Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Երևանի Ստեփան Զորյանի անվան դպրոցը և Փարիզի «Դպրոցասեր» ամենօրյա վարժարանը դարձան քույր դպրոցներ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/10/քույրացում2.jpg)
Հոկտեմբերի 30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Հայաստան–Սփյուռք գործակցության զարգացման, հայապահպանության և երիտասարդ սերնդի հայեցի կրթության ու դաստիարակության նպատակով Հայաստանի և Սփյուռքի կրթօջախների միջև «Քույր դպրոցներ» ծրագրի շրջանակներում Փարիզի «Դպրոցասեր» ամենօրյա վարժարանի և Երևանի Ստեփան Զորյանի անվան թիվ 56 դպրոցի միջև կնքվեց համագործակցության հուշագիր, որը ստորագրեցին Փարիզի «Դպրոցասեր» ամենօրյա վարժարանի տնօրեն Հայկ Սարգսյանը և Ստեփան Զորյանի անվան դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Գալստյանը:
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց իրականացնել համատեղ ուսումնական, կրթական ծրագրեր, փոխանակել տեղեկատվություն, կրթօջախների, մանկավարժների և աշակերտների փոխճանաչման նպատակով կազմակերպել փոխայցելություններ:
Կողմերը համաձայնություն ձեռք բերեցին նաև կազմակերպել ուսուցիչների վերապատրաստում, մանկավարժական փորձի փոխանակում, առցանց հաղորդակցության ապահովում, հայոց լեզվի և գրականության, հայոց պատմության, հայ մշակույթի առարկայական դասընթացների մշակում և առցանց ուսուցման կազմակերպում:
Հուշագրի շրջանակներում նախատեսվում է հայոց լեզվի, հայոց պատմության, հայագիտական գիտելիքների համատեղ մրցույթների կազմակերպում, հեռավար բաց դասերի, թեմատիկ տեսահամաժողովների, կլոր սեղանների, բանավեճերի անցկացում, աշակերտների շփման առցանց հնարավորությունների ստեղծում, սփյուռքի նախարարության «Արի տուն», «Սփյուռք» ամառային դպրոց, կրթամշակութային և երիտասարդական ծրագրերին ակտիվ մասնակցություն:

Yerevan’s Stepan Zoryan School and Paris’s “Dprotsaser” Armenian daily school become sister schools at initiative of Ministry of Diaspora
On October 30, within the scope of the Sister Schools Program for Armenian schools of Armenia and the Diaspora (launched by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia for the purpose of enhancing the Armenia-Diaspora partnership, preserving the Armenian identity and providing young Armenians with an Armenian education and upbringing), the “Dprotsaser” Armenian daily school of Paris and Stepan Zoryan School #56 of Yerevan concluded a memorandum of cooperation signed by Principal of “Dprotsaser” Armenian daily school of Paris Haig Sarkisian and Principal of Stepan Zoryan School Susanna Galstyan.
An agreement was reached on implementing joint educational and training programs, exchanging information and organizing reciprocal visits for the mutual recognition of the schools, teachers and schoolchildren.
The parties also agreed to organize teacher training courses, help teachers exchange their experiences, ensure online communication, as well as develop subject-specific courses devoted to Armenian language, literature, history and culture and organize online education.
The memorandum also envisages organizing joint Armenian language, history and Armenology competitions, open distance courses, theme-based teleconferences, roundtables and debates, creating opportunities for schoolchildren to communicate online and ensure active participation in the “Ari Tun” Program and “Diaspora” Summer School Program, as well as other educational, culture and youth programs of the Ministry of Diaspora.