ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ուղերձը Մայրենիի տոնի առթիվ
փետրվարի 21-ին աշխարհի շատ ժողովուրդներ տոնում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից հաստատված Մայրենիի օրը: Աշխարհի հետ միասին մենք ևս պետականորեն նշում ենք այն, սակայն այս օրը համայն հայության համար ունի առանձնահատուկ նշանակություն: Օրվա խորհուրդը, անկասկած, մեծ ու պարտավորեցնող է, այն նախևառաջ զորավոր ազդակ է պահել-պահպանելու մեր ազգային ժառանգության մեծագույն գանձը՝ հայոց լեզուն՝ հայ ինքնության ու ազգային միաբանության առաջնային գրավականն ու հայապահպանության հիմնասյունը, ուծացման վտանգի դեմ զորեղ վահանը: Այսօր՝ գլոբալացող աշխարհի համահարթեցման պայմաններում, սեփական լեզվի կիրառումը, ուսուցումն  ու փոխանցումը պիտի հրամայական դառնան, քանզի համընդհանուր ձուլման օվկիանոսը անհետևողականության, անտարբերության պայմաններում մեզնից հեշտությամբ կխլի մեր հոգևոր ավյունը՝ մայրենի լեզուն, դրա հետ նաև մեր արժեքները, ինքնությունը, պատմությունը:
Համայնքներում և Սփյուռքի հայկական դպրոցներում մայրենիի ուսուցումը պետք է դառնա առաջնային նպատակ, որ հայ աշակերտը, երիտասարդը խոսի՛, կարդա՛ ու մտածի՛ հայերեն, հայ մանուկը վաղ մանկությունից սովորի հայկական բառն ու բանը, ունենա հայերեն լեզվամտածողություն: Այսօր բարձր տեխնոլոգիաների միջոցով կարող ենք հասնել ցանկալի արդյունքի. հեռավար ուսուցման կազմակերպում, հայկական խաղեր, միմյանց հետ համացանցում հաղորդակցվելիս հայերեն տառերի օգտագործում՝ ամենուր  գիտակցելով մեր ոսկեղենիկ լեզվի աստվածային էությունը: Ալիշանն ասում էր.  «Ուր որ հայրենի երգեր կլսվին՝ հոն հայրենիքը ողջ է…»: Ուրեմն եկե՛ք խոսենք, մտածենք, ապրենք, երգենք, աղոթենք հայերեն:
Այսօր Հայաստան պետությունը անում է ամեն հնարավորը հայոց լեզվի երկու ճյուղերի՝ արևելահայերենի և արևմտահայերենի պահպանման, փոխանցման, մերձեցման ու զարգացման համար: Հայրենիքը մայրենիի պահապանն է ու կենսունակության աղբյուրը, որի կենարար ջուրը, վստահ եմ, կապրեցնի, կհազարապատկի ձեր մեջ եղած սերն առ մայրենին, հայեցի խոսքը, միտքը:
Սիրե՛նք, սովորե՛նք ու փոխանցե՛նք մայրենին, թո՛ղ համայն հայության շուրթերին ծաղկի այն ու դառնա մեր խարիսխը հավերժության օվկիանոսում:

Послание министра Диаспоры РА Грануш Акопян по случаю праздника Родного языка
Многие народы мира 21 февраля празднуют утвержденный ЮНЕСКО День родного языка. Вместе со всем миром мы также на государственном уровне отмечаем его, однако для армянства мира этот день обладает особым значением. Символика дня, несомненно, велика и обязывает, это прежде всего мощный мессидж сохранять и беречь величайшее сокровище нашего национального наследия – армянский язык, первейший залог армянской идентичности и национального единства, столп сохранения армянства, мощный щит против угрозы ассимиляции. Сегодня, в условиях уравниловки глобализующегося мира применение родного языка, обучение и передача должны стать требованием дня, поскольку океан всеобщей ассимиляции в условиях непоследовательности и безразличия с легкостью лишит нас нашей духовной силы – родного языка, а вместе с ним – наших ценностей, идентичности, истории.
Обучение родному языку в общинах и армянских школах Диаспоры должно стать первостепенной целью, дабы армянские школьники, молодые люди говорили, читали и думали по-армянски, чтобы армянский ребенок с малых лет владел армянским языком, имел армянское языковое мышление. Сегодня посредством высоких технологий мы можем достичь желаемого результата: организация дистанционного обучения, армянские игры, использование армянских шрифтов при общении в �?нтернете, повсюду сознавая божественную сущность нашего прекрасного армянского языка. Алишан говорил: «Там, где звучат родные песни – там существует Родина…» Так давайте говорить, думать, жить, петь, молиться на армянском.
Сегодня государство Армения делает все возможное для сохранения, передачи, сближения и развития двух ветвей армянского языка – западноармянского и восточноармянского. Родина – хранитель и источник жизнеспособности родного языка, животворная вода которой, уверена, укрепит, приумножит в ваших душах любовь к родному языку, армянскому слову, мысли.
Будем же любить, учить и передавать родной язык, пусть он процветает в устах всего армянства и станет нашим якорем в океане вечности.