«Յուրաքանչյուր հայի համար Արցախը սրբավայր է».ամերիկահայ իրավաբան
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը ԱՄՆ-ի Գլենդել քաղաքի «Միացյալ հայ երիտասարդներ» կազմակերպության նախագահ Հարություն Հարությունյանն է:
Նա սովորել է Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանում՝ ստանալով քաղաքագիտության բակալավրի աստիճան, ապա սովորել է Հարավարևմտյան համալսարանի իրավաբանության դպրոցում, իրավագիտության դոկտոր է: Աշխատանքային գործունեությունը շարունակել է Գարո Ղազարյանի իրավաբանական գրասենյակում, ապա սեփական՝ «Հարություն Հարությունյան իրավաբանական գրասենյակ»-ում ՝ որպես իրավաբան: Գլենդելի իրավաբանական խմբի հիմնադիր անդամ է և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների կազմակերպման հանձնախմբի գործադիր տնօրեն:
-Պարո՛ն Հարությունյան, ո՞րն է եղել «Միացյալ հայ երիտասարդներ» կազմակերպության ստեղծման շարժառիթը:
-«Միացյալ հայ երիտասարդներ» անկախ կազմակերպությունն իր գործունեությունը սկսել է 2001 թվականին՝ Լոս Անջելեսի «Little Armenia» թաղամասում նախաձեռնած քայլարշավ-ցույցով:
Ստեղծելով կազմակերպությունը՝ նախ նպատակ ունեինք բարձրաձայնել հայ երիտասարդին հուզող խնդիրները՝ դրանց դրական լուծումներ տալու համար: Այնտեղ, որտեղ հակահայկական տրամադրություններ ենք նկատում, շտապ արձագանքելով՝ հակազդում ենք և համապատասխան քայլեր ձեռնարկում:
Կազմակերպությունը պայքարում է Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաև այլ ազգերի (Դարֆուր, Սուդան) դեմ տեղի ունեցած անարդարությունների դատապարտման և ճանաչման համար: Գործուն քայլեր ենք ձեռնակում նաև Արցախի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերի ուղղությամբ: Հասել ենք այն արդյունքին, որ մեր ջանքերով 2014թ. ամերիկյան Կալիֆորնիա նահանգի Սենատը ճանաչել է Արցախի անկախությունն ու ինքնորոշման իրավունքը։
Շուրջ 10 տարվա իրականացրած աշխատանքերը բազմաթիվ են ու տարաբնույթ.ինչպես հայտնի է, Գլենդելում «Ամերիկանա» առևտրի կենտրոնի ղեկավարները մերժեցին Հայոց ցեղասպանության մասին «Ժխտման ճարտարապետները» վավերագրական ֆիլմի գովազդային պաստառի ցուցադրման համար տարածք տրամադրել, և այս խնդրի լուծման հետ կապված մեր կազմակերպությունը նույնպես մասնակցություն է ունեցել: Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին քնած ժամանակ կացնահարած ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի դեմ ուղղված բողոքի ցույցերն ենք կազմակերպել, մասնակցել ենք Գլենդելի քաղաքապետի ընտրությունների աշխատանքներին և այլն:
Նշեմ նաև, որ 2007 թվականին անվճար հիմունքներով հայկական դպրոց ենք բացել, որտեղ դասավանդվում է հայոց լեզու, հայոց պատմություն, մշակույթ: Դպրոցի աշխատանքներն սկսեցինք հինգ աշակերտով, իսկ այժմ յոթանասուն աշակերտ ունենք:
–Արդարության դեմ պայքարում քանի՞ հոգի է ընդգրկված, և ովքե՞ր կարող են ներգրավվել կազմակերպության շարքերում:
-Տարիների ընթացքում կազմակերպության կազմում եղել են տարիքային տարբեր խմբերի, տարբեր երկրներից ԱՄՆ եկած ավելի քան 700 հայ մարդ: Մեր դռները բաց են բոլորի առջև: Պատրաստ ենք աշխատելու մեզ հետ համագործակցել ցանկացող շահագրգիռ բոլոր անհատների և կառույցների հետ:
Մեր սերտ համագործակցության շրջանակներում է նաև Գլենդելում ՀՀ հյուպատոսությունը:
– Ի՞նչն է Ձեզ առաջ մղում՝ այս աշխատանքները կատարելու:
-Կարծում եմ՝ ամեն ինչ սկսվեց երիտասարդական շարժումից: Մի կարևոր բացթողում կար, որը պետք էր լրացնել: Հարկավոր էր համայնքը համախմբել, հայ երիտասարդներին թույլ չտալ կտրվել իրենց արմատներից, կապվել Հայաստանին՝ այդպիսով նրանց ներգրավելով հայապահպան աշխատանքներում: Եթե մենք՝ երիտասարդներս, նմանօրինակ քայլեր չձեռնարկենք ու պահանջատեր չլինենք, ապա ո՞վ պետք է մեր փոխարեն դա անի:
Այս աշխատանքները կատարելուն շատ է օգնում իրավաբանական կրթությունս: Ի դեպ, կազմակերպության ղեկավարների մեծ մասը իրավաբաններ են:
-Ներկայում ո՞րն է կազմակերպության առաջնահերթ խնդիրը:
– Այժմ մեզ համար օրակարգային է Գլենդելի փողոցներից մեկը Արցախի փողոց վերանվանելու հարցը: Այս ուղղությամբ աշխատանքներ ենք տանում՝ մեր թիկունքում ունենալով Գլենդելի չորս հայ քաղաքական գործիչների աջակցությունը:
Երկու տարի առաջ Գլենդելի ներկայիս քաղաքապետ Վարդան Կարապետյանի հետ կարողացանք հարցը ներկայացնել համապատասխան ատյաններին: Լիահույս եմ, որ մի քանի ամիս հետո կազդարարենք այս կարևոր հարցի իրականություն դառնալու լուրը:
-Պարոն Հարությունյան, ասացեք, խնդրեմ, ինչպիսի՞ զգացողություն է Ձեզ պատում՝ Արցախ ասելիս:
-Համոզված եմ՝ յուրաքանչյուր հայի համար Արցախը սրբավայրն է, որն ամեն գնով պետք է մեր համախմբված աշխատանքի միջոցով պահպանենք:
ԱՄՆ-ից հետևում ենք Հայաստանում և Արցախում տեղի ունեցող իրադարձություններին: Մենք չենք ուզում որևէ տարածք նահանջած տեսնել, այլ մեր սերունդների համար ցանկանում ենք խաղաղ կյանք ապահովել: Գործնական քայլերով պետք է հակառակորդներին ստիպել լռել և ընդունել, որ Արցախը եղել և մնում է հայկական տարածք.Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը մեզ շատ բան սովորեցրեց:
-«Միացյալ հայ երիտասարդներ» կազմակերպությունն իր գործունեության ընթացքում Հայաստանի հետ կապը որքանո՞վ է պահպանում:
–Մեր ուշադրության կենտրոնում միշտ Հայաստանն է ու հայ ժողովուրդը՝ անկախ այն հանգամանքից, գալիս ենք Հայաստան, թե՝ ոչ: Հուսով ենք՝ հետագայում Հայաստան այցելությունները պարբերական բնույթ կկրեն և համագործակցության դաշտը կսերտացնենք Հայրենիքի հետ:
Մինչ այս մտածել ենք Լոս Անջելեսի հայ համայնքը ավելի զորացնելու և համախմբելու մասին: Մենք մտահոգ ենք Հայաստանի զարգացման համար, ուզում ենք մեր Հայրենիքում դրական շատ փոփոխություններ տեսնել, իսկ այդ գործում կարող ենք հաջողության հասնել միայն համակարգված աշխատանքի շնորհիվ:
Հայաստան կատարած այցելության շրջանակներում հանդիպեցի նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին: Սփյուռքի նախարարը կարևորեց կազմակերպության ակտիվ, ազգանպաստ գործունեությունը և նշեց, որ Հայաստան-Սփյուռք գործակցության զարգացման, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ կատարած բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի համար է, որ մեր կազմակերպությունն արժանացել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության շնորհակալագրին:

Armenian American lawyer: “Artsakh is a holy place for every Armenian”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with President of the Unified Young Armenians Organization of Glendale Harutyun Harutyunyan.
Harutyun Harutyunyan obtained his Bachelor of Arts in Political Science from the University of California-Los Angeles and went on to obtain his PhD in Law at Southwestern Law School. He continued working at Garo Ghazarian’s law firm and then opened the Law Office of Harutyun Harutyunyan. He is a founding member of the Glendale Law Group and executive director of the Armenian Genocide Centennial Committee.
Hayern Aysor: Mr. Harutyunyan, what was the motive behind the creation of the Unified Young Armenians Organization?
Harutyun Harutyunyan: The Unified Young Armenians Organization is an independent organization that was established in 2001 with a march/demonstration organized in the Little Armenia District in Los Angeles.
When we were establishing the organization, our goal was to speak out about the issues concerning young Armenians in order to give positive solutions to those issues. Wherever we notice anti-Armenian moods, we immediately respond, counterinfluence and take adequate steps.
The Organization fights for condemnation and recognition of the Armenian Genocide and the injustices against other nations (Darfur, Sudan). We also take action for the solution to issues related to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. Due to our efforts, in 2014, the California State Senate recognized Artsakh’s independence and its right to self-determination.
We have carried out many different kinds of activities throughout the past decade. As is known, the administration of the Americana in Glendale refused to allocate an area for posting a billboard devoted to the screening of the Armenian Genocide film “Architects of Denial”, and our organization also helped solve this issue. We have organized protests against Ramil Safarov, the Azerbaijani who axed Armenian officer Gurgen Margaryan in his sleep in Budapest. We have also participated in the elections for Mayor of Glendale.
In 2007, we opened an Armenian school that is free of charge and offers courses devoted to Armenian language, history and culture. We started with 5 students and now have 70.
Hayern Aysor: How many people are involved in the fight for justice? Who can join the organization?
Harutyun Harutyunyan: Throughout the years, we have registered over 700 Armenians of all ages and from different countries. Our doors are always open for everyone. We are ready to collaborate with any interested individual or organization wishing to collaborate with us.
The Consulate of the Republic of Armenia in Glendale is also in close collaboration with our organization.
Hayern Aysor: What motivates you?
Harutyun Harutyunyan: I think it all started with the youth movement. There was a gap that needed to be filled. It was necessary to consolidate the community and not let young Armenians become detached from their roots. It was necessary to connect them to Armenia and engage them in the efforts for preservation of the Armenian identity. If we young Armenians don’t take such steps and state our claims, then who will?
My legal background helps me a lot on the job. In fact, most of the leaders of the organization are lawyers.
Hayern Aysor: What is the current priority objective of the organization?
Harutyun Harutyunyan: Currently, the major item on our agenda is the issue of renaming one of the streets of Glendale after Artsakh. We are making efforts in this direction with the support of four Armenian political figures in Glendale.
Two years ago, our organization and current Mayor of Glendale Vartan Gharpetian managed to present the issue to the relevant bodies. I fully hope we announce the news about this major event in a couple of months.
Hayern Aysor: Mr. Harutyunyan, how do you feel when you say ��?Artsakh’?
Harutyun Harutyunyan: I am certain that Artsakh is a holy place for every Armenian and a place that we must maintain at any price and through combined efforts.
We follow the events taking place in Armenia and Artsakh from a distance. We don’t want to see any territory returned, but we want to ensure a peaceful life for our generations. Through our actions, we need to force the adversaries to keep silent and acknowledge the fact that Artsakh has been and always will be an Armenian territory. The Four-Day Artsakh War taught us a lot.
Hayern Aysor: To what extent has the Unified Young Armenians Organization been maintaining its ties with Armenia throughout its existence?
Harutyun Harutyunyan: Armenia and the Armenian people are always in our focus whether we visit Armenia or not. We hope we pay regular visits to Armenia in the future and strengthen our cooperation with the Homeland.
Until now, we have thought about making the Armenian community of Los Angeles stronger and more consolidated. We are concerned about Armenia’s development and want to see many positive changes in the Homeland, and only through coordinated efforts will we be able to achieve success.
During my visit to Armenia, I had a meeting with Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan, who attached importance to our organization’s active and pro-national activities and stated that our organization received a certificate of appreciation of the Ministry of Diaspora for its faithful and effective efforts for development of the Armenia-Diaspora partnership, as well as recognition and consolidation of the Armenian Genocide.