«Հայաստանն իմ հոգու երկիրն է, իմ հիմքը». Արմեն Օրուջյան
Աշխարհով մեկ սփռված հայերը, թեև ծնվելով կամ էլ՝ շատ հաճախ նաև ապրելով օտարության մեջ, միշտ ապրում են Հայրենիք ունեցողի՝ երջանկության չմեկնաբանվող զգացումով, Հայրենիք, որի դռները միշտ բաց են իր զավակների առջև: Այդ զավակներից մեկի՝ ԱՄՆ-ից ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալկված՝ Միավորված ազգերի կազմակերպության տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների և երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովի ղեկավար, ATHGO միջազգային ընկերության հիմնադիր-նախագահ Արմեն Օրուջյանի հետ էլ ծավալվեց իմ հարցազրույցը «Հայերն այսօր»-ի համար:
-Պարո՛ն Օրուջյան, բարո՛վ եք եկել Հայրենիք. ասացեք, խնդրեմ՝ո՞րն է Ձեր առաքելության նպատակը Հայաստան և մասնավորապես՝ ՀՀ Սփյուռքի նախարարություն:
-Հայաստան եմ եկել իմ գործընկերներից մեկի հրավերով ՝բնապահպանությանն ոլորտին առնչվող հարցերով: Ես 10 տարի չեմ եղել Հայաստանում, իսկ այդ ընթացքում ծնունդ է առել Սփյուռքի նախարարությունը, որի ծավալած գործունեությունն ինձ հետաքրքրում է: Առաջին անգամ նախարարին հանդիպել եմ 2005-ին, Խորհրդարանում: Եկել եմ Սփյուռքի նախարարություն՝ հանդիպելու և զրուցելու նախարարի հետ, ներկայացնելու իմ ծրագրերը: Մասնավորապես ես եկել եմ ուսումնասիրություններ անելու բարձր տեխնոլոգիաների բնագավառում;
-Այսքան տարի անց կրկին Հայրենիքում եք. ինչպիսի՞ն է այսօրվա Հայաստանը, Երևանը ՝ Ձեր աչքերով:
-Այսօր շատ մարդիկ խոսում ու հասկանում են անգլերեն, իսկ 2005-ին, երբ այստեղ էի, քչերն էին կարողանում հաղորդակցվել անգլերենով, ես խնդիրներ էի ունենում: Այսօր տեսնում եմ, որ նորարական տեխնոլոգիաները կայացել են Հայաստանում. ես եղել եմ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում, «UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոցում, «Այբ» կրթական համալիրում և հիացած ու զարմացած եմ: Այսօրվա Երևանում կան դրական շատ փոփոխություններ, սակայն կանա՛չն է պակասում:
-Արմե՛ն, ի՞նչն էր Ձեր՝ Միացյալ Նահանգներ տեղափոխվելու պատճառը:
-Մեր ընտանիքը տեղափոխվել է, երբ ես 15 տարեկան էի. դա իմ որոշումը չէր, սակայն ես անկեղծ եմ և պետք է ասեմ, որ ուրախ եմ այնտեղ ապրելուս համար, քանի որ դա օգնեց ինձ դառնալու այն, ինչ կամ այսօր:
-Մտադրություն ունե՞ք երբևէ վերադառնալ ու հաստատվել Հայաստանում:
-Ես անկեղծ կլինեմ. սիրում եմ Կալիֆորնիան, Լոս Անջելեսը, որտեղ ապրում եմ և որը ես անվանում եմ ՝տուն: Հայաստանն այն վայրն է, որտեղ իմ հոգին է, որին ես հոգեպես շատ ամուր եմ կապված:
-Համոզված եմ, որ գիտեք Արցախ աշխարհի և նրա խնդիրների մասին. մտադի՞ր եք արդյոք ներդրումներ անել այնտեղ, մասնակից լինել Արցախի և արցախցիների լավագույն ներկայի ու ապագայի կերտմանը:
-Ես Արցախը համարում եմ Հայաստանի անբաժանելի մաս և ինչ էլ անեմ, դա լինելու է ողջ Հայաստանի համար:
-Արմե՛ն, ընտանիքում հայերե՞ն եք խոսում. Ձեր երեխաները, Ձեր երկրորդ կեսը…
-Ես ծնվել եմ ու մինչև 15 տարեկան դառնալս ապրել եմ Հայաստանում, շատ լավ հասկանում եմ հայերեն, նաև խոսում եմ հայերեն, իհարկե, հիմնականում՝ ընկերներիս հետ, սակայն գործնականում խոսում եմ անգլերեն: Ասեմ, որ կրթությունս էլ ռուսական է, դժվարանում եմ գրել հայոց լեզվով, հայերենի բառապաշարս քիչ է: Իմ երկրորդ կեսը, ում հետ արդեն 15 տարի ապրում եմ, հայուհի է, երեխաներ դեռ չունենք:
-Երբ ինքնաթիռը վայրէջք է կատարում «Զվարթնոց» օդանավակայանում, առաջին վայրը, ուր ձգտում եք լինել, ո՞րն է:
-Բնականաբար, առաջին հերթին ձգտում եմ հանգիստ առնել, այնուհետև գնալ Հանրապետության հրապարակ. շատ եմ սիրում թամանյանական ճարտարապետության գլուխգործոցները:
-Ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը, ի՞նչ եք զգում՝ Հայաստան ասելիս:
-Հայրենիքն իմ հիմքն է, իմ հոգու երկիրը:
-Ո՞րն է լավագույն հայի տեսակը Ձեզ համար, ինչպիսի՞ն կցանկանայիք տեսնել հային:
-Ինձ համար կարևոր է, որ մեր ազգն աճի, առաջընթաց ունենա: Մենք հին ազգ ենք, բայց շարունակ ներկայացնել աշխարհին, որ մենք անցյալում այս կամ այն արժեքներն եք ունեցել, քիչ է. մենք պետք է կարողանանք այսօր էլ դրսևորել մեզ, պետք էլ չի ցուցադրել, կարևորը հաջողություն ունենալն է, իսկ դա ինքն իրեն կերևա: Հային կցանկանայի միշտ տեսնել ստեղծող ու հաջողակ:
-Պարո՛ն Օրուջյան, շնորհակալությո՛ւն: Հուսանք, որ Ձեր հոգու երկիրը մի օր անպայման կդառնա Ձեր միակ ու անփոխարինելի հանգրվանը:

«Армения – страна моей души, моя основа»: Армен Оруджян
Рассеявшиеся по всему миру армяне, даже родившись и живя на чужбине, постоянно ощущают неописуемое счастье людей, имеющих  Родину – Родину, двери которой всегда распахнуты перед ее сынами. С одним из них, приехавшим из США и посетившим Министерство Диаспоры РА, руководителем комиссии ООН по информационно-коммуникационным технологиям и вопросам молодежи, учредителем-президентом международной компании ATHGO Арменом Оруджяном и состоялась моя беседа для «Армяне сегодня».
– Господин Оруджян, добро пожаловать на Родину. Скажите пожалуйста, какова цель Вашего приезда в Армению, и в частности, посещения Министерства Диаспоры?
– В Армению приехал по приглашению одного из деловых партнеров по вопросам, связанным с охраной природы. В Армении я не бывал 10 лет, за этот срок родилось Министерство Диаспоры, деятельность которого меня интересует. Впервые с министром встречался в 2005 году в парламенте. Пришел в Министерство Диаспоры, чтобы встретиться и побеседовать с министром, представить мои программы. В частности, я приехал изучить сферу высоких технологий.
– Спустя столько лет Вы снова на Родине. Какова на Ваш взгляд сегодняшняя Армения, Ереван?
– Сегодня многие говорят и понимают по-английски, а когда приезжал в 2005-м, мало кто умел общаться на английском, у меня возникали проблемы. Сегодня вижу, что новаторские технологии состоялись в Армении: я побывал в центре креативных технологий ТУМО, международной школе  «UWC Дилижан», образовательном центре «Айб» – удивлен и восхищен. В сегодняшнем Ереване есть много позитивных перемен, но вот зелени маловато.
– Армен, что послужило причиной Вашего переезда в Соединенные Штаты?
– Наша семья переехала, когда мне было 15 лет: это было не мое решение, однако  я искренен, и должен сказать, что рад жить там, поскольку это помогло мне стать тем, чем являюсь сегодня.
– Есть намерение когда-либо вернуться и жить в Армении?
– Буду откровенен – я люблю Калифорнию, Лос Анджелес, где живу и который называю домом. Армения – то место, где пребывает моя душа, с которым я духовно неразрывно связан.
– Убеждена, что знаете об Арцахе и его проблеме. Намерены вкладывать там инвестиции и участвовать за создание лучшего настоящего и будущего Арцаха и арцахцев?
– Арцах я считаю неотъемлемой частью Армении и чтобы ни делал – это будет для всей Армении.
– Армен, дома говорите на армянском – Ваши дети, Ваша вторая половина?..
– Я родился и до 15 лет жил в Армении, прекрасно понимаю по армянски, говорю, конечно, в основном с друзьями, однако на практике говорю на английском. Скажу также, что образование у меня русское, писать на армянском затрудняюсь – армянский словарный запас невелик. Вторая моя половина, с которой живу уже 15 лет – армянка, детей пока нет.
– Когда самолет приземляется в аэропорту «Звартноц» первое место, где стремитесь побывать, какое?
– Естественно, прежде всего хочу отдохнуть, затем побывать на площади Республики: очень люблю шедевры Таманяновской архитектуры.
– Чем является для Вас Родина, что ощущаете, произнося «Армения»?
– Родина – моя основа, страна моей души.
– Каков тип наилучшего армянина в Вашем восприятии, каким хотели бы видеть армянина?
– Для меня важно, чтобы наша нация прогрессировала. Мы древняя нация, но постоянно представлять миру, что в прошлом мы имели те или иные ценности – недостаточно. Мы должны суметь и сегодня проявить себя. Не нужно даже демонстрировать – главное, достигать успеха, и это проявится само собой. Армянина хотел бы видеть всегда созидающим и успешным.
– Спасибо, господин Оруджян. Будем надеяться, что страна Вашей души однажды непременно станет Вашим единственным и незаменимым пристанищем.