«Կուսակցության ներսում հաճախ կանայք տղամարդկանցից ավելի ակտիվ են լինում». ՌԱԿ անդամ Ջեննի Գրիգորյան- Բարսեղյան
Մայիսի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալվեցին Ռամկավար ազատական կուսակցության (ՌԱԿ) վարչության նորընտիր անդամները: Նրանցից՝ Ջեննի Գրիգորյան-Բարսեղյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Տիկի՛ն Ջենի, ՌԱԿ-ի նորընտիր վարչության կազմում Դուք առաջին և միակ կինն ե՞ք:
-20 տարվա մեջ ես երկրորդ կինն եմ: Արդեն 22 տարի է, ինչ անդամկցում եմ ՌԱԿ-ին: Դամասկոսից եմ: Մինչև պատերազմը ես տարբեր վարչություններում եմ աշխատել՝ կրտսերաց, պատանեկան, իսկ վերջին տարիներին Տիկնանց վարչության ատենապետուհին էի: Պատերազմն սկսվելուց հետո տեղափոխվեցինք այստեղ:
-Կանայք ի՞նչ դերակատարում ունեն կուսակցության ներսում:
–Պիտի ասեմ, որ կանայք մեծ թիվ են կազմում կուսակցության ներսում և, հավատացեք, որ հաճախ տղամարդկանցից ավելի ակտիվ են. մանավանդ Դամասկոսում կանայք էին նյութական բերողը;
–Տեղյա՞կ եք Արցախի հետ ունեցած ծրագրերից:
-Կան ծրագրեր. շատ շուտով պիտի գործադրվեն:Արցախում մենք ունենք մեր գրասենյակը, որի ատենապետը պարոն Գալստյանն է: Մենք մշտապես կապ ունենք Արցախի հետ,բնականաբար, կա ակտիվ համագործակցություն:
-ՌԱԿ-ի ներսում գործող Տիկնանց միությունն ի՞նչ աշխատանքներով է զբաղված:
–Հիմնականում՝ մշակութային ծրագրերի իրականացմամբ:
-Տիկի՛ն Ջեննի, ո՞րն է Ձեր որդեգրած կուսակցության հիմնական առաքելությունը:
-Հիմնականում հայապահպանությունն է մեր գերխնդիրը. անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի երեխաները հայ մնան, չմոռանան իրենց մայրենին, որ ընտանիքներում պահպանվեն հայկական ավանդույթները:
–Համագործակցո՞ւմ եք ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ:
-Անշո՛ւշտ: Սփյուռքի նախարարության հետ մեր կապերը շատ ամուր են. այն հայության հավաքական տունն է, ընտանիքն ու տանիքը:

«Внутри партии женщины зачастую активнее мужчин»: член ПРА Дженни Григорян-Барсегян
В Министерстве Диаспоры РА 30 мая побывали новоизбранные члены правления партии Рамкавар-Азатакан. С одной из них, Дженни Григорян-Барсегян, побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Госпожа Дженни, в новоизбранном составе правления ПРА Вы первая и единственная женщина?
– В течение 20 лет я вторая женщина. Уже 22 года являюсь членом ПРА. Я сама из Дамаска. До войны работала в различных управлениях – образовательном, юношеском, а в последние годы являлась председателем женского правления. После начала войны перебрались сюда.
– Какую роль играют женщины в партии?
– Должна заметить, что женщины составляют в партии немалое число, и поверьте, зачастую бывают активнее мужчин, особенно в Дамаске они обеспечивали материальную сторону.
– Вы в курсе программ относительно Арцаха?
– Есть программы, которые очень скоро должны начаться. В Арцахе у нас есть свой офис, председателем которого является господин Галстян. Мы постоянно на связи с Арцахом, естественно, имеется активное сотрудничество.
– Какую работу ведет Женский союз в составе ПРА?
– В основном, реализует культурные программы.
– Госпожа Дженни, в чем, на Ваш взгляд, состоит основная миссия партии?
– Наша сверхзадача, в основном – сохранение армянства: делаем все, чтобы дети оставались армянами, не забывали родной язык, чтобы в семьях сохранялись армянские традиции.
– Сотрудничаете с Министерством Диаспоры РА?
– Конечно. Наши связи с Министерством Диаспоры очень прочны: оно является собирательным домом армянства, семьей и кровом.