«Եկել եմ արև տանելու և լիցքավորվելու իմ հայրենի ամենազոր հողից». Աննա Մաճկալյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում  օրերս հյուրընկալվել էր մեր հայրենակցուհի, ֆրանսաբնակ Աննա Մաճկալյանը, ում հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի  թղթակիցը:
–    Աննա՛,   բարի գալուստ  Հայրենիք՝ տուն. ինչպե՞ս   և ե՞րբ հայտնվեցիք ֆրանսիայում:
-Շնորհակալությու՛ն. ես ֆրանսիա եմ գնացել 10 տարի առաջ և բնակություն հաստատել  Փարիզում, ամուսնացել եմ  մասնագիտությամբ   ռեժիսոր, դերասան ֆրանսիացու  հետ,  ունենք մեկ դուստր:  Ինքս մասնագիտությամբ դերասանուհի  եմ,  ավարտել եմ Երևանի  ջազային արվեստի քոլեջը, այնուհետև՝ Երևանի  թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտը՝ երաժշտական կոմեդիայի թատրոնի դերասանաուհու մասնագիտացմամբ: Երբ տեսա, որ Հայաստանում դերասանը չի կարող կարիերա ստեղծել, առաջ գնալ, սկսեցի  ինքս հանդես գալ նախաձեռնություններով, զբաղվել կազմակերպչական աշխատանքներով
-Ձեր մասնագիտությամբ երբևէ աշխատե՞լ եք:
-Ուսումնառության պրակտիկայի ընթացքում աշխատել եմ Երգի  պետական թատրոնում, որից հետո՝ մի կարճ ժամանակահատված ջրաշխարհում՝ որպես դերասանուհի և երգչուհի, մասնակցել եմ շոուների: Հայբուսակ ինստիտուտում եմ աշխատել՝ դասավանդելով խոսքի կուլտուրա, մայրաքաղաքի թիվ 115 դպրոցում դասավանդել եմ մշակույթի պատմություն և ուսուցանել եմ վարվեցողություն, գեղագիտություն: Հետագայում Ֆրանսիայում ամուսնուս հետ միասին «Միշել Գալաբրու» թատրոնում  եմ աշխատել, ուր  ամուսինս տնօրենն էր, ես՝ օգնականը: Մենք գործընկերներ ենք եղել: Ես էությամբ շատ ակտիվ, նախաձեռնող մարդ եմ ,  երբեք չեմ սիրել նստել ու սպասել:  Թատրոն մտնելու  մեր նպատակն է եղել հայ- ֆրանսիական մշակույթին զարկ տալը:
Հայաստանում  սեփական ին՞չ նախաձեռնություններով եք հանդես եկել և ի՞նչ հաջողությունների եք հասել:
-Շատ միջոցառումներ եմ կազմակերպել՝ «Միսս Արագածոտն», «Միսս Արմավիր». աղջիկների հետ պարապել եմ  պլաստիկա, նաև կատարել եմ  պրոդյուսերական աշխատանք:  Այդ տքնաջան աշխատանքի արդյունքում աղջիկները դուրս եկան 1-ին փուլ, հաջողություններ գրանցեցին:  Եղել եմ նաև ԱՄՆ-ում կազմակերպված Միջազգային արվեստների մրցույթի  ներկայացուցիչը, որի կազմակերպչական  ամբողջ աշխատանքը ինքս եմ արել: Ես էլ, որպես երգչուհի, պետք է մասնակցեի, սակայն չստացվեց, հաջորդ տարի ևս կազմակերպեցի, մասնակցեց երգիչ Անդրեն և Հայաստան վերադարձավ հաղթանակով:
-Աննա՛,  Ֆրանսիայում հայապահպան ի՞նչ գործունեություն եք ծավալել,  ինչո՞վ եք զբաղվում Իսի լե Մուլինո քաղաքում:
-Նույն ակտիվությամբ էլ այնտեղ եմ  աշխատում. կապված եմ հայկական համայնքին: Իմ գերնպատակն է այնտեղ ստեղծել թատրոն, ուր ներգրավված հայորդիները կարողանան արևելեհայերենով ներկայացումներ խաղալ, սակայն մեծ մասը արևմտահայերեն կամ ֆրանսերեն  գիտեն, ուստի, առաջին հերթին, ես որոշեցի նրանց սովորեցնել արևելահայերեն: Հայկական եկեղեցին  ինձ մի փոքրիկ տարածք, սրահ է տրամադրել, որտեղ էլ ես անց եմ կացնում իմ դասերը:   Հիմնականում մենք երեք հոգանոց թիմ ենք, ինձ շատ է օգնում Հայաստանից եկած դերասանուհի Արմինե Գաբրիելյանը: Իմ միջոցներով աշակերտներիս համար շատ գրքեր, դասագրքեր եմ տարել Հայաստանից, ներկայացումների հագուստների հարցն եմ լուծում: Շատ նվիրյալ մասնագետներ են հավաքվել իմ շուրջ, ովքեր ցանկանում են ինչ-որ կերպ  օգտակար լինել:  Շատ շնորհակալ եմ այդ եկեղեցուն՝  ինձ  տարածք տրամադրելու համար, սակայն այդ փոքրիկ սրահը նեղ է մեր դասերի, ներկայացումների համար, դեռևս դասագրքերի կարիք ունենք. այդ հարցով  արդեն դիմել եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարության  համապատասխան վարչությանը,  վստահ եմ, որ կաջակցեն:
-Կարո՞ղ  եք   հիշարժան որևէ միջոցառման ներկայացման մասին պատմել:
-Իմ առաջարկով հայ երեխաների համար Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատանը կազմակերպեցի Ամանորին նվիրված միջոցառում, այնուհետև դեսպանատան կողմից առաջարկ եղավ մասնակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաջադրած մշակութային ծրագրին,  որի ընթացքում  9 –ը երկրներ պետք է  հեքիաթի ձևով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դահլիճում ներկայացնեին  իրենց մշակույթը.  ես   բեմադրեցի Հովհ. Թումանյանի «Բարեկենդանը», ուր  ինքս  խաղացի կնոջ դերը, Ռոմեո Մուրադյանը խաղաց  ամուսնու դերը,  իսկ Արթուր Խաչոյանը՝ բարեկենդանի: Պետք է ասեմ, որ  այդ ներկայացումը պատրաստելու համար մենք շատ ջանք ու եռանդ ենք ներդրել. հավաքվել ենք մեր փոքրիկ բնակարանում,  օրերով պարապել, փորձեր ենք արել նաև թատրոնում. տղաները աշխատանքից հոգնած, երկար ճանապարհ կտրելով՝  անտրտունջ, պատրաստակամ  գալիս էին  այդ փորձերին:
Այդ միջոցառումը և մեր  փոքրիկ մշակույթի դպրոցի գործունեությունը   լուսաբանվեց   Հ1-ի  լուրերի թողարկման ընթացքում և մեր ներկայացումից  հատված ցուցադրվեց: Վրացահայ երիտասարդ մի թատերախմբի  հետ համատեղ ուժերով կազմակերպեցինք  Պիեր Շենոյի  «Դուք ողջ  լինեք» ներկայացումը. դերասանները  տեսակապով աշխատում էին  Թիֆլիսում իրենց ռեժիսորի հետ:  Արցախյան քառօրյա պատերազմի  հետ կապված՝ նախաձեռնեցի և  Փարիզի  Սուրբ  Հովհաննես, Իսի լե Մուլինոյի Սուրբ Մարիամ Աստվածամայր եկեղեցիների օգնությամբ բարեգործական համերգ կազմակերպեցինք, որի ամբողջ հասույթը տրամադրեցինք այդ պատերազմում զոհված և վիրավորված զինվորների ընտանիքներին, Արցախին: Հրավիրված երգիչներ Սամվել Գալստյանի, Ռուբեն Ավագյանի, Լիլիթ Եղիազարյանի միջոցով հանգանակված գումարը հասավ անմիջապես հասցեատերերին:
-Ձեր երազանքներն ու նպատակները…
-Երազանքս է հայությանը միասնական տեսնելը, երեխաներին հայեցի դաստիարակություն տալը և  Սփյուռքում  հայ  մշակութային   կյանքը պատշաճ մակարդակի հասցնելը :
Դժվար,  բայց  ցանկալի երազանք է, որի իրագործումը ես շատ կարևոր եմ համարում. դա հայապահպանության   խթաններից մեկն է օտարության մեջ: Առայժմ իրականություն է Իսի լե Մուլինոյում իմ ստեղծած արվեստների կիրակնօրյա դպրոցը,  ուր դասավանդվում են հայոց լեզու, մշակույթ, պատմություն, թատրոն… Հաջողություններ ունենք, որոնք, հուսանք , շարունակական ընթացք կունենան:  Ես աստիճանաբար հասա այդ հաջողություններին. ինձ համար սկզբունք է դարձել  հայապահպան գործունեությանը նպաստող ամեն մի աշխատանք ձեռնարկելը: Շաբաթը երկու ժամով տարիքային տարբեր խմբերի երեխաների հետ պարապում ենք հայոց լեզու, սովորեցնում  գրել , կարդալ մայրենի լեզվով, որպեսզի կարողանան ներկայացումներում  խոսել արևելեհայերենով. դերեր խաղալիս ևս լեզուն բացվում է, մի տեսակ արդեն վարժվում են  հայերենով խոսելուն: Թերևս ամենամեծ երազանքս իմ Հայրենիքը հզոր և խաղաղության մեջ տեսնելն է:
-Աննա՛, այսօր Դուք  Սփյուռքի նախարարությունում  եք, ծանո՞թ եք նախարարության ռազմավարությանն ու գործուներությանը:
-Այո՛, ծանոթ եմ և ողջունելի եմ համարում  բոլոր ծրագրերն անխտիր:
-Ի՞նչ  լեզվով է խոսում  Ձեր՝  ֆրանսիացի հոր և հայուհի մոր 7-ամյա դուստրը:
-Երբ նրան հարցնում  են, թե ինքն ինչ ազգության է պատկանում, նա պատասխանում է՝  ֆրանսիացի և հայ, աղջիկս  տիրապետում է երկու լեզուներին:  Գրեթե ամեն տարի ամառային ամիսներին գալիս ենք Հայաստան, որպեսզի նա շփվի իր հասակակից հայ երեխաների հետ, խոսի հայերենով, ապրի հայկական միջավայրում:
-Ի՞նչ մտահոգություն ունեք՝  կապված Ձեր աղջկա ապագայի հետ:
-Ես ցանկանում եմ, որ իմ երեխայի ապագան լինի Հայրենիքում, իսկ Հայրենիքն էլ ունենա իր լավ ապագան: Ես  ափսոսում եմ մեր տաղանդավոր շատ  դերասաններին,  երգիչներին ու երաժիշտներին, ովքեր, լինելով  շատ հաճախ տաղանդավոր, այդպես էլ  միջազգային ասպարեզ դուրս չեն գալիս:

«Приехала погреться под солнцем и зарядиться от родной земли»: Анна Мачкалян
В Министерстве Диаспоры РА на днях побывала наша соотечественница из Франции Анна Мачкалян, с которой побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Анна, добро пожаловать домой на Родину. Когда и как Вы оказались во Франции?
– Спасибо. Во Францию я уехала 10 лет назад, поселилась в Париже, вышла замуж за француза, режиссера, актера по специальности, у нас один ребенок. Сама я по специальности актриса, окончила Ереванский джазовый колледж, затем – Ереванский государственный институт театра и кино по специальности актриса театра музыкальной комедии. Убедившись, что в Армении актер не в состоянии сделать карьеру, идти вперед, начала сама выступать с инициативами, заниматься организаторской работой.
– По специальности когда либо работали?
– В период учебной практики работала в Государственном театре песни, после чего короткое время – в аквапарке в качестве актрисы и певицы, участвовала в шоу. Работала в институте «Айбусак» – преподавала культуру речи, в столичной школе №115 преподавала историю культуры, обходительность и эстетику. Впоследствии во Франции вместе с мужем работала в театре «Мишель Галабру», где муж был директором, я – помощником. Мы были партнерами. Я по своей сущности очень активный, инициативный человек, никогда не любила сидеть и ждать. Наше вхождение в театр преследовало  цель дать толчок развитию армяно-французской культуры.
– С какими инициативами выступали в Армении и каких добились успехов?
– Организовала много мероприятий – «Мисс Арагацотн», «Мисс Аравир»: занималась с девочками пластикой, выполняла продюсерскую работу. В результате этой кропотливой работы девочки вышли на 1 место, добились успехов. Была также представителем на организованном в США Международном конкурсе искусств, выполнила всю организационную работу. �? сама, в качестве певицы, должна была участвовать, но не получилось, на следующий год организовала сама, участвовал певец Андре и вернулся в Армению победителем.
– Анна, какую работу по сохранению армянства ведете во Франции, чем занимаетесь в городе �?си ле Мулино?
– С т ой же активностью работаю и там: связана с армянской общиной. Поставила перед собой сверхзадачу – создать там театр, вовлеченные в который армяне смогут играть спектакли на восточноармянском, но большинство владеет западноармянским или французским, посему, в первую очередь, решила обучить их восточноармянскому. Армянская церковь предоставила мне небольшое помещение, зал, где я и провожу занятия.
В основном у нас группа из трех человек, мне очень помогает приехавшая из Армении актриса Армине Габриелян. На свои средства купила для учеников в Армении много книг, учебников, решаю вопрос сценического реквизита. Вокруг меня собралось много преданных специалистов, желающих каким-либо образом быть полезными. Очень благодарна церкви, предоставившей помещение, но этот маленький зал   узок для наших занятий, спектаклей, нуждаемся в учебниках – по этому вопросу уже обратилась в соответствующее управление Министерства Диаспоры РА, уверена, что помогут.
– Можете рассказать о каким-либо памятном событии, спектакле?
– По собственному почину организовало для армянских детей Новогоднее мероприятие в посольстве  РА во Франции. Затем посольство предложило участвовать в предложенной ЮНЕСКО культурной программе, в ходе которой девять стран должны были в зале ЮНЕКСО представить в виде сказки свою культуру. Я поставила «Барекендан» Ованеса Туманяна: сама выступала в роли жены, Ромен Мурадян исполнил роль мужа, а Артур Хачоян – барекендана. Должна сказать, что для подготовки этого спектакля мы затратили немало сил и энергии: собирались в нашей маленькой квартире, днями тренировались, репетировали и в театре, парни, уставшие после работы, проделав немалый путь, безропотно и с готовностью приезжали на репетиции.
Это мероприятие и деятельность нашей маленькой школы искусств освещалась в информационном выпуске Первого канала, был представлен отрывок из нашей постановки. Совместными усилиями с труппой молодых армян из Грузии организовали спектакль Пьера Шено «Будьте здоровы»: актеры по скайпу работали со своим режиссером, находящимся в Тбилиси. В связи с четырехдневной Арцахской войной инициировала и при содействии церквей Св.Ованес Парижа и Св.Марии Богородицы �?си ле Мулино организовала благотворительный концерт, вся выручка от которого была предоставлена семьям   погибших и раненых в этой войне солдат. Посредством приглашенных певцов Самвела Галстяна, Рубена Авагяна, Лилит Егиазарян собранная сумма была доставлена адресатам.
– Ваши мечты и цели?..
– Мечтаю видеть армянство сплоченным, дать детям армянское воспитание, а армянскую культурную жизнь в Диаспоре довести до должного  уровня.
Трудная, но желанная мечта, реализацию которой я считаю очень важной: это один из стимулов сохранения армянства на чужбине. Ныне уже реальность созданная мною в �?си ле Мулино армянская воскресная школа  искусств, где я преподаю армянский язык, историю, культуру, театр… Есть успехи, которые, надеюсь, продолжатся. Я постепенно достигла этих успехов: для меня стало принципом инициировать дела, способствующие сохранению армянства. Два раза в неделю с детьми разного возраста занимаемся армянским языком, обучаю читать, писать на родном языке, чтобы в спектаклях могли говорить на восточноармянском языке: при исполнении ролей речь также совершенствуется. Пожалуй, самая заветная моя мечта – видеть Родину могучей и мирной.
– Анна, сегодня Вы посетили Министерство Диаспоры РА, знакомы со стратегией и деятельностью Министерства?
– Да, знакома, приветствую все программы без исключения.
– На каком языке говорит Ваша – армянки-мамы и француза-папы, – семилетняя дочь?
– Когда ее спрашивают, к какой нации она принадлежит, она отвечает – француженка и армянка, дочка владеет обеими языками.   Почти каждый год в летние месяцы приезжаем в Армению, чтобы она общалась с детьми-сверстниками, говорила на армянском, жила в армянской среде.
– Какие испытываете беспокойства в связи с будущим Вашей дочери?
– Я хочу, чтобы будущее моего ребенка было на Родине, а Родина имела хорошее будущее. Я сожалею о многих наших талантливых актерах, певцах и музыкантах, которые, будучи талантливыми, так и не выходят на мировую арену.