«Անուշ» պարախումբը 2017 թվականի գործունեությունը նվիրեց «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/12/7-9.jpg)
Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքի Հայ հայրենակցական միության «Անուշ» պարախումբը՝ հիմնադիր, պարուսույց և գեղարվեստական ղեկավար Անուշ Չախալյանի գլխավորությամբ իր ակտիվ մասնակցությունն է ունեցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը՝ 2017 թվականի մշակութային ամբողջ գործունեությունը նվիրելով այս ծրագրի հանրահռչակմանը: Անուշ Չախալյանն այն կարծիքին է, որ մեզանից յուրաքանչյուրը տարբեր միջոցներով պետք է այս կարևոր գործում ներդրում ունենա՝ ի շահ Արցախ աշխարհի:
Գերմանիայի տարբեր քաղաքներում, պարախումբը մասնակցելով համերգների և միջազգային փառատոների, շարժումը խորհրդանշող ցուցապաստառները վեր բարձրացնելով՝ օտար հանդիսատեսին իրազեկեց ոչ միայն հայկական մշակույթի, այլև՝ Արցախի հիմնախնդիրների մասին:
Ամփոփելով համահայկական շարժման շրջանակներում իրենց կատարած աշխատանքերը՝ պարախմբի անդամները որոշել են Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոներին ընդառաջ անակնկալ մատուցել Ստեփանակերտի և Բերձորի գիշերօթիկ դպրոցի աշակերտներին՝ Մյունխենից նրանց ուղարկելով քաղցրացվենիքի տուփեր:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Անուշ Չախալյանն ասաց, որ հոգեպես հանգիստ է զգում՝ այս ծրագիրը տրամաբանական ավարտին հասցնելու, արցախցի երեխաներին ամանորյա ժպիտներ և ջերմություն պարգևելու համար: Պարախմբի ղեկավարն ասաց, որ պարախմբի անդամները մեծ պատասխանատվությամբ ու ոգևորությամբ են մասնակցել այս կարևոր գործին, այնուհետև հավելեց, որ հետագայում նույնպես շարունակելու են մասնակցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին:
«Բոլորս լավագույն ակնկալիքներով և հույսերով ենք սպասում Նոր տարվա և Սուրբ Ծննդյան տոներին, ուստի ցանկանում եմ հավատարիմ շան տարին իր հետ մարդկանց բերի բարություն, երազանքների իրականացում և առողջություն: Թո՛ղ Հայոց բանակի համար խաղաղության տարի լինի, շնորհակալ եմ հատկապես քաջարի հայ զինվորներին՝ մշտապես մեր անվտանգությունն ապահովելու համար:
2018 թվականը համայն հայության համար թո՛ղ լինի բազում հաղթանակների տարի, իսկ ես էլ կշարունակեմ Սփյուքում ծառայել հայ մշակույթին»,-ամանորյա ջերմ բարեմաղթանքով իր խոսքն ավարտեց Անուշ Չախալյանը:

Anoush Armenian Dance Group dedicated activities to “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement throughout 2017
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/12/7-9.jpg)
Anoush Armenian Dance Group of the Armenian Compatriotic Union of the German city of Munich, under the direction of the dance group’s founder, dance instructor and artistic director Anoush Chakhalyan, has actively participated in the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia by dedicating all of its activities of the year to popularization of the pan-Armenian movement. Anoush Chakhalyan believes every Armenian must do whatever he or she can to make a contribution to this movement for the benefit of Artsakh.
By participating in concerts and international festivals in various cities across Germany and raising signs devoted to the movement, the dance group informed audiences about not only Armenian culture, but also the issues of Artsakh.
Summing up the activities carried out as part of the pan-Armenian movement, the dance group’s members have decided to surprise the children of Stepanakert and the boarding school of Berdzor with boxes of pastries sent from Munich.
In an interview with Hayern Aysor, Anoush Chakhalyan said she feels spiritually calm after completing the program, conveying warmth and putting smiles on the faces of children of Artsakh ahead of the New Year. The dance group’s director said the members completed this major task with great excitement and a high sense of responsibility and added that the group will continue to participate in the programs being carried out by the RA Ministry of Diaspora.
“We are all waiting for the New Year and Christmas with the best hopes and expectations. So, I wish that the year of the loyal dog brings kindness, helps people fulfill their dreams and stay healthy. May the year 2018 be a year of peace for the Armenian army! I would especially like to thank the brave Armenian soldiers for continuing to defend us.
May the year 2018 be a year of many victories for all Armenians! As for me, I will continue to serve Armenian culture in the Diaspora,” Anoush Chakhalyan concluded with her kind wishes for the New Year.