Ինձ փոխանցվել է Սիմոն Վրացյանի հայրենասիրությունը, խրոխտ ոգին. Խուան Սարաֆյան
«Հայերն այսօր»-ը ներկայացնում է Բուենոս Այրեսի «Հայ կենտրոն»-ի կառույցների հետ կապերի տնօրեն, Արգենտինայում գործող համայնքների միության կառույցների ատենապետ Խուան Սարաֆյանի հետ հարցազրույցը:
-Պարո´ն Սարաֆյան, մեր զրույցի առաջին պահից ակնհայտ էր Ձեր ոգևորությունը Հայաստան կատարած այցելությունից: Կպատմե՞ք տպավորությունների մասին:
-Վաղեմի երազանքս վերջապես կատարվեց. այս տարի ամռանն առաջին անգամ Հայաստան եկա: Միշտ մտածում էի գալու մասին, բայց աշխատանքային զբաղվածության պատճառով չէր ստացվում: Դեռ Արգենտինայում հարազատներս ու ընկերներս ասում էին, որ մեծ տպավորություններով եմ վերադառնալու, այդպես էլ եղավ:
Հիացա Հայաստանի բնությամբ, տեսարժան վայրերով, ժպտադեմ ու բարեհամբույր մարդկանցով: Առաջադեմ ու զարգացած պետություն տեսնելով՝ անչափ ուրախացա: Սակայն պետք է ավելիին ձգտել և համախմբված ուժերով աշխատելով՝ Հայաստանն ավելի լավը դարձնել:
-Ինչպես՞ որոշեցիք համայնքային գործունեությամբ զբաղվել:
-Արդեն տասներեք տարի է՝ համայնքային աշխատանքներ եմ կատարում: Ավարտել եմ այն ժամանակ 700 աշակերտ ունեցող ՀՅԴ «Խրիմյան» կրթական հաստատությունը, որը  մեզ համար հայապահպանության լավագույն դարբնոցը դարձավ: Եվ դա միակ շարժառիթը չէր. ինձ դասավանդել է ՀՀ Առաջին Հանրապետության վարչապետ Սիմոն Վրացյանը: Նրա հայրենասիրությունը, խրոխտ ոգին ինձ փոխանցվեց և որոշեցի ազգանպաստ գործունեություն ծավալել՝ նվիրվելով Հայրենիքին օգտակար լինելու գաղափարին: Ահա այդպիսի մթնոլորտում եմ մեծացել: Մանկության տարիներից սկսած՝ հայրենասիրական շունչն եմ զգացել նաև մեր տանը:
Հինգ տարի է, որ  Արգենտինայում գործող համայնքների միության կառույցների ատենապետն եմ՝ երեք անգամ անընդմեջ ընտրվելով այս պաշտոնում: Ընտանիքիս անդամներն էլ «Հայ կենտրոն»-ի անդամներն են եղել.  հայրիկս, պապիկներս ևս զբաղվել են ազգանպաստ աշխատանքերով:
– Այժմ խոսենք «Հայ կենտրոն»-ի մասին:
-Նախ ասեմ, որ «Հայ կենտրոն»-ի հովանու ներքո գործում են կրթական, երիտասարդական, բարեգործական, կանանց կազմակերպություններ, իրականացվում են համայնքային միջոցառումներ: Սերտորեն աշխատում ենք Բուենոս Այրեսի Հայ Առաքելական Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հետ: Մեր ուշադրության կենտրոնում ենք պահում հատկապես արգենտինահայ երիտասարդների ինքնության պահպանման  ու սեփական արմատներից չհեռանալու հարցը: Բազմաբնույթ ծրագրեր ենք կազմակերպում, որոնց շրջանակներում Հայաստան են այցելում, բացահայտում տեսարժան, պատմամշակութային վայրերը, կապվում իրենց Հայրենիքին:
Ի դեպ, երիտասարդները լի են հայրենասիրությամբ, պարզապես նրանց ուղղորդել ու աջակցել է անհրաժեշտ: Նրանք մտածում են բարձրագույն, որակյալ կրթություն ստանալու մասին, որպեսզի լավ մարդ դառնան և օգտակար լինեն Հայաստանին: Համագործակցում ենք նաև Արգենտինայում ՀՀ դեսպանատան հետ:
Մի խոսքով, «Հայ կենտրոն»-ը փորձում է արգենտինահայերին Հայաստանի շուրջ համախմբել:
-Արգենտինահայ համայնքը հասարակական, մշակութային ինչպի՞սի կյանքով է ապրում:
-Միանշանակ կարող եմ ասել, որ արգենտինահայ համայնքն աչքի է ընկնում համախմբվածությամբ, նվիրյալ ու աշխատասեր մարդկանցով: Բոլորը մտահոգ ենք Հայաստանի ապագայով և փորձում ենք նպաստել մեր երկրի առաջընթացին:
Գործում են համահայկական կառույցներ, ավանդական կուսակցությունների գրասենյակներ, հայկական պարախմբեր, ինչպես նաև նշվում են ազգային, եկեղեցական և պետական տոները: Մշակութային բազմապիսի ծրագրեր են իրականցվում՝ նպաստելով հայկական մշակույթի պահպանմանը և այլազգիների շրջանակներում հանրահռչակմանը:
Համայնքի կենսունակությանն ու կանգուն մնալուն մեծապես նպաստում է Հայաստանի հետ մշտական կապը: Հայապահպանության, արգենտինահայերին եկեղեցու շուրջ համախմբելու գործում համայնքում անուրանալի է Հայ Առաքելական եկեղեցու և բարեխիղճ հոգևորականների դերը:
-Պարո՛ն Սարաֆյան, ՀՀ սփյուռքի նախարարություն-Արգենտինայի հայկական համայնք համագործակցության կամուրջն ի՞նչ հիմքերի վրա է գտնվում:
-Կարծում եմ՝ ամուր հիմքերի վրա, քանի որ ակտիվորեն մասնակցում ենք նախարարության կողմից իրականացվող ծրագրերին: Հուսով եմ՝ հետագայում փոխգործակցությունն ավելի կամրապնդվի:
Ամիսներ առաջ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը աշխատանքային այցով Արգենտինա և Բրազիլիա էր եկել: Այցի շրջանակներում նա արգենտինահայ համայնքում տարբեր կառույցների ներկայացուցիչների հետ արդյունավետ հանդիպումներ ունեցավ, մոտիկից ծանոթացավ առկա մարտահրավերներին՝ առաջարկելով բոլոր խնդիրների լուծման համար երկուստեք աշխատանքի միջոցով ուղիներ գտնել: Նշեմ նաև, որ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը խանադավառեց մեզ, նմանօրինակ այցելությունները շատ կարևոր են:

Мне передались патриотизм, гордый дух Симона Врацяна: Хуан Сарафян
«Армяне сегодня» представляет беседу с председателем Армянского центра армянской общины Аргентины, директором структурных отношений Хуаном Сарафяном.
– Господин Сарафян, с первых же мгновений нашей беседы очевидно было Ваше воодушевление визитом в Армению. Поделитесь впечатлениями?
– Наконец-то исполнилась давняя моя мечта – летом этого года впервые побывал в Армении. Всегда думал о поездке, но в силу занятости не получалось. Еще в Аргентине родные и друзья говорили, что вернусь с массой впечатлений. Так и получилось.
Восхищен природой Армении, достопримечательностями, доброжелательными людьми. Чрезвычайно рад был видеть прогрессивное и развитое государство. Однако нужно стремиться к большему и объединенными усилиями сделать Армению еще лучше.
– Как получилось, что решили заняться общинной деятельностью?
– Уже 13 лет занимаюсь ею. Окончил образовательное учреждение «Хримян» АРФД, в то время насчитывавшее 700 учеников. Школа стала для нас прекраснейшей кузницей сохранения армянства. �? это был не единственный мотив: мне преподавал первый премьер-министр Первой Республики Армения Симон Врацян. Мне передались патриотизм, гордый дух Симона Врацяна, и я решил заняться деятельностью на благо нации, посвятив себя идее быть полезным Родине. В такой атмосфере я вырос. Еще в детстве я ощущал в нашем доме дух патриотизма.
Пять лет являюсь председателем «Армянского центра» Буэнос Айреса, трижды подряд избираясь на этом посту. Члены моей семьи также были членами центра, отец и дедушки тоже занимались работой на благо нации.
– Поговорим теперь об «Армянском центре».
– Прежде замечу, что под патронатом «Армянского центра» функционируют образовательная, молодежная, благотворительная, женская организации, осуществляются общинные мероприятия. Работаем в тесной связи с Армянской Апостольской церковью Св. Григор Лусаворич Буэнос Айреса. В центре особого внимания держим вопросы сохранения идентичности армянской молодежью Аргентины. Организуем разнообразные мероприятия, в рамках которых они посещают Армению, раскрывают для себя достопримечательности, историко-культурные места, привязываются к Родине.
Кстати, молодежь преисполнена патриотизма, их просто нужно направлять. Они думают о получении качественного высшего образования, чтобы стать хорошими людьми и быть полезными Армении. Мы также сотрудничаем с посольством РА в Аргентине.
Одним словом, «Армянский центр» пытается сплотить армян Аргентины вокруг Армении.
– Какой общественной, культурной жизнью живет армянская община Аргентины?
– Однозначно могу сказать, что армянская община Аргентины отличается сплоченностью, преданными и трудолюбивыми людьми. Все озабочены будущим Армении и пытаются способствовать прогрессу нашей страны.
Функционируют общеармянские структуры, офисы традиционных партий, армянские танцевальные ансамбли, отмечаются национальные, церковные и государственные праздники. Осуществляются разнообразные культурные программы, способствуя сохранению армянской культуры и пропаганде ее среди иностранцев.
Жизнеспособности и стойкости общины в большой мере способствует постоянная связь с Арменией. В деле сохранения армянства, сплочения армян Аргентины вокруг церкви неоспорима роль Армянской Апостольской церкви и ее добросовестных служителей.
– Господин Сарафян, на чем основывается сотрудничество между Министерством Диаспоры РА и армянской общиной Аргентины?
– Думаю, на прочной основе, поскольку мы активно участвуем в программах Министерства. Надеюсь, в дальнейшем взаимодействие еще более укрепится.
Несколько месяцев назад министр Грануш Акопян с рабочим визитом побывала в Аргентине и Бразилии. В рамках визита у нее были плодотворные встречи с представителями различных структур армянской общины Аргентины, близко познакомилась с имеющимися вызовами, предложив для решения любых проблем находить пути совместной работой. Отмечу также, что министр Диаспоры РА Грануш Акопян воодушевила нас, поскольку подобные визиты очень важны.