«Պատմական Հայաստանի գենետիկական ատլասը կանմահացնի հայերի բազմադարյա ժառանգությունը». Լևոն Եպիսկոպոսյան
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/02/եպիսկոպոսյան.jpg)
Պատմական Հայաստանի գենետիկական քարտեզագրման աշխատանքների և հայկական գենոֆոնդի մասին է ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի էթնոգենոմիկայի լաբորատորիայի վարիչ, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Լևոն Եպիսկոպոսյանի հետ «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը:
– Պարոն Եպիսկոպոսյան, ի՞նչ աշխատանքներ է կատարում էթնոգենոմիկայի լաբորատորիան:
– Մեր լաբորատորիան զբաղվում է հայ ժողովրդի գենետիկական պատմության ուսումնասիրությամբ: Նշված ոլորտում երկու տասնամյակ տևող մեր հետազոտություններն արդեն որոշակի արդյունքներ են տվել: Օրինակ, անցյալ տարի լաբորատորիայի ջանքերով և միջազգային համագործակցությամբ ցույց է տրվել, որ Արևելյան Հայաստանի հայերը այս տարածաշրջանի նեոլիթյան բնակչության անմիջական գենետիկական հետնորդներն են: Հիմա մենք աշխատում ենք Պատմական Հայաստանի գենետիկական ատլասի ստեղծման վրա։ Սույն նախաձեռնությունը ուղղված է հայկական գենոֆոնդի աշխարհագրական քարտեզագրմանը և մեր նախնիների գենետիկական պատմության վերականգնմանը:
Առհասարակ, Հայաստանի պատմության և հայերի ծագման ուսումնասիրումը դժվարին խնդիր է տարբեր առումներով: Պատմական արժեքավոր փաստարկների մի ահռելի բաժին ոչնչացվել կամ անհետացել է բազմաթիվ արշավանքների և բնական աղետների հետևանքով: Բացի այդ, հարևան երկրների միջև պատմական Հայաստանի աշխարհաքաղաքական բաժանման արդյունքում արխիվային, հնագիտական և մարդաբանական ուսումնասիրությունները դարձել են խնդրահարույց և, հաճախ, դժվար իրագործելի: Սակայն, թեև վերջին մի քանի դարերի ընթացքում պատմական Հայաստանի նահանգների բնակչության մեծ մասը բռնի կերպով տեղահանվել է, բարեբախտաբար, նրանց հետնորդներն իրենց գեներում պահպանում են անջնջելի տեղեկություններ, որոնք հնարավորություն են ընձեռում վերականգնել իրենց նախնիների գենետիկական ժառանգությունը: Հիմնականում այդ նպատակն է հետապնդում Պատմական Հայաստանի գենետիկական ատլասի պատրաստման նախագիծը։
– Կխնդրեի ավելի մանրամասն ներկայացնել այդ աշխատանքը։
– Պատմական Հայաստանի գենետիկական ատլասի ստեղծման ծրագրի առաքելությունն է վերարտադրել հայկական գենոֆոնդի հարուստ աշխարհագրական խճանկարը, որը ձևավորվել և հազարամյակների ընթացքում հարստացել է Հայկական լեռնաշխարհում: Բացի այդ, այն թույլ կտա պատասխանել հայերի ծագման վերաբերյալ մի շարք հիմնարար հարցերի, որոնք անհնար է լուծել միայն հայագիտության դասական առարկաների միջոցով:
Ատլասը կունենա նաև մի շարք գործնական կիրառություններ: Առաջին հերթին, այն տեղեկությունների արժեքավոր աղբյուր է պատմաբանների, հնագետների և լեզվաբանների համար, ովքեր զբաղվում են հայերի էթնոգենեզի, հայկական մշակույթի և լեզվի, ինչպես նաև տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև հնագույն շփումների հարցերով: Միևնույն ժամանակ ատլասը կդառնա հազարամյակների ընթացքում Հայկական լեռնաշխարհում հայերի և նրանց անմիջական գենետիկական նախնիների ներկայության վավերական վկայությունը:
Ծրագրի արդիականությունը հարկ է դիտարկել նաև մեր տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական իրողությունների համատեքստում: Այսօր մարդաբանական գենետիկան ավելի ու ավելի է ապավինում տարբեր դարաշրջանների մարդկային ոսկրանյութից անջատված հնագույն ԴՆԹ-ի ուսումնասիրությանը, այդ թվում և Արևմտյան Հայաստանի տարածքում: Պատմական Հայաստանի գենետիկական ատլասի ստեղծումը թույլ կտա կանխարգելել այս տարածաշրջանում պեղված մարդաբանական նյութի գենետիկական և էթնիկ ինքնության որևէ խեղաթյուրում:
– Ի՞նչ խոչընդոտների եք հանդիպում ծրագրի իրականացման ընթացքթում։
– Ներկայում լաբորատորիայի աշխատակիցները ձեռնամուխ են ժամանակակից հայերի ԴՆԹ-ի նմուշների հավաքագրման գործընթացին, որի համար դոնորներ կարող են հանդիսանալ այն անձինք, ում հայրական և մայրական բոլոր նախնիները սերում են Պատմական Հայաստանի միևնույն շրջանից: Սակայն սերնդեսերունդ զգալիորեն նվազում է այդ պահանջը բավարարող հայերի թիվը, ուստի նմուշները պետք է հավաքագրվեն հնարավորինս սեղմ ժամկետներում: Բացի այդ, այսօր Հայաստանում չափազանց դժվար է գտնել արևմտյան նահանգների բնակչության ժառանգներին, որոնց նախնիները ծագել են միևնույն վայրից: Հետևաբար, նմուշների հավաքագրում պետք է իրականացվի նաև սփյուռքահայ համայնքներում, այդ թվում՝ Ռուսաստանում, Իրանում, Մերձավոր Արևելքում, Ամերիկայում և Արևմտյան Եվրոպայում, ինչը կապված է որոշակի դժվարությունների և զգալի ֆինանսական ռեսուրսների հետ:
– Իսկ ի՞նչ է արված առ այսօր։
– Գենետիկական ատլասի ստեղծման համար անհրաժեշտ է հավաքել 8-10 ԴՆԹ-ի նմուշ Պատմական Հայաստանի 20-25 տարբեր աշխարհագրական շրջանները ներկայացնող դոնորներից, ինչը կկազմի շուրջ 200 նմուշ: Հայաստանում և Արցախում արդեն իսկ հավաքվել են ավելի քան 100 ԴՆԹ-ի նմուշ, որոնցից վեցը ենթարկվել է ամբողջական գենոտիպավորման: Ստացված արդյունքները կօգտագործվեն նշված հիմնարար և կիրառական խնդիրների լուծման համար:
Ծրագրի մեկ այլ կարևոր արժեք է ազգային գենային բանկի ստեղծման իրական հնարավորությունը, որը կօգտագործվի հայ (և ոչ միայն) գիտնականների հետագա սերունդների կողմից հայերի գենոֆոնդի առանձնահատկությունների (այդ թվում՝ բժշկական) հետազոտությունների համար:
– Ձեր նախագիծը ներկայացրեցիք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին: Համատեղ քննարկման արդյունքում ի՞նչ եզրահանգման եկաք:
– Քանի որ նախագիծն իր բնույթով համազգային ծրագիր է, անհրաժեշտ եմ գտնում նրա շուրջը նույնպես հրավիրել սփյուռքահայ մեր հայրենակիցների ուշադրությունը։ Նախարարին խնդրեցի սույն նախաձեռնության մասին հնարավոր միջոցներով տեղեկացնել Հայաստան այցելող մեր հայրենակիցներին։ Համապատասխանելով նշված պահանջներին և ունենալով ցանկություն իրենց մասնակցությունը բերել ծրագրին, նրանք կարող են հանձնել իրենց արյան նմուշը՝ դրանով սատար կանգնելով Պատմական Հայաստանի գենետիկական ատլասի ստեղծման գործին:
– Ո՞րն է Ձեր խոսքը՝ ուղղված մեր հայրենակիցներին։
– Մեր նախնիների պատմական ծննդավայրերի մասին գենետիկական հիշողության անդառնալի կորստի վտանգը կանխող այս նախաձեռնությունը կանմահացնի հայերի բազմադարյա ժառանգությունը` ստեղծելով ուրույն «գենետիկական հուշամատյան»: Անհերքելի է, որ այսօրինակ հուշարձանները ազգային մեծարժեք հարստություն են: Ուստի այս բացառիկ ծրագիրը հաջողությամբ ավարտին հասցնելու համար կոչ եմ անում մեր բոլոր հայրենակիցներին ակտիվորեն մասնակցել «Պատմական Հայաստանի գենետիկական ատլասի» նախագծին։

«Генетический атлас �?сторической Армении увековечит многовековое наследие армян»: Левон Епископосян
О работах по генетической картографии �?сторической Армении и рмянском генофонде беседа «Армяне сегодня» с заведующим лабораторией этногеномики �?нститута молекулярной биологии НАН РА, доктором биологических наук, профессором Левоном Епископосяном.
– Господин Епископосян, какие работы выполняет лаборатория этногеномики?
– Наша лаборатория занимается изучением генетической истории армянского народа. Наши исследования в этой области, длящиеся два десятилетия, уже принесли определенные результаты. Например, в прошлом году усилиями лаборатории и при международном сотрудничестве было продемонстрировано, что армяне Восточной Армении являются непосредственными генетическими потомками неолитского населения этого региона. Ныне мы работаем над созданием генетического атласа �?сторической Армении. Эта инициатива направлена на географическую картографию армянского генофонда и восстановлением генетической истории наших предков.
Вообще, изучение истории Армении и происхождения армян – труднейшая задача в разных аспектах. Колоссальная часть ценных исторических документов уничтожена или пропала вследствие многочисленных набегов и природных бедствий. Кроме того, вследствие расчленения �?сторической Армении между соседними странами архивные, археологические и антропологические исследования стали спорными, зачастую трудно осуществимыми. Однако, хотя на протяжении нескольких последних веков большая часть населения провинций �?сторической Армении была депортирована, их наследники, к счастью, сохраняют в своих генах неизгладимые сведения, которые дают возможность восстановить генетическое наследие их предков. �?менно эту цель и преследует в основном проект подготовки генетического атласа �?сторической Армении.
– Попросил бы более подробно представить эту работу.
– Миссией проекта создания генетического атласа �?сторической Армении – воссоздать богатую географическую мозаику армянского генофонда, который формировался на протяжении тысячелетий и обогатился на Армянском нагорье. Кроме того, он позволит ответить на ряд основополагающих вопросов о происхождении армян, которые невозможно решить посредством одних лишь классических арменоведческих предметов.
Атлас будет иметь также ряд практических применений. В первую очередь, это ценный источник сведений для историков, археологов и языковедов, занимающихся вопросами этногенеза армян, армянской культуры и языка, а также древнейших общений между народами региона. В то же время атлас станет документальным свидетельством присутствия армян и их непосредственных генетических предков на Армянском нагорье.
Актуальность проекта следует рассматривать и в контексте геополитических реалий нашего региона. Сегодня антропологическая генетика все более уповает на изучение древнейших ДНК, выделенных из человеческих костей разных эпох, в том числе и на территории Западной Армении. Создание генетического атласа �?сторической Армении позволит предотвратить какое-либо искажение генетической или этнической идентичности анторологического материала, добытого в этом регионе.
– С какими препятствиями доводится сталкиваться при реализации проекта?
– Ныне сотрудники лаборатории приступили к процессу сбора образцов ДНК современных армян, для которого донорами могут выступать лица, чьи все предки по материнской и отцовской стороне происходят из одного района �?сторической Армении. Однако из поколения в поколение существенно сокращается численность армян, удовлетворяющих это требование, посему образцы должны собираться по возможности в сжатые сроки. Кроме того, в Армении сегодня чрезвычайно трудно найти потомков жителей Западных провинций, чьи предки происходят из одного места. Соответственно, сбор образцов должен осуществляться также в армянских общинах Диаспоры, в том числе в России, �?ране, Ближнем Востоке, в Америке и Западной Европе, что связано с определенными трудностями и ощутимыми финансовыми ресурсами.
– Что же сделано до сегодняшнего дня?
– Для создания генетического атласа необходимо собрать 8-10 образцов ДНК от доноров, представляющих 20-25 различных географических районов �?сторической Армении, что составит около 200 образцов. В Армении и Арцахе уже собрано более 100 образцов ДНК, шесть из которых подверглись полному генотипированию. Полученные результаты будут использованы для решения упомянутых основополагающих и прикладных задач.
Еще одной важной ценностью проекта является реальная возможность создания национального генного банка, который будет использован последующими поколениями армянских ученых (и не только армянских) для исследования особенностей (в том числе медицинских) армянского генофонда.
– Свой проект Вы представили и министру Диаспоры РА Грануш Акопян. К какому выводу пришли в итоге совместного обсуждения?
– Поскольку проект по своему характеру является общенациональной программой, считаю необходимым привлечь к нему внимание и наших соотечественников в Диаспоре. Попросил министра оповестить возможными средствами об этой инициативе посещающих Армению наших соотечественников. Соответствуя указанным параметрам и при желании участвовать в проекте, они могут сдать образец своей крови, тем самым способствуя созданию генетического атласа �?сторической Армении.
– Что бы Вы хотели сказать соотечественникам?
– Эта инициатива, предотвращающая угрозу необратимой потери генетической памяти об исторической родине наших предков обессмертит многовековое наследие армян, создав своеобразную «генетическую книгу памяти». Неоспоримо, что подобные памятники являются достоянием огромной национальной ценности. Так что для успешного завершения этого исключительного проекта призываю соотечественников активно участвовать в проекте «Генетический атлас �?сторической Армении».