«Մեր մտահոգությունն այսօր Հայաստանի տնտեսական վիճակն է և Արցախի անվտանգության հարցը». Վարուժան Սիրաբյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում մշտապես հյուրընկալվում են Սփյուռքում ապրող մեր շատ հայրենակիցներ՝ Սփյուռքի նախարարի հետ կիսվելու իրենց կատարած աշխատանքներով, խորհրդակցելու նոր գաղափարների, ծրագրերի շուրջ, համագործակցելու շատ հարցերում: Օրերս ՀՀ նախարարի հյուրն էր Ֆրանսիայից (Ալֆորվիլից) ժամանած մեր հայրենակից, «Արշակ Չոպանյան» կազմակերպությա-ինստիտուտի հիմնադիր-ատենապետ Վարուժան Սիրաբյանը (Սրապյան), ում հետ հարցազրույց ունեցա «Հայերն այսօր»-ի համար: Ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Բարի՛ գալուստ, Հայրենիք, հարգարժա՛ն պարոն Սիրաբյան. ներկայացրեք, խնդրեմ, Ձեր կազմակերպության ծավալած գործունեությունը:
Սիրո՛վ. մեր կազմակերպությունը կատարում է հայանպաստ ուղղվածություն ունեցող աշխատանքներ: Ունենք նույն հասցեում գտնվող հրատարակչություն, ամսաթերթ: Մեր շուրջ հավաքված են ֆրանսիացի 30 գրողներ: «Արշակ Չոպանյան» կազամակերպությունն ունի երկու ուղղվածություն՝ մշակութային (ինչպես Արշակ Չոպանյանն էր անում՝ հայ գրականությունը հասցնելով ֆրանսախոս երկրներին և հակառակը՝ ֆրանսիական գրականությունը, մշակույթը հասցնելով Հայաստանին) և մյուսը՝ Հայոց ցեղասպանության պատմության, հայկական հարցի հետ է կապված. ամեն մի մանրամասնություն ուսումնասիրելով՝ օգնում ենք «Հայ դատ»-ին: Մենք ուսումնասիրություններ, վերլուծություններ ենք անում՝ կապված Եվրոպայի, Թուրքիայի և Միջին Արևելքի, Կովկասի հետ: Մեր կազմակերպության հիմնական ուղղվածությունը լոբբինգն է: Ավելի շատ աշխատում ենք համացանցի միջոցով: Ունենք «Եվրոպա և Արևելք» վերնագրով ամսաթերթ, որտեղ զետեղվում են այդ նյութերը: Մենք համագործակցում ենք այլ կազմակերպությունների հետ, որոնք «Չոպանյան» կազմակերպությանը չեն պատկանում, օրինակ՝ Փարիզի Բարեգործականը, Համազգայինը: Մենք ֆինանսական կախում չունենք որևէ կուսակցությունից, ո՛չ Ֆրանսիական, ո՛չ հայկական պետությունից, մենք մեր «յուղով ենք տապակվում»:
-«Արշակ Չոպանյան» կազմակերպության առաջին կապերը ե՞րբ և ո՞ր նախարարության հետ ձևավորվեցին Հայաստանում :
-Առաջին կապերը ձևավորվել են Մշակույթի նախարարության հետ, երբ 2008-ին պատկերապատումի առաջին փառատոնը բացեցինք Հայաստանում՝ Ֆրանսիայի դեսպանատան հետ: 2007-ին էլ Ֆրանսիայում Հայաստանի տարին էր: Հայկական գաղութի հետ համագործակցող, աշխատանքները համակարգող աշխատակիցը հարցրեց, թե ով ինչ ձեռնարկներ, հետաքրքիր գործեր պետք է անի այդ տարում: Ես ասացի, որ Թենթենի արկածախնդրությունները կուզեմ հայերեն թարգմանել և թարգմանեցի ու այդ գրքով եկա Հայաստան. դա աշխարհում առաջին անգամ Թենթենի՝ հայերենով թարգմանված գիրքն էր: Այստեղից հղացավ Հայաստանում պատկերապատումի փառատոն անցկացնելու միտքը:
-Քանի՞ գիրք է հրատարակել «Արշակ Չոպանյան» կազմակերպությունը:
-120–ից ավելի գիրք ենք հրատարակել: Ես ավելի շատ հրատարակիչ եմ. հրատարակել ենք կոմերցիոն գրքեր, ինչպես նաև՝ մշակութային, օրինակ՝ Թումանյանի բանաստեղծությունները, պոեմները, բալլադները, հեքիաթները թարգմանեցինք ֆրանսերենով (շնորհանդեսը կազմակեպեցինք Թումանյանի տուն-թանգարանում, 2012-ին), Սևակի «Անլռելի զանգակատուն»-ը թարգմանվեց ֆրանսերեն: Իմ հեղինակած գրքերը երկուսն են, հիմա՝ շուրջ 5 տարի, գրում եմ հուշերս՝ սկսած իմ հայրիկից, հասնում եմ իմ և տղաներիս սերնդին. երեք սերնդի պատմություն է իմ գրքում:
Ձեր կազմակերպության աշխատանքներով ովքե՞ր են ամենից շատ հետաքրքրված՝ հայե՞րը, Ֆրանսիացինե՞րը…
– Երկու՛սն էլ. մեզ ավելի շատ հետաքրքողները ֆրանսիացիներն են. ինչու՞…Երբ մեր կազմակերպությունը բացեցինք, ցանկացանք անել այն, ինչը 100 տարի առաջ արել էր Չոպանյանը. օրինակ՝ նա շատ բարձր մակարդակ ունեցող հայտնի ֆրանսիացիների բերեց «Հայ դատ»: Երբ մտերմացավ Անատոլ Ֆրանսի, Կլեմանսեի և նշանավոր այլ մարդկանց հետ, դեռևս Հայոց ցեղասպանությունից առաջ, այդ մեծերի շնորհիվ, կարողացավ ճանաչել տալ Հայկական հարցը, որովհետև ինքը Պոլսի պատվիրակության կողմից Փարիզ էր ուղարկվել՝ համիդյան ջարդերի հարցի հետ կապված: Մեր կազմակերպությունը հայկական ծագումով միակն է, որտեղ միայն հայեր չեն ընդգրկված: Ֆրանսիան կաթոլիկ-քրիստոնեական երկիր է, սակայն այսօր պատկերը շատ է փոխվել և կամաց-կամաց մահմեդականները շատանում են ու պահանջներ ներկայացնում: Ժան Պոլ 2-րդի արձանի վրա խաչ կար, և մահմեդականները պահանջեցին, որ այդ խաչը հանվի՝ ասելով, որ այդտեղով անցնող մահմեդականներին այն անհանգստություն է պատճառում…Շատ ծիծաղելի է. մենք կարող էինք դա հանել և բերել Հայաստան, սակայն դիմեցինք դատարան, դատարանը վճռեց, որ խաչը պետք է մնա, մյուս դատարանը դարձյալ նույն վճիռը կայացրեց, սակայն նրանք դիմեցին ավելի բարձր ատյանի, և այդ ատյանը որոշեց, որ խաչը պետք է հանվի…Մեզ համար, բնականաբար, շատ կարևոր է մեր կազմակերպությունում ընդգրկել ազգությամբ ֆրանսիացի նշանավորների, սա կարևոր քաղաքականություն է:
Պարո՛ն Սիրաբյան, ինձ շատ հետաքրքրեց Ձեր հրատարակած ամսաթերթի հիմնական ուղղվածությունը, տպագրության լեզուն, էջերի քանակը, ովքե՞ր են Հայաստանից նյութեր տրամադրում:
– 132 էջանոց ամսագիրը գործում է 2005 թվականից, տպագրվում է 6 ամիսը մեկ անգամ ՝ ֆրանսերեն և հայերեն լեզուներով. մոտավորապես 95-ից 100 էջը հայերենով և ֆրանսերենով է, մնացած էջերը անգլերենով են: Ամսաթերթի հիմնական ուղղվածությունը վերլուծությունն է: Մեր մտահոգությունն այսօր Հայաստանի տնտեսական վիճակն է և Արցախի անվտանգության հարցը: Մեր նյութերում մենք վեր ենք հանում Հայաստանի, Արցախի հետ կապված քաղաքական ստերը, հերյուրանքները: Նյութեր ենք ստանում նաև Հայրենիքից: Հայաստանից մի անգամ հոդված է գրել թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը, 2-3 անգամ՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, մեկ անգամ Արմեն Այվազյանն է գրել՝ Հայաստանի անվտանգության, Արցախի հետ կապված, գեներալ Հայկ Քոթանջյանն է 2-3 անգամ գրել: Ես հիմնականում կազմակերպչական աշխատանքներով եմ զբաղվում, խմբագրականներն եմ գրում: Ամսագիրը համացանցում ունի իր բլոգը: Twitter-ով մոտ 800 հետևորդներ ունենք:
-Ինչպե՞ս եք իրականացնում ամսաթերթի տարածումը:
-Տարածում ենք երկու եղանակով՝ մի մասն՝ անվճար (60-70 տոկոսը գիտեին այդ ամսագրի մասին) այն ստանում են ֆրանսիացի պատգամավորները, մի քանի նախարարություններ և եվրոպացի մի քանի պատգամավորներ, Հայաստանում ստանում է Արտգործնախարարությունը, ստանում են ամսաթերթում զետեղված հոդվածների հեղինակները, հիմա ՀՀ սփյուռքի նախարար տիկին Հակոբյանն էլ է ցանկություն հայտնել, որպեսզի նախարարությունը ևս ստանա ամսաթերթը: Հայաստանից պայմանագիր ունենք Երևանի Ավ. Իսահակյանի գրադարանի տնօրեն Հասմիկ Կարապետյանի հետ, վերջերս հանդիպեցի Ազգային գրադարանի տնօրենին. նա ցանկություն հայտնեց ստանալու ամբողջ նյութերը: Իսահակյանի գրադարանին նվիրել ենք ֆրանսերեն լեզվով մոտավորապես 40 գիրք, որպեսզի ֆրանսերենի անկյունը ճոխանա: Մեր ամսաթերթի համարներից Երևանում կարող եք գտնել «Նոյյան տապան» և մի քանի այլ գրախանութներում:
-Ներեցե՛ք, հայրենակի՛ց, ի՞նչ առաքելությամբ եք Հայաստանում:
-Տարին 2-3 անգամ հրատարակչական գործերով եմ գալիս Հայաստան՝ ամեն անգամ 1.5 ամիս մնալով. այստեղ շատ հագիստ եմ աշխատում, խանգարողներ չկան: Օրինակ՝ Սողոմոն Թեհլերյանի մասին պատկերապատումը հրատարակել էինք ֆրանսերեն. երբ ցանկացանք տպագրել հայերենով և ռուսերենով, Երևանի «Արեգ» հրատարակչությունից Սամվել Գասպարյանի հետ աշխատեցինք ու տպագրեցինք «Տիգրան Մեծ» հրատարակչությունում, բայց հազվագադեպ ենք այստեղ տպագրում: Աշխատում եմ Հայաստանում, հրատարակում եմ Ֆրանսիայում: Հայաստանում աշխատելն ինձ համար շատ հաճելի է. Փարիզն առաջվա խաղաղ քաղաքը չէ, աղմկոտ է, անհանգիստ, ուստի, հանգստանալու համար, ես դուրս եմ գալիս Փարիզից, Լիոնից կամ Մարսելից և շրջում եմ փոքրիկ գյուղերում, ծովափնյա վայրերով: Առաջ ես առաջ մտածում էի, որ իմ երեխաները պետք է ծնվեն Պոլսում, սակայն ես չէի մոռանում 55 թվականը, երբ ջարդ եղավ հույների, հայերի ու հրեաների դեմ, ես այդ ժամանակ ընդամենը 10 տարեկան էի, ու մենք թողեցինք իմ հայրական շենքը (դա ընդամենը տուն չէր), հետո հասկացա, որ այդ երկրում հանգիստ ապրել չի լինի: 47 տարի է, ինչ ես ոտք չեմ դրել Պոլիս: Իմ երկվորյակները՝ Մասիսն ու Սևանը, ծնվեցին Փարիզում: Ձեզ տեղեկություն տալու համար ասեմ, որ ես 16 տարի է, ինչ շարունակ գալիս եմ Հայաստան. այն ինձ համար հրաշալի երկիր է:
-Լսել եմ նաև Ձեր բարեգործական գործունեության մասին. որտե՞ղ եք իրականացրել հայրենասիրական այդ աշխատանքները:
-Ամեն անգամ Հայաստան գալով՝ նոր ծանոթություններ եմ ձեռք բերում, նոր մարդկանց հետ շփվում: Երևանում գտնվող «Թեքեյան» մշակութային միության հետ մենք քույր կազմակերպություններ ենք և համագործակցում ենք: Օրինակ՝ Սողոմոն Թեհլերյանի մասին գրքի շնորհանդեսը «Թեքեյան» կենտրոնում արեցինք: Կենտրոնում ինձ ասացին, որ իրենք Բերձորի Վ. Թեքեյանի անվան թիվ 1 դպրոցում մի դասարան են վերանորոգել, որի բացումը պետք է լիներ և ինձ առաջարկեցին մասնակցել բացման արարողությանը ու մի երկու խոսք ասել Արշակ Չոպանյանի մասին, որովհետև երեխաները գիտեին այդ մեծ հայի մասին, սովորել էին նրա գործերը: Ես սիրով համաձայնեցի. այդ ժամանակ միտք հղացավ, որ մեր կազմակերպությունն էլ մի դասարան վերանորոգի, որովհետև բոլոր դասարաններն էլ վերանորոգման կարիք ունեն: Երբ վերադարձա Ֆրանսիա, հեռուստամարաթոն արեցինք, մեկ շաբաթվա ընթացքում հավաքեցինք այդ գումարը և գեղեցիկ վերանորոգված, կահավորված ռազմագիտական դասարան պատրաստեցինք նույն այդ դպրոցում: Վերջերս տեղի ունեցավ այդ դասարանի բացման արարողությունը: Մեր այս բարեսիրական աշխատանքը շարունակություն կունենա: Շատ վատ վիճակում է դպրոցի տանիքը. մենք զրուցեցինք Նարինե Աղաբալյանի հետ և ասացինք, եթե իրենք տանիքը վերանորոգեն, մենք էլ մեկ ուրիշ դասասենյակ կվերանորոգենք:
-Ձեր զավակները հետևու՞մ են Ձեր օրինակին:
-Այո՛, Մասիսը մտավ շահութաբեր հիմնադրամի կազմակերպության մեջ, հիմա զբաղվում է Իջևանի շրջանի Խաշթառակ գյուղում տների տանիքների վրա արևային մարտկոցներ տեղադրելու գործով:
Պարո՛ն Սիրաբյան, շնորհակալությու՛ն Ձեր ծավալած հրատարակչական, ստեղծագործական, մշակութային և բարեսիրական գործունեության համար, որն, ի շահ Հայրենիքի, իրագործում եք հեռավոր Ֆրանսիայում՝ երբևէ չմոռանալով Ձեր արմատները:

«Наша забота сегодня – экономическое положение Армении и вопрос безопасности Арцаха»: Варужан Сирабян
В Министерстве Диаспоры РА постоянно можно встретить наших соотечественников из Диаспоры: люди приходят поделиться с министром Диаспоры проделанной работой, посоветоваться о новых идеях, планах, по вопросам сотрудничества. На днях гостем министра Диаспоры РА был наш соотечественник из Франции (Алфорвиля), учредитель-президент организации-института «Аршак Чопанян» Варужан Сирабян (Срапян), с которым побеседовала для «Армяне сегодня». Ниже предлагаем вниманию читателей запись этого интервью.
– Добро пожаловать на Родину, уважаемый господин Сирабян. Представьте, пожалуйста, деятельность Вашей организации.
– Охотно. Наша организация проводит работу на благо армянства. �?меем свое издательство, ежемесячную газету. Вокруг нас сгруппировались 30 писателей-французов. Организация «Аршак Чопанян» имеет две направленности – культурную (как поступал Аршак Чопанян, донося армянскую литературу до франкоязычных стран, и наоборот – донося до Армении французскую литературу, культуру), и вторую – помогаем Ай-Дат, изучая любые подробности, связанные с историей Геноцида армян, Армянским вопросом. Мы проводим исследования, анализ в связи с Европой, Турцией и Средним Востоком, Кавказом. Основная направленность нашей организации – лоббинг. Большей частью работаем посредством �?нтернета. �?меется ежемесячная газета «Европа и Восток», где и публикуются эти материалы. Сотрудничаем с другими организациями, не принадлежащими к организации «Чопанян» – например, Парижский Благотворительный, Общенациональный. У нас нет финансовой зависимости от какой либо партии, ни французского, ни армянского государства – мы «варимся в собственном соку».
– Когда и с каким министерством в Армении сформировались связи организации «Аршак Чопанян»?
– Первые связи сформировались с Министерством культуры, когда в 2008-м открыли в Армении первый фестиваль совместно с посольством Франции. В 2007-м вр Франции был Год Армении. Работник, сотрудничающий с армянский колонией, координирующий работу, спросил, кто какие мероприятия, интересные дела собирается выполнить в этот год. Я сказал, что хочу перевести на армянский Приключения Тентена – перевел и с этой книгой приехал в Армению. Это была первая книга Тентена, переведенная на армянский. �?з этого и возникла идея проведения в Армении фестиваля.
– Сколько книг издано организацией «Аршак Чопанян»?
– �?здали более 120 книг. Я скорее издатель: издавали коммерческие, а также культурные книги – например, перевели на французский произведения Туманяна (презентация была организована в Доме-музее Туманяна в 2012 году), а также «Несмолкающую колокольню» Севака. Книг, написанных мною, две, ныне уже почти пять лет пишу мемуары – начал с отца, добрался до поколений своего и сыновей. В моей книге история трех поколений.
– Кто больше заинтересован в работе Вашей организации – армяне, французы?..
– �? те, и другие. Нас больше интересуют французы. Почему? Когда мы создали свою организацию, хотели сделать то, что столетие назад делал Чопанян. Например, он привел в Ай-Дат многих известных французов. Сблизившись с Анатолем Франсем, Клемансе и другими известными французами, еще до Геноцида армян, благодаря этим великим людям сумел познакомить с Армянским вопросом, поскольку был отправлен в Париж Константинопольской делегацией в связи с вопросом гамидовских погромов. Наша организация – единственная с армянским происхождением, куда вовлечены не только армяне. Франция – католическая христианская страна, однако сегодня картина очень изменилась, численность мусульман постепенно возрастает, они предъявляют претензии. На памятнике Жана Поля II был крест, и мусульмане потребовали снять его, утверждая, что проходящим мимо мусульманам он причиняет беспокойство… Очень смешно. Мы могли бы снять этот крест и перевезти в Армению, однако обратились в суд, который постановил, что крест должен остаться на месте, другой суд вынес то же решение, однако они обратились в более высокую инстанцию, которая решила, что крест должен быть снят… Для нас, естественно, очень важно вовлечь в нашу организацию видных французов – это важная политика.
– Господин Сирабян, меня очень заинтересовала основная направленность издаваемой Вами ежемесячной газеты, язык издания, число страниц. Кт о предоставляют материалы из Армении?
– 132-страничный журнал издается с 2005 года, выходит раз в 6 месяцев на армянском и французском языках – около 95-100 страниц на армянском и французском, остальные – на английском. Основная направленность издания – аналитика. Наша забота сегодня – экономическое положение Армении и вопрос безопасности Арцаха. В своих материалах мы выявляем политическую ложь, фальсификации, связанные с Арменией и Арцахом. Получаем также материалы с Родины. Однажды для нас написал статью тюрколог Рубен Мелконян, 2-3 раза – директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян, однажды для нас написал Армен Айвазян, в связи с безопасностью Армении и Арцаха, 2-3 раза писал генерал Айк Котанджян. Я в основном занимаюсь организационными работами, пишу передовицы. Журнал имеет свой блог в �?нтернете. В Twitter имеем около 800 читателей.
– Как осуществляется распространение журнала?
– Распространяем двумя путями – часть бесплатно (60-70 процентов знают об этом журнале), его получают французские депутаты, несколько министерств, несколько европейских депутатов, в Армении его получает М�?Д, получают авторы статей, опубликованных в журнале. Сейчас министр Диаспоры РА госпожа Акопян также изъявила желание, чтобы Министерство также получало его. В Ереване есть договор с директором библиотеки им. Ав.�?саакяна Асмик Карапетян – недавно я встречался с ней, и она изъявила желание получать все материалы. Кстати, этой библиотеке подарили около 40 книг на французском языке, дабы обогатился уголок французского языка. Номера нашего журнала можно найти в Ереване в «Ноян тапан» и некоторых других книжных магазинах.
– �?звините, соотечественник, с какой миссией Вы находитесь в Армении?
– Два-три раза в год по издательским делам приезжаю в Армению, каждый раз остаюсь здесь полтора месяца – здесь мне работается очень спокойно, никто не мешает. Например, книгу о жизнедеятельности Согомона Тейлеряна издали на французском. Когда решили издать на армянском и русском, работали с Самвелом Гаспаряном из Ереванского издательства «Арег» и отпечатали в издательстве «Тигран Мец». Но редко здесь печатаем. Работаю в Армении, издаю во Франции. В Армении мне очень приятно работать: Париж уже не прежний город – шумный, беспокойный, чтобы отдохнуть, я уезжаю из Парижа, Лиона или Марселя – путешествую по маленьким селам, приморским местам. Раньше думал, что мои дети должны родиться в Константинополе, однако не забывал 55-й год, когда происходили погромы греков, армян и евреев. Мне в то время было всего 10 лет, и мы покинули родное здание (это был не просто дом), потом понял, что в этой стране спокойно жить невозможно. 47 лет нога моя не ступала в Константинополе. Мои близнецы, Масис и Севан, родились в Париже. Сообщу для сведения, что на протяжении уже 16 лет я постоянно приезжаю в Армению – она для меня прекрасная страна.
– Слышала также о Вашей благотворительной деятельности – где Вы осуществляете эту патриотическую работу?
– Каждый раз, приезжая в Армению, приобретаю новых знакомых, общаюсь с людьми. С находящимся в Ереване культурным союзом «Текеян» мы организации-побратимы, сотрудничаем. Например, презентацию книги о Согомоне Тейлеряне провели в центре «Текеян». Там мне сообщили, что ими в школе №1 им. В.Текеяна Бердзора отремонтирован один класс. Предстояло его открытие, и мне предложили участвовать, сказать пару слов об Аршаке Чопаняне – дети знали об этом великом армянине, читали его произведения. Я охотно согласился, и тогда то возникла мысль, чтобы наша организация также отремонтировала один класс – все классы нуждались в ремонте. По возвращении во Францию организовали телемарафон, в течение недели собрали нужную сумму и подготовили в той же школе прекрасный, оборудованный класс по военной подготовке – его открытие состоялось недавно. Эта наша благотворительная работа будет продолжена. В очень плохом состоянии школьная крыша. Мы побеседовали с Нарине Агабалян и договорились – они ремонтируют крышу, а мы – еще один класс.
– Ваши дети следуют Вашему примеру?
– Да, Масис поступил в рентабельный фонд, ныне занимается установкой солнечных батарей на крышах домов в селе Хаштарак �?джеванского района.
– Господин Сирабян, спасибо за Вашу издательскую, творческую, культурную и благотворительную деятельность, которую на благо Родины осуществляете в далекой Франции, никогда не забывая своих корней.