր»-ը զրուցել է ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանի (ՀՎՀ) ակադեմիական տնօրեն Հասմիկ Խալափյանի հետ: Նա իր խոսքում շեշտել է այն փաստը, որ ՀՎՀ-ն ծավալած գործունեությամբ նույնպես նպաստում է Սփյուռքում հայոց լեզվի պահպանմանն ու տարածմանը, հայապահպանությանն առնչվող հիմնախնդիրների լուծմանը, ինչպես նաև Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:
-Ե՞րբ է հիմնադրվել ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանը և ի՞նչ նպատակով:
-Հայկական վիրտուալ համալսարան (ՀՎՀ) ստեղծելու գաղափարը ՀԲԸՄ-ն ունեցել է դեռևս 2004 թվականից: Գնահատելով այդպիսի ուսումնական կառույց ունենալու անհրաժեշտությունը՝ նախագիծը կյանքի կոչելու համար համապատասխան քայլեր է ձեռնարկվել:
ՀՎՀ-ի առաջին ուսումնական շրջանը սկսեցինք 2009 թվականին՝ մեր դռները բացելով ուսանողների առջև: Համալսարանը ստեղծելու նպատակն էր նախևառաջ Սփյուռքում լեզվի պահպանման խնդրին անդրադառնալը, ինչպես նաև հեռավար կրթության օրեցօր լայն տարածմանը հետամուտ լինելը:
ՀՎՀ հիմնադիր-նախագահ, ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչության անդամ Երվանդ Զորյանը հենց այդ հանգամանքները հրատապ համարեց՝ որոշելով առցանց կրթության և նորագույն տեխնոլոգիաների միջոցով զարկ տալ հայագիտության դասավանդմանը: ՀՎՀ-ն ստեղծում է վիրտուալ դասարաններ այն ուսանողների համար, որոնց հասանելի չեն հայկական կրթօջախները, ինչպես նաև հնարավություն է տալիս ուսանողներին հայագիտական առարկաները սովորել նորարարական մեթոդներով և գերժամանակակից տեխնիկական մոտեցումներով։ Լինելով համացանցային ծրագիր՝ ՀՎՀ-ն փաստորեն ստեղծում է ուսումնական առցանց համայնք` թվային միջավայրում միավորելով հայությանը աշխարհի տարբեր ծայրերից և այդպիսով նրանց միջև ամրացնելով հայկական մշակութային, կրթական և սոցիալական կապերը:
Դասընթացներն իրականացնում ենք ակադեմիական հաստատուն օրացույցով, որոնք տևում են ութ շաբաթ՝ չհաշված «զրո» շաբաթը, որի ընթացքում ուսանողները ծանոթացնում են միմյանց, իրենց հետագա անելիքներին, ինչպես նաև տեխնոլոգիական հնարավորություններին, այնուհետև սկսում դասընթացները: Տարիքային առումով կարող են մասնակցել 14-ից (եթե «հիբրիդ» դասընթացի մասնակից չէ) մինչև 83 տարեկան մարդիկ: Մեծ թիվ են կազմում 20-30 տարեկան երիտասարդները: Դասընթացներն ավարտելուց հետո բոլորը հավաստագիր են ստանում։ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունից ունենք լիազորություն՝ շնորհելու մագիստորսի կոչում։
Խառը՝ «հիբրիդ» կրթության միջոցով համագործակցում ենք սփյուռքյան դպրոցների և համայնքների հետ։ Այդ մեթոդը ավանդական և հեռավար մեթոդների միաձուլումն է: Համայնքների հետ կապի մեջ գտնվելով՝ անդրադառնում ենք նաև հայապահպանության և ազգային ինքության հիմնախնդիրներին:
Այսպես օրինակ, սերտ համագործակցության արդյունքում Դոնի Ռոստովի հայկական համայնքում ՀՎՀ լաբորատորիա բացվեց, որտեղ ռոստովաբնակ մեր հայրենակիցները հավաքվում են և համապատասխան աշխատանքներ իրականացնում: Դասընթացները նաև նպաստում են միջանձնային հարաբերությունների զարգացմանը և Սփյուռք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:
-ՀՎՀ-ն իրողություն դառնալուց հետո ինչպե՞ս ճանաչվեց Սփյուռքում:
-Ամուր հիմքերով ոտքի կանգնելուց հետո միայն՝ մտածեցինք համալսարանը Սփյուռքում տարածելու և հանրահռչակելու ուղղությամբ: Այս հարցում, իհարկե, առաջին հերթին ապավինեցինք ՀԲԸՄ-ի ցանցին:
Շատ օգտակար և արդյունավետ եղավ հատկապես ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ՝ մինչև օրս շարունակվող համագործակցությունը: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն առաջիններից մեկը դարձավ, ով մեզ հետ աշխատելու պատրաստակամություն հայտնեց՝ ողջունելով համալսարանի ստեղծման գաղափարը:
Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի սփյուռքահայ երիտասարդները շրջագայությունների ընթացքում նաև վիրտուալ համալսարան են այցելում: Նրանց հանդիպման ընթացքում փորձում ենք կապել Հայաստանի հետ, սեր արթնացնել մայրենիի, պատմության ու մշակույթի նկատմամբ:
Համագործակցում ենք նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ:
-Ի՞նչ առարկաներ են դասավանդվում առցանց հարթակում:
–Սկզբնական շրջանում միայն հայոց լեզվի և պատմության ֆակուլտետն էր գործում: Հիմա արդեն դասավանդվում է նաև հայկական մշակույթի պատմություն՝ երաժշտություն և ճարտարապետություն բաժիններով:
Իմանալով, որ 2012 թվականին շախմատը, որպես պարտադիր առարկա, ընդգրկվել է հանրակրթական դպրոցների ուսումնական ծրագրում, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի հետ համագործակցելով՝ 2013 թվականից կազմակերպում ենք նաև շախմատի դասընթացներ:
Հետևելով միջազգային շուկայի զարգացմանը՝ ընդլայնեցինք մեր «արտադրանքը», որոնցից ամենախոշորը էլեկտրոնային գրքերի ստեղծումն էր: Ինչպես գիտենք, էլեկտրոնային գրքերի կիարառումն այսօր մեծ թափ է ստանում, և այդ պակասը հայագիտության ոլորտում, իրոք, զգացվում էր:
Էլեկտրոնային գրքերը ներկայացնում են Հայաստանին վերաբերող թեմաների լայն շրջանակ՝ պատմություն, մշակույթ, զբոսաշրջություն, ինչպես նաև անդրադառնում են տնտեսության, քաղաքականության, փոփ-մշակույթի և արդի այլ թեմաների:
ՀՎՀ-ն մուլտիմեդիա էլեկտրոնային գրքերի շարք և հայոց լեզվի, պատմության ու մշակույթի դասընթացներ է տրամադրում վեց լեզվով՝ հայերեն (արևելահայերեն և արևմտահայերեն), անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն, իսպաներեն և թուրքերեն:
Այս միջոցով ուզում ենք հասանելի լինել հայերեն սովորել ցանկացող աշխարհասփյուռ շատ հայերի համար: Վերոնշյալ բոլոր լեզուներով մենք գրքեր ենք տպագրում՝ ուշադրություն դարձնելով հատկապես արևմտահայերեն գրքերի տպագրմանը և նպաստելով արևմտահայերի պահպանմանը:
– ՀՎՀ–ն սփյուռքահայ քանի՞ մասնակից է ունեցել և ո՞ր երկրներից:
-ՀՎՀ-ն ավելի քան 10.000 ուսանող է ունեցել աշխարհի 87 երկրից՝ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից, Վրաստանից, Լատինական Ամերիկայից, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից, Վենեսուելլայից։ Իսկ ՀՎՀ էլեկտրոնային գիրքն ընդգրկում է առավել լայն աշխարհագրություն. գրքերի օգտատերերի թիվը հասնում է 24.000-ի:
-Օտարազգի ուսանողներ ունե՞ք, ովքեր ցանկանում են հայոց լեզու սովորել, ճանաչել հայկական մշակույթն ու պատմությունը:
–ՀՎՀ-ն նաև օտարազգի ուսանողների է սպասարկում (7-8 տոկոս), ովքեր տարբեր պատճառներով որոշել են նորագույն մեթոդներով հայերեն սովորել: Նրանց մեջ մեծ թիվ են կազմում այն մարդիկ, որոնց ամուսինը կամ կինը խառնամուսնության հետևանքով հայ են:
Ուշագրավ պատմություն հիշեցի. մի ռուս կին, ով ֆրանսահայի հետ ամուսնանալուց հետո տեղափոխվել էր Փարիզ, այնքան աչալրջորեն ու պատասխանատվությամբ էր հետևում մեր հայերեն դասընթացներին, որ այժմ իր երեք երեխաներին քնեցնելուց առաջ հայերեն հեքիաթներ է կարդում: Կան դասընթացի օտարազգի ուսանողներ, ովքեր մեզ արդեն հայերենով նամակներ են գրում:
-Փետրվարի 21-ը Մայրենիի տոնն է: ՀՎՀ-ն ինչպե՞ս է նշում այդ օրը:
-Մենք ուսանողների հետ միշտ մեծ ոգևորությամբ նշում ենք Մայրենիի տոնը՝ նրանց մեկ անգամ ևս հորդորելով օտար միջավայրում մտածել սեփական լեզի անաղարտության պահպանման մասին, նաև վիրտուալ ճամփորդություններ և բազմաբնույթ այլ միջոցառումներ ենք կազմակերպում:
Իսկ այս տարի Սիլվա Կապուտիկյանի «Խոսք իմ որդուն» բանաստեղծության հիման վրա մի ինքնատիպ տեսահոլովակ ենք պատրաստել. աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվող մեր ուսանողները բանաստեղծությունից տողեր են ասում, ապա վերջում միասնաբար արտասանում:

Hasmik Khalapyan: “The Armenian Virtual University also serves as a smithy for preservation of the Armenian identity”
On February 21, on the occasion of International Mother Language Day, Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with Academic Programs Director of the AGBU Armenian Virtual University (AVU) Hasmik Khalapyan. In her interview, she stressed the fact that the AVU also fosters the preservation and dissemination of the Armenian language in the Diaspora, the solution to the key issues related to preservation of the Armenian identity and the strengthening of Armenia-Diaspora relations with its activities.
Hayern Aysor: When was the AGBU Armenian Virtual University founded? What is its mission?
Hasmik Khalapyan: The idea of creating the Armenian Virtual University (AVU) was conceived by the AGBU back in 2004. The AGBU assessed the need for such an educational institution and took relevant steps to turn the idea into a reality.
The first academic year of the AVU started in 2009. The goal of creating the University was to, first and foremost, touch upon the issue of preservation of the Armenian language in the Diaspora and be consistent with the dissemination of distance learning, which is becoming wider every day.
It was these circumstances that founding President of the AVU and member of the AGBU Central Board Yervant Zorian considered pressing when he decided to give an impulse to the teaching of Armenology through online education and the latest technologies. The AVU creates virtual classrooms for students who can’t attend Armenian schools and provides them with the opportunity to learn Armenological subjects through innovative methods and high-tech approaches. As an online project, the AVU is actually creating an online training community, consolidating all Armenians of the world in a digital environment and strengthening their cultural, educational and social ties.
The courses are eight-week courses, not counting week “zero” during which students get to know each other, learn about each other’s future plans and the opportunities that technologies have to offer. The courses are open to people between the ages of 14 (if the participant is not a participant of a “hybrid” course) and 83. There are many young people between the ages of 20 and 30. After finishing the courses, each student receives a certificate of completion. The Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia has given us the authority to confer a Master’s degree.
We collaborate with Armenian schools and communities of the Diaspora through mixed (hybrid) education, which is a agglomeration of conventional and remote methods. By being in touch with the communities, we also address the issues of preservation of the Armenian identity.
For instance, due to close collaboration, we opened the AVU Laboratory in the Armenian community of Rostov-na-Don where our Russia-based compatriots gather and do their jobs. The courses also help enhance interpersonal relations and strengthen bonds within the Diaspora.
Hayern Aysor: How was the AVU recognized in the Diaspora following its creation?
Hasmik Khalapyan: Only after we stood on solid ground did we think about disseminating and popularizing the idea of the University in the Diaspora. Of course, the network of the AGBU was the first network that we relied on in this regard.
What was especially helpful and effective was our collaboration with the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, and our collaboration continues. Minister Hranush Hakobyan was one of the first to express willingness to work with us and welcomed the idea of creating the University.
The young Diaspora Armenian participants of the Ministry’s “Ari Tun” Program also visit the headquarters of the Armenian Virtual University during their stay in Armenia. When they visit us, we try to connect them to Armenia and awaken in them the love for the Armenian language, as well as Armenian history and culture.
We also work with the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia.
Hayern Aysor: What subjects are taught online?
Hasmik Khalapyan: In the beginning, there was only a Department of Armenian Language and History. Now, we also offer a course devoted to the history of Armenian culture, with its sections devoted to Armenian music and architecture.
When we found out that chess was included in the curricula of general education schools as a mandatory subject in 2012, in 2013, we teamed up with the Chess Federation of Armenia and started offering chess courses.
Following the developments in the global market, we expanded our “products”, the biggest one of which was the creation of e-books. As we all know, the use of electronic books is gaining momentum, and we can truly see the lack of electronic books in the field of Armenology.
The electronic books are devoted to a wide range of topics related to Armenia, including Armenian history and culture and tourism in Armenia. They also cover economy, politics, pop-culture and other current topics.
The AVU also has a series of multimedia books and offers courses devoted to Armenian language, history and culture in six languages, including Armenian (Eastern Armenian and Western Armenian), English, French, Russian, Spanish and Turkish.
With this, we want to help many Diaspora Armenians learn Armenian. We publish books in the mentioned languages, paying special attention to the publication of Western Armenian-language books and fostering preservation of Western Armenian.
Hayern Aysor: How many Diaspora Armenians have visited the Armenian Virtual University and from which countries?
Hasmik Khalapyan: The AVU has had over 10,000 students from 87 countries around the world, including the USA, Russia, Europe, Georgia, Latin America, the South African Republic and Venezuela. About 24,000 users have access to the AVU’s electronic books.
Hayern Aysor: Do you have foreign students who wish to learn Armenian and study Armenian culture and history?
Hasmik Khalapyan: The AVU also serves foreign students (7-8%), who have decided to learn Armenian through the latest methods for various reasons. Among them are many people whose spouses are Armenian as a result of mixed marriage.
I would like to share an interesting story. A Russian woman, who moved to Paris after getting married to a French-Armenian, followed our Armenian language courses so attentively and with such a high sense of responsibility that now she reads fairy tales in Armenian for her three children when putting them to sleep. There are also foreign students who write us letters in Armenian.
Hayern Aysor: February 21st is International Mother Language Day. How does the AVU celebrate?
Hasmik Khalapyan: The AVU and its students always celebrate International Mother Language Day with great excitement. We urge them to think about preserving the purity of the Armenian language in a foreign environment and organize virtual journeys and other kinds of events for them.
This year, we have prepared a special video based on Silva Kaputikyan’s poem “Message to My Son”. Our students recite the lines of the poem in different countries and recite the whole poem together at the end.