«Յուրաքանչյուր ճամփորդության ժամանակ հայկական հետք եմ փնտրում». Հրայր Ճեպեճյան
Նոյեմբերի 14-ին ՀՀ սփյուռքինախարարությունում տեղի ունեցավ Գերմանիայի Աստվածաշնչային ընկերության հովանավորությամբ հրատարակված «Երիտասարդ ընտանիքի Աստվածաշունչը» գրքի շնորհանդեսը, որի հեղինակներից է Արաբական Ծոցի Աստվածաշնչային ընկերության ընդհանուր քարտուղար, դոկտոր Հրայր Ճեպեճյանը:
«Հայերն այսօր»-ի հետ հարցազրույցի ընթացքում Հրայր Ճեպեճյանն ասաց, որ իր համար միշտ սկզբունքային է եղել ազգին օգտակար լինելու հարցը, ուստի ձեռնամուխ է եղել հայ մանուկներին և նրանց ընտանիքներին գիրքը հասանելի դարձնելու հսկայական աշխատանքի իրականացմանը:
-Պարո՛ն Ճեպեճյան, Աստվածաշնչից ի՞նչ հատվածներ են գրքում ընդգրկված:
-«Երիտասարդ ընտանիքի Աստվածաշունչը» հատուկ գիրք է: Արաբական Ծոցի Աստվածաշնչյան ընկերությունն այն նվիրում է բոլոր հայ մանուկներին:
Գիրքը բաժանված է քսան գլուխների, և յուրաքանչյուր գլուխ Աստվածաշնչից յոթ պատմություններ է պարունակում, ընդհանուր առմամբ`140 պատմություն, որոնք վերաբերում են Հիսուսին առնչվող դեպքերին: Յուրաքանչյուր պատմության վերջում զետեղված է Աստվածաշնչի համապատասխան հատվածը, որտեղ կարելի է տվյալ պատմության մասին հավելյալ մանրամասներ կարդալ:
Գիրքը կազմված է շատ հետաքրքիր հաջորդականությամբ՝ Ծննդոցից մինչ Տիրոջ պատգամները: Սակայն այդ ընթացքում, երբ խոսվում է Եղիայի կամ Մովսեսի մասին, նորից վերադարձ է արվում դեպի Հին Կտակարան՝ բացատրելու, թե ովքեր են նրանք: Այսինքն` յուրատեսակ ժամանակային ճամփորդություն ենք կատարում, Հին ու Նոր Կտակարաններն իբրև մեկ ամբողջություն կամրջում ենք միմյանց՝ այդպիսով պատասխանելով երեխաներին հուզող հարցերին: Գրքի բուն նպատակն է Հիսուս Քրիստոսին ներկայացնել Աստվածաշնչի միջոցով՝ գունազարդ, ակնահաճո պատկերներով հայ մանչուկներին հետաքրքիր դարձնելով ընթերցումը:
Մեր առաքելությունն է Աստվածաշունչը թարգմանել, հրատարակել և բաժանել, որպեսզի աշխարհի բոլոր ժողովուրդները Աստվածաշունչը կարդան իրենց սեփական լեզվով:
Աստվածաշնչյան այս դաստիարակությունն ազգային դաստիարակության անբաժան մասն է լինելու, որն էլ նպաստելու է մեր սերունդներին քրիստոնեական դաստիարակություն տալուն:
-Ո՞ր տարիքի երեխաների համար է նախատեսված գիրքը:
-Հինգ հազար օրինակով տպագրված գիրքը նախատեսված է 5-ից 11 տարեկան երեխաների համար: Գրքի դաստիարակչական մասերից մեկն էլ ծնող-զավակ փոխհարաբերությունների սերտացումն է: Գաղտնիք չէ, որ ծնողները միշտ ուզում են լավագույնը տալ իրենց զավակներին: Զբաղվածությամբ լեցուն այս օրերին ծնողները ձգտում են արդյունավետ և իմաստալից ժամեր անցկացնել իրենց երեխաների հետ: Եվ այդ առիթները կարող են լինել գիշերները երեխաներին քնեցնելուց առաջ աստվածաշնչյան պատմություններ պատմելը: Եվ հիմա ծնողները հնարավորություն ունեն քսան շաբաթում ամեն օր մի պատմություն կարդալ երեխաների համար:
Աստվածաշունչը կարևոր նշանակություն ունի հայ ընտանիքի հոգևոր կյանքը կերտելու գործում՝ դիմագրավելով կյանքի մարտահրավերներին և զորանալու Աստծո խոսքով: Պարզ լեզվով գրված այս պատմությունները կարդալով՝ ծնողներն իրենց զավակներին փոքր տարիքից կծանոթացնեն քրիստոնեական արժեքներին՝ կերտելով ինքնավստահ, ամուր հիմքեր ունեցող նկարագիր և անհատականություն:
– Սփյուռքյան համայնքներում գիրքը բաժանվե՞լ է:
-Իհարկե: Գրքերը սկսեցինք բաժանել Քուվեյթի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների Շարժա և Աբու Դաբի քաղաքների հայկական համայնքերին, ապա շարունակեցինք Լիբանանի, ԱՄՆ-ի, Ավստրալիայի համայնքներում: Նախաձեռնել ենք Հալեպում, Կ.Պոլսում, Կիպրոսում ապրող մեր հայրենակիցներին նույնպես ուղարկել:
Բոլոր համայնքներում հավուր պատշաճի շնորհանդեսներ ենք կազմակերպել Հայոց թեմի առաջնորդարաններում կամ հայկական շաբաթօրյա դպրոցներում:
Ուշադրության դիտակետում պահեցինք նաև Սիրիական պատերազմի հետևանքով Հայաստանում հաստատված սիրիահայ ընտանիքներին գրքերի տրամադրումը: Շատ կարևոր էր Հայաստանում պետական աջակցությամբ կատարել գրքի շնորհանդեսը, որի համար անչափ շնորհակալ եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը:
– Երեխաներն ի՞նչ ոգևորությամբ ընդունեցին գիրքը:
-Բոլոր համայնքներում շատ մեծ էր երեխաների ոգևորությունը: Երբ աշակերտներին հանդիպելիս Աստվածաշնչի իմացությունը ստուգելու համար հարցեր էի հղում, նրանք մեկը մյուսին հերթ չէին տալիս պատասխանելու համար: Վստահաբար կարող եմ ասել՝ բոլորը հոգևոր գիտելիքների առավելագույն պաշար ունեն: Այս հանգամանքն էլ ամենամեծ խանդավառության ու քաջալերանքի աղբյուրն է ինձ համար:
Երեխաները մեր վաղվա օրվա հույսն են, մեր ապագան, նրանց պետք է ուժ տանք և սատարենք: Հետագայում էլ, ուժերի և կարողությունների ներածին չափով ,փորձելու եմ սեղանին նմանօրինակ հրատարակություններ դնել:
-Պարո՛ն Ճեպեճյան, աշխատանքին զուգահեռ՝ նաև հոդվածներ եք գրում: Ասացե՛ք, խնդրեմ, ի՞նչն է հիմք հանդիսանում ժամանակ առ ժամանակ հոդվածագրությամբ հանդես գալուն:
-Ճիշտ եք նկատել: Շուտով լույս է տեսնելու իմ հոդվածների ժողովածուն, առաջին ստվարածավալ հատորը հրատարակել եմ 2015 թվականին: Իմ գրած հոդվածներն ամբողջությամբ սփյուռքյան իրականության մասին են: Աշխատանքի բերումով շատ եմ ճամփորդում և յուրաքանչյուր ճամփորդության ժամանակ հայկական հետք եմ փնտրում, որը հոգեկան հանգստություն է տալիս:
Հետաքրքրված եմ` հանդիպելուհայ մարդկանց, հասկանալու նրանց հոգեվիճակը և թե որքան են պահպանել իրենց հայկականությունը, հատկապես, որ նրանց մեջ կան նաև կիսով չափ հայեր: Ուշագրավ պատմությունների ևս ականատես եմ լինում. հանդիպել եմ մարդկանց, ովքեր ինձ ասել են՝ հայերեն խոսել չենք իմացել և Հայաստան կատարած այցելությունից հետո որոշել ենք հայերեն սովորել:
Այսպիսի իրավիճակներին առնչվելիս են ծնվում հոդվածներս: Առկա խնդիրները բարձրաձայնելու ճանապարհին չպետք է մոռանալ այն ճշմարտությունը, որ սփյուռքյան հիմնախնդիրների լուծման առանցքում լինելու է Հայաստանի «ներկայությունը»:

«Во время каждого путешествия ищу армянский след»: Грайр Чепечян
В Министерстве Диаспоры РА 14 ноября состоялась презентация книги «Библия молодой семьи», изданной Библейской ассоциацией Германии. Один из авторов книги – общий секретарь Библейской ассоциации Арабского залива, доктор Грайр Чепечян.
В беседе с «Армяне сегодня» Грайр Чепечян сказал, что вопрос быть полезным своей нации был для него принципиальным, посему предпринял колоссальную работу с тем, чтобы книга стала доступна армянским детям и их семьям.
– Господин Чепечян, какие отрывки из Библии отобраны в книге?
– «Библия молодой семьи» – книга особая. Библейская ассоциация Арабского залива дарит ее всем армянским детям.
Книга состоит из 20 глав, каждая из которых содержит по 7 историй из Библии – в общей сложности 140 историй. Как написано в Библии, цикл истории отслуживает события, связанные с �?исусом. В конце каждой истории помещен соответствующий отрывок из Библии, в котором можно прочитать дополнительные подробности о данной истории.
Книга составлена в очень интересной последовательности – от Рождения до Заветов Владыки. Однако, когда говорится об �?лии или Моисее, вновь возвращаемся к Ветхому Завету, чтобы объяснить, кто они. То есть совершаем своеобразное путешествие во времени, наводим мосты между Ветхом и Новым заветами, тем самым отвечая на вопросы, волнующие детей. Непосредственной целью книги является представление �?исуса Христа посредством Библии, красочными иллюстрациями делая интересным чтение книги малышами.
Наша миссия – переводить, издавать и раздавать Библию, дабы все народы мира читали ее на своих языках.
Это библейское воспитание станет неотъемлемой частью национального воспитания, что и будет способствовать христианскому воспитанию наших поколений.
– На детей какого возраста рассчитана книга?
– Отпечатанная тиражом 5 тысяч экземпляров, книга рассчитана на детей 5-11 лет. Одним из воспитательных аспектов книги является привитие отношений родитель-ребенок. Не секрет, что родители всегда хотят дать своим детям самое лучшее. При всей своей занятости они стремятся проводить плодотворное и осмысленное время со своими детьми. �? таким поводом может стать чтение перед сном детям Библейских историй. Ныне родители имеют возможность в течение 20 недель каждый день читать одну из историй.
Библия имеет важное значение в построении духовной жизни армянской семьи, помогая преодолевать вызовы и обретать силу в Божьем слове. Читая эти истории, написанные ясным, простым языком, родители с малых лет познакомят своих детей с христианскими ценностями, формируя уверенные в себе, стойкие личности.
– В общинах Диаспоры книгу раздавали?
– Конечно. Книгу начали раздавать в армянских общинах Кувейта, городов Шаржа и Абу Даби Объединенных Арабских Эмиратов, затем в общинах Ливана, США, Австралии. Планируем отправить также соотечественникам, проживающим в Алеппо, Константинополе, Кипре.
Во всех общинах на должном уровне организовали презентации в предстоятельствах армянских епархий или субботних школах.
В центре внимания держали также предоставление книг семьям сирийских армян, вследствие войны обосновавшимся в Армении. Очень важно было организовать в Армении презентацию этой книги при государственной поддержке, за что безмерно благодарен Министерству Диаспоры РА.
– С каким восторгом дети восприняли книгу?
– Во всех общинах воодушевление детей было велико. Когда встречаясь со школьниками, задавал вопросы, чтобы проверить знание Библии, они отвечали наперебой. С уверенностью могу сказать, что они обладают максимальным запасом духовных знаний. Это обстоятельство служит источником большого вдохновения для меня.
Дети – наша надежда на завтрашний день, наше будущее, мы должны их поддерживать. Впоследствии в меру своих сил постараюсь издавать другие подобные книги.
– Господин Чепечян, заметил, что Вы пишете и статьи. Скажите, пожалуйста, что служит побудительной причиной выступать время от времени с публикацией статей?
– Верно заметили. Скоро выйдет из печати сборник моих статей, первый массивный том издал в 2015 году. Мои статьи исключительно о реалиях Диаспоры. По долгу службы я много путешествую, и во время каждого путешествия ищу армянский след, что приносит мне душевный покой.
Охотно встречаюсь с армянами, чтобы понять их душевное состояние, насколько они сохраняют свою армянственность. Бываю очевидцем любопытных историй: встречался с людьми, которые не умели говорить по-армянски, но выучили родной язык после посещения Армении.
От встреч с подобными ситуациями и рождаются мои статьи. На пути озвучивания имеющихся проблем не следует забывать простую истину: в центре решения проблем Диаспоры будет «присутствие» Армении.