ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մասնակցությամբ եռակողմ հանդիպում Կիպրոսում
Հոկտեմբերի 20-ին Կիպրոսի նախագահական նստավայրում տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, Կիպրոսի նախագահի հումանիտար և արտերկրյա հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսի և Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տերենս Նիկոլաոս Քուիքի միջև:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել՝ նպաստելու հայկական, կիպրական և հունական սփյուռքների միջև կապերի ակտիվացմանն ու համագործակցության սերտացմանը, որոնք անհրաժեշտության դեպքում կարող են հանդես գալ միասնական գործողություններով և աջակցել միմյանց տարբեր խնդիրների լուծման գործում:
Հրանուշ Հակոբյանն իր խոսքում նշել է, որ համագործակցելով` կարելի է առավել արդյունավետ օգտագործել երեք երկրների Սփյուռքի ներուժը:
Կողմերը համաձայնել են նպաստել ակադեմիական ինստիտուտների, մշակութային կենտրոնների, լրատվական խմբերի և գիտական կենտրոնների միջև համատեղ տեղեկատվական փոխանակման նախաձեռնությունների և նախագծերի խթանմանը, որոնք նպատակ ունեն նպաստելու Սփյուռքի հետ կապված հարցերի աշխուժացմանը:
Հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել մամուլի ասուլիս, որի ժամանակ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Կիպրոսի նախագահի հումանիտար և արտերկրյա հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսին և Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տերենս Նիկոլաոս Քուիքին լրագրողներին են ներկայացրել քննարված թեմաները:

RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan participates in trilateral meeting in Cyprus
On October 20, the Presidential Residence of Cyprus hosted a trilateral meeting with RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Presidential Commissioner for Humanitarian Affairs and Overseas Cypriots Fotis Fotiou and Deputy Minister of Foreign Affairs of Greece Terens- Nikolaos Quick.
During the meeting, the sides expressed willingness to foster the revitalization of the relations among the Armenian, Cypriot and Greek diasporas and strengthen the cooperation of those diasporas, which may, if necessary, take joint actions and assist each other in the solutions to various issues.
Hranush Hakobyan stated that the potential of the diasporas of the three countries can be used more effectively through cooperation.
The sides agreed to help promote the projects and initiatives for the exchange of information of academic institutes, cultural centers, media groups and scientific centers with the aim to work more actively to solve Diaspora-related issues.
The meeting was followed by a press conference during which RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Presidential Commissioner for Humanitarian Affairs and Overseas Cypriots Fotis Fotiou and Deputy Minister of Foreign Affairs of Greece Terens-Nikolaos Quick presented the topics that had been discussed.