«Հայկական վիրտուալ համալսարանը նույնպես հայապահպանության դարբնոց է».Հասմիկ Խալափյան
Փետրվարի 21-ին՝ Մայրենիի օրվա կապակցությամբ, «Հայերն այսօր»-ը զրուցել է ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանի (ՀՎՀ) ակադեմիական տնօրեն Հասմիկ Խալափյանի հետ: Նա իր խոսքում շեշտել է այն փաստը, որ ՀՎՀ-ն ծավալած գործունեությամբ նույնպես նպաստում է Սփյուռքում հայոց լեզվի պահպանմանն ու տարածմանը, հայապահպանությանն առնչվող հիմնախնդիրների լուծմանը, ինչպես նաև Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:
-Ե՞րբ է հիմնադրվել ՀԲԸՄ Հայկական վիրտուալ համալսարանը և ի՞նչ նպատակով:
-Հայկական վիրտուալ համալսարան (ՀՎՀ) ստեղծելու գաղափարը ՀԲԸՄ-ն ունեցել է դեռևս 2004 թվականից: Գնահատելով այդպիսի ուսումնական կառույց ունենալու անհրաժեշտությունը՝ նախագիծը կյանքի կոչելու համար համապատասխան քայլեր է ձեռնարկվել:
ՀՎՀ-ի առաջին ուսումնական շրջանը սկսեցինք 2009 թվականին՝ մեր դռները բացելով ուսանողների առջև: Համալսարանը ստեղծելու նպատակն էր նախևառաջ Սփյուռքում լեզվի պահպանման խնդրին անդրադառնալը, ինչպես նաև հեռավար կրթության օրեցօր լայն տարածմանը հետամուտ լինելը:
ՀՎՀ հիմնադիր-նախագահ, ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչության անդամ Երվանդ Զորյանը հենց այդ հանգամանքները հրատապ համարեց՝ որոշելով առցանց կրթության և նորագույն տեխնոլոգիաների միջոցով զարկ տալ հայագիտության դասավանդմանը: ՀՎՀ-ն ստեղծում է վիրտուալ դասարաններ այն ուսանողների համար, որոնց հասանելի չեն հայկական կրթօջախները, ինչպես նաև հնարավություն է տալիս ուսանողներին հայագիտական առարկաները սովորել նորարարական մեթոդներով և գերժամանակակից տեխնիկական մոտեցումներով։ Լինելով համացանցային ծրագիր՝ ՀՎՀ-ն փաստորեն ստեղծում է ուսումնական առցանց համայնք` թվային միջավայրում միավորելով հայությանը աշխարհի տարբեր ծայրերից և այդպիսով նրանց միջև ամրացնելով հայկական մշակութային, կրթական և սոցիալական կապերը:
Դասընթացներն իրականացնում ենք ակադեմիական հաստատուն օրացույցով, որոնք տևում են ութ շաբաթ՝ չհաշված «զրո» շաբաթը, որի ընթացքում ուսանողները ծանոթացնում են միմյանց, իրենց հետագա անելիքներին, ինչպես նաև տեխնոլոգիական հնարավորություններին, այնուհետև սկսում դասընթացները: Տարիքային առումով կարող են մասնակցել 14-ից (եթե «հիբրիդ» դասընթացի մասնակից չէ) մինչև 83 տարեկան մարդիկ: Մեծ թիվ են կազմում 20-30 տարեկան երիտասարդները: Դասընթացներն ավարտելուց հետո բոլորը հավաստագիր են ստանում։ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունից ունենք լիազորություն՝ շնորհելու մագիստորսի կոչում։
Խառը՝ «հիբրիդ» կրթության միջոցով համագործակցում ենք սփյուռքյան դպրոցների և համայնքների հետ։ Այդ մեթոդը ավանդական և հեռավար մեթոդների միաձուլումն է: Համայնքների հետ կապի մեջ գտնվելով՝ անդրադառնում ենք նաև հայապահպանության և ազգային ինքության հիմնախնդիրներին:
Այսպես օրինակ, սերտ համագործակցության արդյունքում Դոնի Ռոստովի հայկական համայնքում ՀՎՀ լաբորատորիա բացվեց, որտեղ ռոստովաբնակ մեր հայրենակիցները հավաքվում են և համապատասխան աշխատանքներ իրականացնում: Դասընթացները նաև նպաստում են միջանձնային հարաբերությունների զարգացմանը և Սփյուռք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:
-ՀՎՀ-ն իրողություն դառնալուց հետո ինչպե՞ս ճանաչվեց Սփյուռքում:
-Ամուր հիմքերով ոտքի կանգնելուց հետո միայն՝ մտածեցինք համալսարանը Սփյուռքում տարածելու և հանրահռչակելու ուղղությամբ: Այս հարցում, իհարկե, առաջին հերթին ապավինեցինք ՀԲԸՄ-ի ցանցին:
Շատ օգտակար և արդյունավետ եղավ հատկապես ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ՝ մինչև օրս շարունակվող համագործակցությունը: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն առաջիններից մեկը դարձավ, ով մեզ հետ աշխատելու պատրաստակամություն հայտնեց՝ ողջունելով համալսարանի ստեղծման գաղափարը:
Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի սփյուռքահայ երիտասարդները շրջագայությունների ընթացքում նաև վիրտուալ համալսարան են այցելում: Նրանց հանդիպման ընթացքում փորձում ենք կապել Հայաստանի հետ, սեր արթնացնել մայրենիի, պատմության ու մշակույթի նկատմամբ:
Համագործակցում ենք նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հետ:
-Ի՞նչ առարկաներ են դասավանդվում առցանց հարթակում:
–Սկզբնական շրջանում միայն հայոց լեզվի և պատմության ֆակուլտետն էր գործում: Հիմա արդեն դասավանդվում է նաև հայկական մշակույթի պատմություն՝ երաժշտություն և ճարտարապետություն բաժիններով:
Իմանալով, որ 2012 թվականին շախմատը, որպես պարտադիր առարկա, ընդգրկվել է հանրակրթական դպրոցների ուսումնական ծրագրում, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի հետ համագործակցելով՝ 2013 թվականից կազմակերպում ենք նաև շախմատի դասընթացներ:
Հետևելով միջազգային շուկայի զարգացմանը՝ ընդլայնեցինք մեր «արտադրանքը», որոնցից ամենախոշորը էլեկտրոնային գրքերի ստեղծումն էր: Ինչպես գիտենք, էլեկտրոնային գրքերի կիարառումն այսօր մեծ թափ է ստանում, և այդ պակասը հայագիտության ոլորտում, իրոք, զգացվում էր:
Էլեկտրոնային գրքերը ներկայացնում են Հայաստանին վերաբերող թեմաների լայն շրջանակ՝ պատմություն, մշակույթ, զբոսաշրջություն, ինչպես նաև անդրադառնում են տնտեսության, քաղաքականության, փոփ-մշակույթի և արդի այլ թեմաների:
ՀՎՀ-ն մուլտիմեդիա էլեկտրոնային գրքերի շարք և հայոց լեզվի, պատմության ու մշակույթի դասընթացներ է տրամադրում վեց լեզվով՝ հայերեն (արևելահայերեն և արևմտահայերեն), անգլերեն, ֆրանսերեն, ռուսերեն, իսպաներեն և թուրքերեն:
Այս միջոցով ուզում ենք հասանելի լինել հայերեն սովորել ցանկացող աշխարհասփյուռ շատ հայերի համար: Վերոնշյալ բոլոր լեզուներով մենք գրքեր ենք տպագրում՝ ուշադրություն դարձնելով հատկապես արևմտահայերեն գրքերի տպագրմանը և նպաստելով արևմտահայերի պահպանմանը:
– ՀՎՀ–ն սփյուռքահայ քանի՞ մասնակից է ունեցել և ո՞ր երկրներից:
-ՀՎՀ-ն ավելի քան 10.000 ուսանող է ունեցել աշխարհի 87 երկրից՝ ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից, Վրաստանից, Լատինական Ամերիկայից, Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից, Վենեսուելլայից։ Իսկ ՀՎՀ էլեկտրոնային գիրքն ընդգրկում է առավել լայն աշխարհագրություն. գրքերի օգտատերերի թիվը հասնում է 24.000-ի:
-Օտարազգի ուսանողներ ունե՞ք, ովքեր ցանկանում են հայոց լեզու սովորել, ճանաչել հայկական մշակույթն ու պատմությունը:
–ՀՎՀ-ն նաև օտարազգի ուսանողների է սպասարկում (7-8 տոկոս), ովքեր տարբեր պատճառներով որոշել են նորագույն մեթոդներով հայերեն սովորել: Նրանց մեջ մեծ թիվ են կազմում այն մարդիկ, որոնց ամուսինը կամ կինը խառնամուսնության հետևանքով հայ են:
Ուշագրավ պատմություն հիշեցի. մի ռուս կին, ով ֆրանսահայի հետ ամուսնանալուց հետո տեղափոխվել էր Փարիզ, այնքան աչալրջորեն ու պատասխանատվությամբ էր հետևում մեր հայերեն դասընթացներին, որ այժմ իր երեք երեխաներին քնեցնելուց առաջ հայերեն հեքիաթներ է կարդում: Կան դասընթացի օտարազգի ուսանողներ, ովքեր մեզ արդեն հայերենով նամակներ են գրում:
-Փետրվարի 21-ը Մայրենիի տոնն է: ՀՎՀ-ն ինչպե՞ս է նշում այդ օրը:
-Մենք ուսանողների հետ միշտ մեծ ոգևորությամբ նշում ենք Մայրենիի տոնը՝ նրանց մեկ անգամ ևս հորդորելով օտար միջավայրում մտածել սեփական լեզի անաղարտության պահպանման մասին, նաև վիրտուալ ճամփորդություններ և բազմաբնույթ այլ միջոցառումներ ենք կազմակերպում:
Իսկ այս տարի Սիլվա Կապուտիկյանի «Խոսք իմ որդուն» բանաստեղծության հիման վրա մի ինքնատիպ տեսահոլովակ ենք պատրաստել. աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվող մեր ուսանողները բանաստեղծությունից տողեր են ասում, ապա վերջում միասնաբար արտասանում:

«Армянский виртуальный университет – также кузница сохранения армянства»: Асмик Халапян
В связи с Днем родного языка, 21 февраля «Армяне сегодня» побеседовала с академическим директором Армянского виртуального университета ВАБС Асмик Халапят, которая отметила тот факт, что АВУ своей деятельностью также способствует сохранению и распространению армянского языка, решению проблем, связанных с сохранением армянства, а также укреплению связей Армения-Диаспора.
– Когда и с какой целью был основан Армянский виртуальный университет ВАБС?
– �?дея создания Армянского виртуального университета родилась в ВАБС еще в 2004 году. Оценивая необходимость существования подобной учебной структуры, для претворения проекта в жизнь были предприняты необходимые шаги.
Первый учебный семестр АВУ начали в 2009 году, открыв свои двери перед студентами. Целью создания университета, прежде всего, было решение вопроса сохранения языка в Диаспоре, а также организация дистанционного образования, день ото дня приобретающего все большее распространение.
Основатель-президент АВУ, член центрального правления ВАБС Ерванд Зорян именно эти обстоятельства счел актуальными, решив посредством онлайн-образования и применения новейших технологий придать ускорение преподаванию арменоведения. АВУ создает виртуальные классы для тех студентов, которым недоступны армянские очаги образования, а также дает студентам возможность изучать арменоведческие предметы  новаторскими методами и с применением суперсовременных технических подходов. Будучи интернет-программой, АВУ, фактически, создает образовательную онлайн-общину, объединяя в цифровой среде армян всего мира и тем самым укрепляя армянские культурные, образовательные и социальные связи между ними.
Занятия проводим по четкому академическому графику – они продолжаются 8 недель, не считая нулевой, в течение которой студенты знакомятся между собой, со своими дальнейшими действиями, а также с технологическими возможностями. В возрастном аспекте могут участвовать люди в диапазоне от 14 (если не является участником «гибридных» курсов) до  83 лет. Большое число составляют молодые люди 20-30 летнего возраста.
По окончании курсов все получают сертификаты. Мы имеем лицензию Министерства образования и науки на присвоение звания магистра.
Посредством смешанного, «гибридного» образования сотрудничаем со школами и общинами Диаспоры. Этот метод является слиянием традиционного и дистанционного образования. Находясь на связи с общинами, затрагиваем также вопросы сохранения армянства и национальной идентичности.
Так, например, в результате тесного сотрудничества в армянских общинах Ростова на Дону открылась лаборатория АВУ, где собираются проживающие в Ростове наши соотечественники, осуществляют соответствующие работы. Курсы способствуют также развитию межличностных отношений и укреплению связей диаспора-диаспора.
– Став реальностью, как АВУ был признан в Диаспоре?
– Только прочно встав на ноги, мы задумались о распространении и пропаганде университета в Диаспоре. В этом вопросе, конечно, в первую очередь надеялись на сеть ВАБС.
Очень полезным и эффективным стало продолжающееся до сих пор сотрудничество с Министерством Диаспоры РА.  Министр Грануш Акопян одной из первых выразила готовность сотрудничать с нами, приветствовав идею создания университета.
Молодые армяне Диаспоры, участвующие в программе Министерства «Арии тун», в ходе экскурсий посещали также Виртуальный университет. На встречах мы стараемся привязать их к Армении, пробудить любовь к родному языку, истории и культуре. Сотрудничаем также с Министерством образования и науки РА.
– Какие предметы преподаются на онлайн-платформе?
– В начальный период функционировал только факультет армянского языка и истории. Ныне уже преподается также история армянской культуры с отделениями музыки и архитектуры.
Узнав, что с 2012 год шахматы, как обязательный предмет, включены в учебные программы общеобразовательных школ, сотрудничая с Федерацией шахмат Армении, с 2013 года начали организовывать также курсы шахмат.
Следуя за развитием мирового рынка, расширили нашу «продукцию», самой крупной среди которой стало создание электронных книг. Как известно, их применение сегодня приобретает все больший размах, и нехватка их в сфере арменоведения действительно ощущалась.
Электронные книги представляют широкий круг тем, касающихся Армении – история, культура, туризм, затрагивает экономику, политику, поп-культуру и другие современные темы.
АВУ предоставляет цикл мультимедийных электронных книг и курсы армянского языка, истории и культуры на шести языках:  армянском (восточноармянском и западноармянском), английском, французском, русском, испанском и турецком.
Таким образом стараемся быть доступными для возможно большего числа рассеянных по всему миру армян. На всех перечисленных выше языках печатаем книги, особое внимание уделяя изданию книг на западноармянском языке, способствуя тем самым сохранению западноармянского языка.
– Сколько участников было в АВУ из Диаспоры и из каких стран?
– В АВУ насчитывается в общей сложности более 10 тысяч студентов из 87 стран – США, России, европейских стран, Грузии, Латинской Америки, Южно-Африканской Республики, Венесуэлы. Еще более широкую географию охватывают электронные книги АВУ – число пользователей ими достигает 24 тысяч.
– Есть у Вас студенты-иностранцы, желающие выучить армянский язык, ознакомиться с армянской культурой и историей?
– АВУ обслуживает и студентов-иностранцев (7-8 процентов), которые по тем или иным причинам решили освоить армянский язык по новейшим методикам. Среди них велико число людей, ей супруг или супруга армяне.
Вспомнила любопытную историю: русская женщина, выйдя замуж за французского армянина и переехав в Париж, с большим вниманием и ответственностью следила за нашими курсами армянского языка, и ныне перед сном читает детям сказки на армянском. Есть студенты-иностранцы, которые уже пишут нам письма на армянском.
– 21 февраля праздник Родного языка. Как АВУ отмечает этот день?
– Вместе со студентами мы всегда воодушевленно отмечаем праздник Родного языка, еще раз призывая их в чуждой среде заботиться о чистоте родного языка. Организуем также виртуальные путешествия и  другие мероприятия.
В нынешнем году на основе стихотворения Сильвы Капутикян «Слово моему сыну» подготовили своеобразный видеоклип: находящиеся в разных странах мира студенты наши декламируют по одной строке стихотворения, затем декламируют все вместе.